Kamery na przód+tył (dual)

Kamery samochodowe na przód i tył pojazdu

Większość rejestratorów jazdy dostępnych na polskim rynku montuje się na przedniej szybie, by nagrywały zdarzenia na drodze przed pojazdem. Są to klasyczne kamery "na przód", które zwykle okazują się niezbyt przydatne, gdy do kolizji dojdzie z tyłu samochodu.

Statystyki pokazują, że wideorejestratory na przód i tył jednocześnie (tj. dwukanałowe) są najchętniej wybierane przez klientów sklepu WR24.PL. Zestawy takie rejestrują obraz zarówno z przodu, jak i wszystko to, co dzieje się za naszym pojazdem. Dodatkowe "oko" zwiększa pole widzenia kamery i niesie za sobą szereg korzyści dla użytkownika.

Wideorejestrator na przód i tył jednocześnie - dlaczego warto?

"Po co mi dodatkowa kamerka na tył? Przecież wiadomo, że jak ktoś wjedzie mi w tył, to jest winny"

Z takim stwierdzeniem spotkaliśmy się już setki, jeśli nie tysiące razy w trakcie rozmów z naszymi klientami. Naszym zdaniem kamery na przód i tył przydają się w rozmaitych sytuacjach podczas jazdy i nie tylko. Poznaj cztery ważne powody, dla których warto zainwestować właśnie w kamerę samochodową tego typu.

1) Zabezpiecz się na wypadek najechania na Twoje auto z tyłu i ucieczki sprawcy
Dzięki kamerze tylnej uzyskasz bezpośredni zapis zdarzeń drogowych z tyłu samochodu, a w razie wypadku i ucieczki zwiększysz swoje szanse na odzyskanie odszkodowania z polisy sprawcy.

2) Zyskaj zapis drobnych stłuczek i kolizji parkingowych
Często zdarza się, że drobne kolizje i obtarcia karoserii powstają podczas manewrów parkingowych, np. w trakcie cofania. Kamera tylna zwiększa zakres obszaru monitorowania pojazdu i tym samym szansę na skuteczne zarejestrowanie sprawcy szkody w razie kolizji.

3) Miej dodatkowe "oko" na wydarzenia wokół Twojego auta na parkingu
Ktoś celowo i świadomie dokonuje szkód na Twoim samochodzie w trakcie postoju? Dzięki wideorejestratorowi z trybem parkingowym oraz dodatkowej kamerze z tyłu zyskasz znacznie szerszy zakres monitorowania wydarzeń wokół Twojego auta.

4) Rejestruj przypadki agresji drogowej
Przypadki agresji drogowej to wciąż istotny problem, trapiący kierowców na polskich drogach. Dzięki kamerze z tyłu zyskujesz zapis przebiegu zdarzenia z dodatkowej perspektywy, która może okazać się istotnym dowodem w razie interwencji policji lub sprawy w sądzie.

Więcej praktycznych porad znajdziesz pod listą produktów poniżej.

Podkategorie
Kamera samochodowa VIOFO A129-G Plus Duo VIOFO A129-G Plus Duo
Producent: Viofo
Cena: 789,00 zł
szt.
zobacz więcej
Kamera samochodowa 70mai A200 Dual Set 70mai A200 Dual Set
Producent: 70mai
Cena: 459,00 zł
szt.
zobacz więcej
Kamera samochodowa 70mai A500S PRO Plus+ Dual Set 70mai A500S PRO Plus+ Dual Set
Producent: 70mai
Cena: 539,00 zł

Cena regularna: 599,00 zł

Najniższa cena: 539,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Kamera samochodowa VIOFO A229 PRO 2CH VIOFO A229 PRO 2CH
Producent: Viofo
Cena: 1 299,00 zł
szt.
zobacz więcej
Kamera samochodowa VIOFO A229 Plus 2CH VIOFO A229 Plus 2CH
Producent: Viofo
Cena: 999,00 zł
szt.
zobacz więcej
Kamera samochodowa 70mai A810 4K HDR Dual Set 70mai A810 4K HDR Dual Set
Producent: 70mai
Cena: 899,00 zł

Cena regularna: 999,00 zł

Najniższa cena: 979,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Kamera samochodowa FineVu GX1000 + karta 128GB FineVu GX1000 + karta 128GB
Producent: FineVu
Cena: 1 399,00 zł
szt.
zobacz więcej
Kamera samochodowa VIOFO A139 PRO 2CH 4K HDR VIOFO A139 PRO 2CH 4K HDR
Producent: Viofo
Cena: 1 399,00 zł
Kamera 100 zł taniej i rabaty na akcesoria!

Cena regularna: 1 499,00 zł

Najniższa cena: 1 499,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Kamera samochodowa VANTRUE S1 PRO VANTRUE S1 PRO
Producent: Vantrue
Cena: 1 049,00 zł
szt.
zobacz więcej
Kamera samochodowa THINKWARE T700 2CH 32GB (LTE) THINKWARE T700 2CH 32GB (LTE)
Producent: THINKWARE
Cena: 1 999,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • nowość
Kamera samochodowa FineVu GX400 2CH 32GB FineVu GX400 2CH 32GB
Producent: FineVu
Cena: 1 149,00 zł
szt.
zobacz więcej
Kamera samochodowa Mio MiVue 955WD Mio MiVue 955WD
Producent: Mio
Cena: 999,00 zł
szt.
zobacz więcej
Kamera samochodowa Mio MiVue J756DS Mio MiVue J756DS
Producent: Mio
Cena: 999,00 zł
szt.
zobacz więcej
Kamera samochodowa 70mai S500 70mai S500
Producent: 70mai
Cena: 799,00 zł
szt.
zobacz więcej
Kamera samochodowa Mikavi PQ5 DUAL Mikavi PQ5 DUAL
Producent: Mikavi
Cena: 799,00 zł
szt.
zobacz więcej
Kamera samochodowa Navitel R480 2K Navitel R480 2K
Producent: Navitel
Cena: 399,00 zł
szt.
zobacz więcej
Kamera samochodowa FineVu GX7000 32GB WiFi FineVu GX7000 32GB WiFi
Producent: FineVu
Cena: 1 299,00 zł
szt.
zobacz więcej

Jakie funkcje znajdują się w rejestratorach przód tył?

Pod względem funkcjonalnym, kamery dwukanałowe nie odbiegają od typowych kamerek tylko na przód samochodu. Kamery nagrywają na karcie pamięci pliki video (osobne pliki z przedniej kamery i z tylnej) w pętli. To znaczy, że po zapełnieniu karty pamięci, najstarsze pliki są automatycznie kasowane i zastępowane przez nowe pliki z obydwu kamer. W kamerach wbudowany jest także czujnik wstrząsów (G-Sensor), który w przypadku wykrycia nagłego uderzenia czy wstrząsu, zapobiegnie nadpisaniu pliku video w pętli. Z kolei dzięki funkcji "autostart", kamera automatycznie rozpoczyna nagrywanie w momencie podłączenia zasilania.

Wśród wielu funkcji dodatkowych w kamerach DUAL znaleźć można m.in. wbudowany moduł  GPS. Z modułem tym wiąże się m.in. rejestrowanie bieżącej prędkości i lokalizacji geograficznej pojazdu. Niektóre z modeli z GPS-em posiadają funkcję ostrzeżenia o fotoradarach czy odcinkowych pomiarach prędkości.

Pomocnym dodatkiem w większości modeli kamer w ofercie sklepu jest także wbudowany moduł WiFi, który pozwala bezprzewodowo zarządzać urządzeniem za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfonie. Z poziomu aplikacji można m.in. przeglądać nagrania zgromadzone na karcie pamięci, pobierać je do pamięci smartfonu czy zmieniać ustawienia urządzenia. Ponadto, niektórzy producenci oferują rozwiązania tzw. "chmurowe" ze zdalnym dostępem do kamery przez internet. W takim przypadku kamera jest połączona z internetem poprzez moduł 4G/LTE.

Tryb parkingowy w kamerach przód tył

Warto wykorzystać potencjał dodatkowego "oka" monitorującego to, co dzieje się za samochodem, także do rejestrowania zdarzeń podczas postoju. W naszej ofercie praktycznie wszystkie kamery posiadają aktywny tryb parkingowy, który zapewni monitoring parkingowy Twojego auta. Trzeba jednak pamiętać, że do skorzystania z funkcji parkingowych konieczne jest dostarczenie do kamery stałego zasilania, także podczas postoju. 

Najbardziej powszechnym sposobem jest montaż dodatkowego adaptera zasilania (zwykle dostępny osobno jako akcesorium dodatkowe), który podłącza się np. do skrzynki bezpieczników samochodzie. Adapter ten jednocześnie zabezpieczy akumulator auta przed nadmiernym rozładowaniem, odcinając zasilanie kamery, gdy napięcie w układzie elektrycznym spadnie do krytycznego poziomu.

Skuteczniejszym, aczkolwiek bardziej kosztowym rozwiązaniem jest skorzystanie z specjalnego powerbanku samochodowego, który ładuje się z instalacji elektrycznej auta podczas jazdy, a podczas postoju oddaje zgromadzoną energię do zasilania kamery w trybie parkingowym, nie obciążając jednocześnie akumulatora w samochodzie.

Jak zamontować i podłączyć kamerę tylną?

W zestawach typu DUAL, kamera przednia zwykle stanowi główną jednostkę "centralną", do której podłącza się zasilanie (np. z gniazda zapalniczki) oraz kamerę tylną. Moduł tylny łączy się z kamerą główną za pomocą przewodu sygnałowego znajdującego się w zestawie, którego długość wynosi zazwyczaj ok. 6 metrów. Jest to długość wystarczająca do tego by poprowadzić estetycznie przewód wewnątrz kabiny w większości samochodów osobowych. Dla niektórych modeli kamer można dokupić dłuższe przewody sygnałowe. 

Do kamery tylnej nie trzeba podłączać osobnego zasilania, bowiem czerpie ona zasilanie z kamery głównej poprzez przewód sygnałowy. Niestety, pomimo ogromnego zainteresowania ze strony potencjalnych klientów, nie powstały jeszcze wideorejestratory dwukanałowe z bezprzewodową łącznością pomiędzy modułem przednim i tylnym. Klasyczny kabel wciąż jest zdecydowanie najbardziej niezawodnym nośnikiem energii i sygnału pomiędzy nimi.

Czy jakość nagrań z kamery tylnej ma istotne znaczenie?

Kamery na przód i tył posiadają osobne sensory obrazu oraz obiektywy i zwykle nagrywają różnej jakości obraz video. Zazwyczaj przedni obiektyw nagrywa filmy w rozdzielczości np. 2K lub nawet 4K, a tylny ograniczony jest do Full HD. Jest to powszechnie stosowana praktyka przez producentów kamer samochodowych, aczkolwiek najlepsze modele na przód+tył oferują wysoką rozdzielczość i doskonałą jakość obrazu zarówno z przedniej, jak i tylnej kamery jednocześnie. Jednakże naszym zdaniem, nieco niższa jakość obrazu z kamery tylnej jest akceptowalna, bowiem zazwyczaj jest ona w zupełności wystarczająca do zarejestrowania niezbędnych szczegółów zdarzenia.

W kontekście jakości obrazu, warto zwrócić uwagę w specyfikacji technicznej czy dany model został wyposażony w dobrej klasy sensor obrazu (zazwyczaj sensory obrazu Sony zapewniają wyraźny obraz w dzień i w nocy), obiektyw o dużej jasności oraz szerokim kącie widzenia, tryb HDR poprawiający jakość nagrania w słabym oświetleniu i wspomagający odczytywanie istotnych szczegółów (np. tablice rejestracyjne), a także wysoką rozdzielczość video.

Czy przyciemniana tylna szyba stanowi problem dla kamery z tyłu?

Nasze testy i obserwacje dowodzą, że przyciemnienie tylnej szyby nie ma istotnego znaczenia dla jakości i czytelności nagrań video rejestrowanych przez kamerkę tylną. Dużo zależy od stopnia przyciemnienia szyby, jednakże w zdecydowanej większości przypadków różnica jest praktycznie pomijalna. Więcej szczegółów w naszym artykule "Wpływ przyciemnianych szyb na kamery samochodowe", w którym znajdziesz także konkretne przykłady.

Jaką kartę pamięci wybrać do kamery dwukanałowej?

Kamery dwukanałowe zapisują na karcie pamięci dwukrotnie większą ilość danych niż klasyczny rejestrator tylko "na przód". W związku z tym należy rozważyć adekwatną pojemność karty pamięci, aby historia zapisu video w pętli była możliwie najdłuższa. Zalecamy wybór kart pamięci o pojemności co najmniej 128GB lub wyższej. W naszej ofercie znajdziesz polecane karty pamięci, które będą niezawodnie współpracować z kamerami samochodowymi.

Rejestrator trasy w lusterku z kamerą cofania - jak to działa?

Wśród kamer na przód+tył wyróżnić można także nieco specyficzną niszę kamer "lusterkowych" z funkcją kamery cofania. Moduł przedni (centralny) tego typu modeli zintegrowany jest z lusterkiem wstecznym, które nakładane jest na fabryczne lusterko wsteczne samochodu za pomocą gumowych obejm. Tylna kamera z kolei zazwyczaj mocowana jest na zewnątrz auta (np. przy tablicy rejestracyjnej). Ponadto okablowanie tylnej kamery umożliwia podpięcie do obwodu światła wstecznego, dzięki czemu po załączeniu biegu wstecznego, urządzenie automatycznie przełącza na wyświetlaczu widok z kamery wstecznej, co znacząco ułatwia proces parkowania tyłem.

Ranking kamer samochodowych przód tył

Szukasz najlepszych wideorejestratorów na przód i tył samochodu?

Sprawdź koniecznie nasz ranking kamer samochodowych typu DUAL

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Biuro Obsługi Klienta:

Telefon: 68 411 41 71 (dni robocze 10-16)

bok@wr24.pl (dni robocze 9-17)

więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium