Funkcja SOS to możliwość automatycznego wezwania służb ratowniczych w sytuacji, kiedy dojdzie do wypadku. Mamy nadzieję, że żaden z naszych czytelników nigdy nie będzie musiał sprawdzić jej działania w praktyce. Jednak jest to kolejna forma potencjalnego zabezpieczenia uczestników ruchu drogowego. W niniejszym wpisie w możliwie prosty sposób podpowiadamy, jak krok po kroku skonfigurować naszą kamerę Nextbase, aby ta mogła w dodatkowy sposób czuwać nad bezpieczeństwem.
Kompatybilne kamery
Funkcja SOS jest dostępna dla kamer Nextbase 322GW, 422GW, 522GW i 622GW. Kompatybilność przedstawia poniższa tabela, pod hasłem Nextbase Emergency Response:
Zobacz kamery Nextbase w sklepie WR24.pl
Sposób działania
Powiadamianie awaryjne bazuje na integracji kamery z kompatybilnym smartfonem. Wymagane będzie połączenie z urządzeniem obsługującym Bluetooth w standardzie przynajmniej 4.2 poprzez aplikację MyNextbase Connect. Jest ona dostępna nieodpłatnie w Google Play lub App Store. Dzięki nawiązanemu połączeniu poprzez moduł Bluetooth oraz własnemu czujnikowi przeciążeń oraz modułowi GPS kamera może wezwać służby ratownicze w momencie wypadku, podając dane o lokalizacji pojazdu. Po wykryciu potencjalnie niebezpiecznego zdarzenia, kamera zainicjuje proces wzywania służb, który kierowca może przerwać w czasie 2 minut, jeśli alarm okaże się fałszywy. Co istotne, kamera nie zainicjuje procedury przy niewielkiej prędkości. Nie musimy się więc obawiać fałszywego powiadomienia, jeśli przykładowo upuścilibyśmy kamerę podczas jej montażu.
Warunki korzystania
Po zakupie kamery otrzymujemy usługę nieodpłatnie na okres 12 miesięcy. Po tym okresie będziemy mieli możliwość przedłużenia subskrypcji. Miesięczny koszt usługi to 19,99zł, roczny 199zł, natomiast okres 3 lat kosztował nas będzie 399zł.
Konfiguracja usługi
Aby funkcja SOS mogła działać, konieczne jest wydanie kamerze kompletu zezwoleń, o które prosi. Brak przydzielenia zezwoleń lub wydanie pozwolenia na dostęp do lokalizacji tylko podczas korzystania z aplikacji uniemożliwi dokończenie konfiguracji.
Po przydzieleniu aplikacji uprawnień przechodzimy do zweryfikowania numeru telefonu poprzez kod dostępu, który zostanie wysłany przez SMS. Możemy podać inny numer telefonu niż ten, z którego prowadzimy proces rejestracji.
Kolejnym krokiem będzie podanie danych pojazdu, a następnie naszych danych medycznych. Mogą być one przydatne dla szybszej i bardziej skutecznej interwencji służb ratowniczych.
Jeśli konfigurowaliśmy kamerę bez uchwytu, stanowiącego antenę modułu GPS, zostaniemy poproszeni o podłączenie jej. Jest to spowodowane potwierdzeniem lokalizacji. Powinniśmy teraz otrzymać informację o zakończeniu konfiguracji oraz potwierdzenie okresu aktywności naszej usługi.
Działanie
Zasada działania funkcji SOS sprawia, że nie będzie ona aktywna przy niewielkiej prędkości pojazdu. Jeśli natomiast doszłoby do znacznego wstrząsu przy wyższej prędkości, nie oznacza to też natychmiastowego powiadomienia służb. System pozostawia kierowcy czas 2 minut na dokonanie reakcji. Możemy wtedy anulować proces wysłania alertu bezpośrednio z poziomu kamery. Dopiero jeśli przez ten okres kierowca nie anuluje alertu automatycznego, co wskazywać może na doznane obrażenia, system zawiadomi służby ratunkowe.