
Wiele wideorejestratorów samochodowych posiada wbudowane funkcje GPS oraz WiFi. Z tego artykułu dowiesz się do czego są one przeznaczone i czy są to tylko zbędne bajery, czy też przydatne funkcje kamer samochodowych. Zapraszam do lektury.
Odbiornik GPS - miecz obosieczny
Wbrew pozorom, wbudowany odbiornik GPS w kamerach samochodowych nie ma nic wspólnego z nawigacją samochodową. Do czego więc służy GPS w rejestratorze jazdy? Spełnia on trzy zasadnicze funkcje.
Pomiar i zapis bieżącej prędkości pojazdu
Dzięki odczytom sygnału GPS możliwe jest zmierzenie bieżącej prędkości pojazdu, w którym umieszczony jest rejestrator jazdy. W większości modeli wideorejestratorów jazdy prędkość jest zapisywana bezpośrednio na pliku wideo - aczkolwiek wiele kamer umożliwia wyłączenie tej funkcji.
Pomiar i zapis prędkości jest dość kontrowersyjną funkcją związaną z modułem GPS w kamerach samochodowych. Jest to swego rodzaju miecz obosieczny, bowiem w określonych okolicznościach zapis prędkości może nam zaszkodzić, a w innych - także pomóc. Wszystko zależy od kontekstu danej sytuacji.
Uważam, że trudno jednoznacznie określić czy kamery z GPS’em są “lepsze”. Ostateczny wybór wideorejestratora z odbiornikiem GPS (lub bez niego) w kontekście monitorowania bieżącej prędkości jest kwestią do indywidualnego przemyślenia i decyzji.
Zapis współrzędnych geograficznych
Odbiornik GPS zapisuje także dokładne współrzędne geograficzne, po których poruszamy się pojazdem. Współrzędne zwykle są widoczne bezpośrednio na nagraniach - podobnie jak prędkość.
W przypadku niektórych modeli kamer możliwe jest odtworzenie nagrań w specjalnym oprogramowaniu, które narysuje na mapie przebieg trasy na podstawie zapisanych przez GPS współrzędnych. Traktować to jednak należy raczej w formie ciekawostki, bowiem nieliczni producenci oferują tego typu oprogramowanie.
Synchronizacja zegara
Trzecia i moim zdaniem najbardziej przydatna funkcja GPS’u w kamerkach to funkcja automatycznej synchronizacji bieżącej daty i godziny w urządzeniu na podstawie sygnału satelitarnego. Wystarczy w ustawieniach rejestratora zdefiniować właściwą strefę czasową (w Polsce: GMT+2 latem i GMT+1 zimą) i poczekać do chwili gdy odbiornik “złapie” sygnał satelitarny. To daje nam gwarancję, że nagrania będą zawierać precyzyjny znacznik czasowy, nie wymagając dodatkowej uwagi ze strony użytkownika.
Warto wiedzieć, że moduły GPS w wideorejestratorach zwykle potrzebują nieco więcej czasu na tzw. “złapanie fixa”, czyli synchronizację z sygnałem kilku satelit, w porównaniu z np. smartfonami. Niekiedy pierwsze połączenie z satelitami może trwać dłuższy czas - do kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu minut. Nieco dłużej trzeba też poczekać np. pochmurne i deszczowe dni.
Kamery samochodowe z GPS w sklepie WR24.PL
Moduł WiFi i aplikacja na smartfon - bajer, ale przydatny
Coraz więcej wideorejestratorów samochodowych, także tych z niższej półki cenowej, oferuje wbudowany moduł WiFi. Z jednej strony można to uznać za zbędny bajer, ale moim zdaniem jest to przydatna funkcjonalność.
Jak funkcja WiFi działa w praktyce? Producenci rejestratorów jazdy zazwyczaj udostępniają bezpłatną aplikację na smartfony i tablety dostępną w popularnych sklepach z aplikacjami (Google Play czy Apple Appstore). Po pobraniu aplikacji należy połączyć się z siecią WiFi generowaną przez kamerkę (najczęściej hasłem do sieci jest ciąg cyfr 12345678). Po zestawieniu połączenia bezprzewodowego z kamerą uruchamiany aplikację. Typowo taka aplikacja udostępnia trzy zasadnicze funkcjonalności.
Podgląd obrazu z kamery na żywo
Obraz z kamery jest przesyłany w czasie rzeczywistym do aplikacji. Ta funkcja jest szczególnie przydatna w przypadku kamer samochodowych bez wyświetlacza LCD i pomaga w ustawieniu poprawnego kadrowania nagrywanego obrazu.
Zmiana ustawień wideorejestratora
W dedykowanej aplikacji zwykle mamy także do dyspozycji pełen wachlarz konfiguracyjny wideorejestratora. Z poziomu smartfona możemy zmienić np. tryb i rozdzielczość nagrywania, czułość G-Sensora, sformatować kartę pamięci czy też zsynchronizować zegar smartfona z kamerą.
Podgląd i pobieranie nagrań z kamery
Możliwość przejrzenia nagrań zgromadzonych na karcie pamięci w kamerze oraz ich pobrania do pamięci smartfonu jest moim zdaniem absolutnie kluczową i najbardziej przydatną funkcjonalnością związaną z modułem WiFi w kamerach.
Dlaczego? W razie kolizji na drodze, gdy chcemy “na szybko” odtworzyć nagranie ze zdarzenia, idealnie byłoby wyjąć kartę pamięci z kamerki i zobaczyć nagrania np. w laptopie, na dużym ekranie, z dźwiękiem, w najwyższej możliwej rozdzielczości itp. Ale nie zawsze wozimy ze sobą laptopa.
Większość rejestratorów umożliwia podgląd nagrań bezpośrednio na ekranie LCD. Jest to jednak niezbyt wygodne, bo zwykle ekrany w kamerach są bardzo małe, a obsługa kamery często jest niezbyt intuicyjna.
Dlatego w takich sytuacjach świetnie sprawdzi się wideorejestrator z funkcją WiFi i dedykowaną aplikacją. Dzięki temu bezpośrednio na wyświetlaczu smartfona możemy odtworzyć kluczowe nagranie ze zdarzenia, a w razie potrzeby pobrać je do pamięci telefonu i udostępnić dalej.
Tutaj uwaga i jednocześnie wskazówka - z uwagi na objętość plików video, czas pobierania danych po WiFi może być dość długi. Dlatego w ustawieniach wideorejestratora warto ustawić możliwie najkrótszy okres nagrywania pojedynczych klipów video w pętli (np. 1 min.), aby każdy z plików “ważył” jak najmniej.
Kamery samochodowe z WiFi w sklepie WR24.PL
Moduł WiFi z funkcją “chmury”
Moduł WiFi w rejestratorach jazdy zwykle nie ma nic wspólnego z dostępem do sieci internet - aczkolwiek jest tutaj pewien wyjątek. Otóż istnieją rejestratory jazdy, które potrafią poprzez własny moduł WiFi komunikować się poprzez internet ze światem zewnętrznym i aplikacją w smartfonie użytkownika.
Jak to działa? Kamera samochodowa łączy się z siecią internet za pośrednictwem zewnętrznego routera WiFi umieszczonego w pojeździe lub wbudowanego modemu 4G z kartą SIM. Dzięki takiemu połączeniu, aplikacja w smartfonie użytkownika może komunikować się z kamerą nie tylko w bezpośrednim jej sąsiedztwie, ale także poprzez “chmurę” - z dowolnego miejsca na Ziemi.
Dodatkowym benefitem takiego połączenia jest możliwość wysyłania przez kamerę alertów do aplikacji użytkownika - na przykład po wykryciu wstrząsu podczas postoju. W tej sytuacji użytkownik może bezpośrednio z aplikacji sprawdzić podgląd na żywo z kamery, bądź odtworzyć nagranie parkingowe - wszystko przez internet, bez konieczności bezpośredniej obecności przy samochodzie.
Najlepszym przykładem kamer z funkcją “chmury” są wideorejestratory BlackVue z usługą BlackVue Cloud.
Więcej szczegółów na temat tej usługi oraz praktyczny test znajdziecie w osobnym materiale:
BlackVue Cloud czyli kamera samochodowa przez internet
A także na stronie domowej BlackVue Cloud (jęz. angielski)
Kamery samochodowe BlackVue over the Cloud w sklepie WR24.PL
Michał
Informację bardzo przydatne. Artykuł napisany prostym językiem.
michal 2
super strona
Edward
Pytanie dlaczego wi-fi non stop trzeba ustawiać przy uruchamianiu? To bez sensu
Mariusz
Witam. Jaka videorejestrator warto wybrac do auta w cenie ok 300-350zl? Warto wybierac opcje z tylnią kamerą, czy to raczej zbedny wydatek? Po lekturze netu zastanawiam sie nad modelami: 70mai PRO Plus+ A500S Navitel R5 GPS DDPAI MOLA N3 VVCAR D135
Darek K.
Kupilem u Panstwa 70mai i pojawil sie problem, Jak kozystac z internetu przy jednoczesnie wlaczonym wifi?Telefon laczy sie z wifi kamery, mam komunikat iz internet jest niedostepny ,wlaczam internet komorkowy i lipa...Wlaczone wifi nie pozwala mi sie kozystac z internetu.Jak to rozwiazac? -- ODPOWIEDŹ WR24.PL: Nie jest to możliwe. Możliwe jest połączenie z kamerą poprzez WiFi lub połączenie komórkowe z siecią Internet.
Robert W.
Mam ten sam problem z camerką TrueCam M9 co kolega Darek Wifi się łączy ale nie ma internetu jak rozwiązać ten problem czy mam zwrócić camerkę do sklepu. -- ODPOWIEDŹ WR24.PL: Kamera z modułem WiFi do komunikacji ze smartfonem nie wykorzystuje sieci Internet. Funkcja WiFi wykorzystuje protokół połączenia punkt-punkt.
Krzychu
Do użytkowników wyżej. A widzicie np. Viofo z WiFi nie ma tego problemu. Rzecz w tym, że jeśli smartfon jest podłączony do WiFi to jest to jednocześnie preferowane połączenie z internetem, Aplikacja od Viofo instaluje przy okazji wewnętrzny tunel VPN w smartfonie, dzięki czemu po podłączeniu do WiFi kamery nie tracimy połączenia z internetem, A sama apka od Viofo nawet to wykorzystuje np. sprawdzając czy nie ma dostępnego nowszego firmware dla kamery. Polecam.
Doris
Posiadam kamerę xblitz z10 slim. Pobrałam aplikacje roadcam ze sklepu. Kamera działa tylko stojąc pod domem gdzie łapie Wi-Fi. Po przełączeniu się na sieć komórkową zawiesza się i nie chce się włączyć obraz na telefonie.