Kategorie artykułów
Wybrane artykuły

Wyszukiwarka treści w naszym blogu:

Jak wybrać kamerę do samochodu? Na co zwrócić uwagę?

0
Jak wybrać kamerę do samochodu? Na co zwrócić uwagę?

Wybór wideorejestratora do samochodu dla osób niezorientowanych w temacie może stanowić nie lada wyzwanie. Z pewnością zadajecie sobie pytania od czego w ogóle zacząć, na co zwracać uwagę, jakie funkcje mają kamery samochodowe, ile pieniędzy przeznaczyć na zakup??? Na naszym blogu znajdziecie już skrócony poradnik dla początkujących, w którym odpowiadamy krótko na pytania nurtujące laików w temacie. W tym materiale spojrzymy na kwestię wyboru wideorejestratora oraz jego kluczowych cech w nieco szerszym kontekście. Zapraszam do lektury.

Spis treści:

  1. Poradnik "Jak wybrać wideorejestrator?" na YouTube
  2. Trzy podstawowe kryteria wyboru wideorejestratora
  3. Podstawowe funkcje KAŻDEGO wideorejestratora
  4. Mocowanie kamery w samochodzie - przyssawka czy klej?
  5. Kluczowe cechy i funkcje wideorejestratorów
 

Poradnik "Jak wybrać kamerę samochodową?" na YouTube

Jeśli wolisz oglądać i słuchać zamiast czytać, sprawdź analogiczny poradnik o tym jak wybrać wideorejestrator na naszym kanale YouTube. Materiał trwa ok. 20 minut.

https://www.youtube.com/watch?v=nmIJnpg1FKg

 

Trzy podstawowe kryteria wyboru wideorejestratora

Na początku drogi warto ustalić trzy zasadnicze kryteria dotyczące wyboru wideorejestratora.

1) Zakres nagrywania - kamera tylko na przód, na przód+tył, czy na przód+tył+wnętrze pojazdu?

W popularnym rozumieniu, klasyczna kamera samochodowa montowana jest na przedniej szybie auta i nagrywa tylko to, co dzieje się na drodze przed samochodem. Jednak warto rozważyć wideorejestratory 2-kanałowe (na przód+tył) lub nawet 3- i 4-kanałowe (przód+tył+wnętrze auta).

Obraz z kamery 2-kanałowej

Dlaczego? Nieoczekiwane zdarzenia i incydenty drogowe nie zawsze zdarzają się tylko przed nami. Często do kolizji dochodzi od tyłu czy z boku. Dodatkowe obiektywy wideorejestratora znacząco poszerzają zakres nagrywania zdarzeń z tyłu, a także we wnętrzu i po bokach. Obiektywy wewnętrzne w wideorejestratorach mają na tyle szeroki kąt widzenia, że zwykle “widzą” przez boczne szyby samochodu. To znacząco zwiększa szanse na zarejestrowanie i zabezpieczenie kluczowego momentu podczas jazdy, a także podczas postoju.

Kamera wewnętrzna
Szeroki kąt widzenia kamery wewnętrznej obejmuje także boki pojazdu

2) Nagrywanie tylko jazdy czy także podczas postoju?

Warto przemyśleć już na starcie czy chcesz, aby kamera monitorowała Twoje auto i rejestrowała zdarzenia także podczas postoju. Specyfika działania trybów parkingowych wymaga bowiem podłączenia kamery samochodowej do stałego zasilania, np. do instalacji elektrycznej samochodu poprzez specjalny moduł zasilający (tzw. adapter zasilania).

Ten aspekt trzeba koniecznie uwzględnić w budżecie. Poza kosztem samego wideorejestratora trzeba wziąć pod uwagę dodatkowe akcesoria oraz ewentualny kosztu montażu całego zestawu w samochodzie. Temat trybów parkingowych rozwinę w dalszej części tego artykułu.

3) Jaki budżet na zakup wideorejestratora?

A skoro o budżecie mowa… ile właściwie kosztują wideorejestratory? Rozstrzał cenowy jest dość szeroki, ale moim zdaniem na sensowny wideorejestrator warto przeznaczyć minimum 200 zł. Przedziały cenowe w dużym uproszczeniu są następujące:

  • 200 zł i więcej - wideorejestratory tylko na przód z sensowną jakością obrazu oraz podstawowymi funkcjami.
  • 400-500 zł i więcej - w tym segmencie można nabyć podstawowe kamery na przód+tył, a także lepsze jakościowo i funkcjonalnie kamery na przód, które posiadają także skuteczne tryby parkingowe.
  • 700-800 zł i więcej - wybór staje się znacznie większy w kategorii dobrej klasy kamer na przód i przód+tył. Z tym budżetem można też znaleźć podstawowe modele w kategorii kamer przód+tył+wnętrze.
  • 1000-1200 zł i więcej - tu możemy przebierać w wysokiej jakości wideorejestratorach przód+tył oraz przód+tył+wnętrze oraz rozszerzonymi funkcjonalnościami - w tym np. zdalnym dostępem do kamery przez sieć 4G/LTE i internetową “chmurę”. 
 

Podstawowe funkcje KAŻDEGO wideorejestratora

Tak jak każdy telewizor posiada pilota, tak każdy wideorejestrator posiada kilka podstawowych funkcjonalności.

Autostart

Wideorejestrator automatycznie uruchamia się i rozpoczyna nagrywanie wraz z podłączeniem zasilania. Często funkcja ta kojarzona jest z uruchomieniem silnika. Wynika to z faktu, że gniazdo zapalniczki, do którego zazwyczaj podłączony jest wideorejestrator, w większości samochodów jest aktywowane właśnie wraz z uruchomieniem zapłonu. 

Nośnik pamięci i nagrywanie w pętli

Każdy wideorejestrator potrzebuje nośnika pamięci, na którym zapisywany jest materiał filmowy. Zdecydowana większość wideorejestratorów korzysta z kart pamięci typu MicroSD, choć nieliczne modele kamer posiadają pamięć wbudowaną na stałe.

Karty pamięci

Jako, że karty pamięci mają też ograniczoną pojemność, wszystkie wideorejestratory posiadają funkcję nagrywania w pętli. Dzięki temu po wypełnieniu wolnej przestrzeni na karcie pamięci, najstarsze zgromadzone na karcie pliki są automatycznie nadpisywane nowszymi. Ta funkcja zwalnia użytkownika z konieczności ręcznego opróżniania zawartości karty.

Przy okazji ważna uwaga: nie należy oszczędzać na kartach pamięci! Dobór właściwej i kompatybilnej z danym modelem wideorejestratora karty pamięci jest absolutnie kluczowy w kontekście niezawodnego funkcjonowania kamerki. Zerknij do dedykowanego poradnika o tym jaką kartę pamięci wybrać do wideorejestratora, aby uniknąć kłopotów z jego funkcjonowaniem.

Czujnik wstrząsów (G-Sensor)

Wszystkie wideorejestratory wyposażone są w czujnik wstrząsów (G-Sensor). W momencie wykrycia nagłego uderzenia lub wstrząsu przez czujnik (na skutek kolizji, wypadku itp.), nagrywany przez kamerę w momencie zdarzenia plik wideo zostanie automatycznie zabezpieczony przed skasowaniem w kolejnej pętli zapisu. 

Zasilanie tylko z zasilacza (nie z własnej baterii)

Każda kamera samochodowa wymaga podłączenia do zasilania zewnętrznego - najczęściej poprzez zasilacz zapalniczkowy, który znajduje się w zestawie z kamerą. Natomiast żaden wideorejestrator nie jest w stanie pracować na zasilaniu z wewnętrznej baterii. Choć kamery są wyposażone w baterie lub kondensatory, ich funkcja sprowadza się wyłącznie do chwilowego podtrzymania zasilania i bezpiecznego zakończenia pracy po odłączeniu zasilania głównego, np. z gniazda zapalniczki.

 

Mocowanie kamery w samochodzie - przyssawka czy klej?

Istotnym czynnikiem przy wyborze kamery do auta jest jej wielkość, kształt oraz sposób mocowania wewnątrz pojazdu. Uchwyty mocujące wideorejestratory do szyby w samochodzie dzielimy na dwa zasadnicze rodzaje: klasyczne uchwyty z przyssawką, które powoli są wypierane przez coraz popularniejsze uchwyty przyklejane do szyby.

Uchwyty z przyssawką są najprostsze w montażu i demontażu. Niestety elastyczny materiał, z którego wykonana jest przyssawka czasem źle znosi ekstremalnie niskie lub wysokie temperatury, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do odpadania wideorejestratora z szyby.

Mocowanie z przyssawką
Wideorejestrator z uchwytem przyssawkowym

Uchwyty przyklejane zapewniają znacznie pewniejsze mocowanie kamery. Taśmy samoprzylepne cechują się bardzo wysoką trwałością i odpornością na trudne warunki zewnętrzne. Kamera jest dzięki temu zamocowana bardzo stabilnie i przeważnie bardziej dyskretnie w porównaniu do mocowania poprzez przyssawki. To mocowanie jednakże nie wyklucza demontażu wideorejestratora, bowiem najczęściej kamerę można w prosty sposób zdjąć z uchwytu, pozostawiając go nadal przyklejonym do szyby.

Kamera z uchwytem przyklejanym
Wideorejestrator z uchwytem przyklejanym

Jaka kamera do ciężarówki?

Na marginesie ważna uwaga jeśli planujesz zakup kamery do auta z pionową szybą przednią (np. ciężarówka lub autobus). Otóż w niektórych modelach wideorejestratorów uchwyt nie pozwala na poprawny montaż na tego typu szybie. Aby uprościć wybór, przygotowaliśmy dedykowaną kategorię wideorejestratorów do ciężarówek i autobusów. Zwracaj także na informacje zawarte w danych technicznych danego modelu wideorejestratora.

Montaż na pionowej szybie

A może kamera na lusterko wsteczne?

Szczególną niszę stanowią wideorejestratory “lusterkowe”, czyli zakładane na fabryczne lusterko wsteczne we wnętrzu samochodu. Jest to rozwiązanie bardzo dyskretne i oszczędza mocowania kamery bezpośrednio na szybie auta. Jednak ich specyfika budowy oraz sposobu mocowania nie sprawdzi się w każdym aucie. Warto zwrócić uwagę na wymiary lusterka fabrycznego, wolną przestrzeń pomiędzy górną krawędzią lusterka i podsufitką (gdzie zwykle podłączane jest okablowanie) czy odległości między lusterkiem a daszkiem przeciwsłonecznym, bowiem kamera lusterkowa po nałożeniu na lusterko fabryczne może blokować możliwość otworzenia takiego daszku. 

Kamera lusterkowa
Wideorejestrator mocowany na lusterku wstecznym

 

Kluczowe cechy i funkcje dodatkowe wideorejestratorów

Na które istotne z punktu widzenia jakości i funkcjonalności kamer samochodowych cechy i możliwości warto zwrócić uwagę? Oto kilka najważniejszych elementów, które składają się na dobry i funkcjonalny wideorejestrator.

Jakość i skuteczność nagrywanego obrazu

Podstawowym zadaniem każdego wideorejestratora jest rejestrowanie przebiegu zdarzeń na drodze w celu dowodowym. W tym kontekście kluczowym czynnikiem, który należy brać pod uwagę, jest przede wszystkim wysoka jakość i skuteczność rejestrowanego przez kamerę obrazu.

Mam przez to na myśli skuteczne wychwytywanie przez kamerę rozmaitych szczegółów na drodze i wokół niej - takich jak np. tablice rejestracyjne, marka i model czy nawet kolor pojazdów, mijane znaki i tablice drogowe, czy też zachowanie pieszych, rowerzystów i pozostałych uczestników ruchu.

Jakość obrazu

Warto rozróżnić pojęcia "jakości" i "skuteczności", bowiem nie zawsze "ładny" (w sensie estetyki obrazu dla ludzkiego oka) obrazek jest skuteczny w wychwytywaniu szczegółów. Bywają modele wideorejestratorów, które na pierwszy rzut oka nagrywają "brzydko", ale są bardzo skuteczne w wyłapywaniu rozmaitych detali. Oczywiście są to kwestie w dużej mierze poddawane subiektywnej ocenie, dlatego najlepszym sposobem na znalezienie dobrze nagrywającego wideorejestratora jest obejrzenie przykładowych filmów z różnych modeli i subiektywna selekcja.

Na jakość i skuteczność nagrań wpływa wiele czynników i rozmaitych niuansów, których omówienie byłoby dość skomplikowane z punktu widzenia poradnika dla początkujących. Niemniej w dużym uproszczeniu warto zwrócić uwagę na dwa kluczowe elementy: rozdzielczość obrazu i tryb HDR.

1) Rozdzielczość obrazu - najczęściej spotykane tryby rozdzielczości w wideorejestratorach to Full HD, 2.5K oraz 4K. Ogólna zasada jest prosta - im wyższa rozdzielczość, tym bardziej szczegółowy i nasycony detalami obraz

FullHD vs 4K
Porównanie szczegółowości w rozdzielczościach Full HD vs 4K

2) Tryb HDR (High Dynamic Rate) - jest to tryb, który znacząco podnosi skuteczność wychwytywania szczegółów w warunkach wieczornych i nocnych. Nawet podczas jazdy w całkowitej ciemności, tryb HDR w wielu sytuacjach (choć nie zawsze!) umożliwia uchwycenie czytelnej tablicy rejestracyjnej z pojazdu będącego w ruchu. Więcej o zaletach i wadach stosowania trybu HDR przeczytasz w osobnym artykule co to jest i jakie korzyści przynosi tryb HDR w wideorejestratorach.

Tryb HDR porównanie

W tym miejscu należy dodać bardzo ważną uwagę: otóż niezależnie od rozdzielczości rejestrowanego obrazu, typu oraz jakości układu optycznego i zastosowanych trybów wspomagających nagrywanie, żadna kamera samochodowa nie gwarantuje 100-procentowej skuteczności odczytywania tablic rejestracyjnych w każdych warunkach. Warto o tym pamiętać!

Tryb parkingowy

Początkujący często szukają kamer “z dobrą baterią, czujnikiem ruchu, żeby nagrywała na parkingu”. Tymczasem kwestia monitorowania parkingowego przez wideorejestratory jest nieco bardziej złożona i warto zgłębić temat, jeśli monitorowanie parkingowe jest jednym z ważniejszych aspektów zakupu i montażu kamerki.

Kamery samochodowe z aktywnym trybem parkingowym automatycznie przełączają się w tryb parkingowy po zaparkowaniu pojazdu, a także wznawiają tryb nagrywania normalnego po zakończeniu parkowania.

Po przełączeniu w tryb parkingowy, w zależności od ustawień konkretnego modelu, kamera może nagrywać na różne sposoby, np. tylko po wykryciu ruchu lub uderzenia lub w sposób ciągły - w trybie poklatkowym (time-lapse) lub tzw. low-bitrate.


Przykładowe nagranie w trybie parkingowym typu time-lapse
https://www.youtube.com/watch?v=Iom4Z6qR58c

Warunkiem koniecznym takiego sposobu działania jest podłączenie wideorejestratora do stałego zasilania. Najpopularniejszą metodą jest podłączenie kamery bezpośrednio do instalacji elektrycznej samochodu poprzez tzw. adapter zasilania, który zazwyczaj należy dokupić osobno. Adapter pełni też funkcję zabezpieczającą akumulator pojazdu przed nadmiernym rozładowaniem.

Alternatywnie warto rozważyć zastosowanie specjalnego powerbanku samochodowego, który ładowany jest podczas jazdy z instalacji, a po zaparkowaniu oddaje swoją energię do zasilania kamery, nie obciążając tym samym akumulatora auta. Jest to rozwiązanie znacznie lepsze, ale i droższe w porównaniu do adaptera zasilania.

Po więcej szczegółów dotyczących monitorowania parkingowego odsyłam do odrębnego materiału o tym jak działają tryby parkingowe w kamerach samochodowych.

Moduł WiFi i połączenie z aplikacją

Coraz powszechniej spotykaną funkcją dodatkową - również w kamerach z niskiej półki cenowej - jest zintegrowany moduł WiFi oraz dedykowana aplikacja na smartfony do bezprzewodowego połączenia z urządzeniem. Co to daje? Z poziomu aplikacji w telefonie można m.in. obejrzeć i pobrać nagrania zapisane na karcie pamięci wewnątrz kamery, podejrzeć obraz z kamery w czasie rzeczywistym czy zmienić ustawienia wideorejestratora.

Aplikacja
Przykładowe zrzuty ekranowe z aplikacji na smartfon do zarządzania wideorejestratorem

W praktyce funkcja przeglądania i pobierania nagrań zapisanych przez kamerę jest najbardziej przydatna w praktyce. Dzięki temu zyskujemy możliwość prostego odtworzenia, skopiowania do pamięci smartfonu oraz dalszego udostępnienia dalej kluczowych plików wideo zarejestrowanych przez kamerę. Przyda się to szczególnie w razie incydentu na drodze i umożliwi szybką rewizję przebiegu zdarzenia na podstawie nagrania.

Ponadto, niektórzy producenci rozbudowują dedykowane aplikacje o dodatkowe możliwości, np. zapisywanie dziennika przejechanych tras, zaawansowane opcje odczytu i wyświetlania danych z dodatkowych sensorów w kamerze czy funkcję aktualizowania oprogramowania kamery.

Zdalny dostęp przez sieć 4G/LTE i internetową “chmurę”

Popularność zyskują także wideorejestratory tzw. "chmurowe", oferujące możliwość połączenia z aplikacji za pośrednictwem sieci komórkowych 4G/LTE. To rozwiązanie umożliwia zdalny dostęp do urządzenia z poziomu aplikacji w telefonie przez sieć internet, a nie tylko będąc w bezpośrednim sąsiedztwie kamerki poprzez zintegrowany moduł WiFi (opisany powyżej).

Powiadomienie w aplikacji 70mai
Przykładowe powiadomienie o wykryciu uderzenia wysłane poprzez "chmurę"

Połączenie wideorejestratora z internetową chmurą otwiera cały wachlarz dodatkowych funkcji i możliwości, szczególnie w kontekście monitorowania parkingowego. Przykładowo, w chwili wykrycia uderzenia podczas postoju, automatycznie wysyłany jest alert do aplikacji w smartfonie użytkownika, a plik z zapisem zdarzenia jest kopiowany do przestrzeni w chmurze. Po odebraniu powiadomienia o zdarzeniu mamy możliwość zdalnego obejrzenia skopiowanego do chmury pliku wideo, bądź połączenia się bezpośrednio z kamerą, by sprawdzić na żywo co aktualnie dzieje się przy samochodzie, w polu widzenia kamery. 

Funkcjonalności związanych z usługami chmurowymi jest znacznie więcej. Zainteresowanych zachęcam do odwiedzenia odrębnej kategorii wideorejestratorów 4G/LTE z dostępem przez internet.

Podsumowanie

Ten artykuł omawia najbardziej podstawowe kwestie związane z wideorejestratorami i mam nadzieję, że wskazuje kierunek dalszych poszukiwań najlepszej kamerki do Twojego auta. Jeśli chcesz zgłębić swoją wiedzę o rejestratorach jazdy, koniecznie sprawdź materiały zgromadzone w naszej Bazie Wiedzy.

Baza Wiedzy o kamerach samochodowych

Masz więcej pytań i wątpliwości?

Czekamy na Twój kontakt!

Jesteśmy po to, by pomóc Ci w dokonaniu najlepszego wyboru. Jeśli ten poradnik nie wyczerpał wszystkich Twoich wątpliwości i potrzebujesz zasięgnąć porady eksperta w temacie kamer samochodowych, po prostu skontaktuj się z nami!

Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na dodatkowe pytania i pomogą w wyborze wideorejestratora oraz wszelkich niezbędnych akcesoriów.

Zadzwoń: 68 411 41 71 Napisz przez formularz kontaktowy

Komentarze do wpisu (0)

Biuro Obsługi Klienta:

Telefon: 68 411 41 71 (dni robocze 10-16)

bok@wr24.pl (dni robocze 9-17)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium