Darmowa dostawa - darmowy zwrot. Kupuj bez ryzyka! Sprawdź nasz kanał YouTube!

Biuro Obsługi Klienta:

68 411 41 71 (dni robocze 10-16)

bok@wr24.pl (dni robocze 9-17)

do kasy suma: 0,00 zł
Kategorie artykułów
Wybrane artykuły

Wyszukiwarka treści w naszym blogu:

Artykuły, aktualności i porady

Pierwsze kroki z wideorejestratorem. Praktyczny poradnik 2
Pierwsze kroki z wideorejestratorem - praktyczny poradnik

Na naszym blogu czy kanale YouTube znajdziesz wiele artykułów, materiałów czy poradników związanych z procesem wyboru najlepszego wideorejestratora. A co zrobić, gdy paczka z pieczołowicie wybranym wideorejestratorem już dotarła? Jak przygotować go do pracy? Jak ustawić? Jak zamontować? Na co zwrócić uwagę? O czym pamiętać? Dla wielu użytkowników, szczególnie nieco mniej zaawansowanych technicznie, nie są to oczywiste kwestie. O tym właśnie będzie ten poradnik. Zapraszam do lektury.

Poradnik w wersji video na YouTube

Jeśli wolisz oglądać i słuchać, aniżeli czytać - sprawdź poradnik o przygotowaniu wideorejestratora w formacie video, opublikowany na naszym kanale YouTube (czas trwania ok. 9 minut):

https://www.youtube.com/watch?v=V1k8ntNR5ic

Weryfikacja zawartości zestawu

Pierwszy krok wydaje się banalny i oczywisty, jednak jest to podstawa. Sprawdź czy zawartość zestawu jest zgodna z zamówieniem i wykazem w instrukcji obsługi. Czy zawiera wszystkie elementy i akcesoria niezbędne do montażu oraz uruchomienia kamery.

Zawartość zestawu
Zweryfikuj zawartość zestawu

Zapoznaj się “na sucho” ze sposobem mocowania kamery, podłączenia zasilania czy dodatkowego okablowania, np. do kamery tylnej. Jeśli czegokolwiek brakuje lub cokolwiek wzbudza Twoje wątpliwości, a wideorejestrator był zakupiony w naszym sklepie - koniecznie daj nam znać, zweryfikujemy problem i pomożemy w jego rozwiązaniu.

Pamiętaj także, aby usunąć wszystkie folie zabezpieczające. W szczególności tę, która chroni szkło obiektywu. Niektórzy z Was zapominają o tym, a potem są rozczarowani jakością nagrywanego obrazu. :)

Folia zabezpieczająca obiektyw
Folia zabezpieczająca obiektyw może sprawić psikusa :)

Przygotowanie karty pamięci

Kluczowym akcesorium niemal wszystkich kamer samochodowych jest karta pamięci, czyli nośnik typu microSD, na którym zapisywane są nagrania z trasy. Nieliczne modele wideorejestratorów posiadają zintegrowaną pamięć, jednak zdecydowana większość rejestratorów trasy wymaga dokupienia karty pamięci do poprawnego działania, a w zasadzie - do działania w ogóle.

Slot na kartę pamięci
Karta pamięci to podstawa funkcjonowania niemal każdego rejestratora trasy

Włóż kartę do szczeliny czytnika, ale nie wciskaj na siłę. Jeśli poczujesz opór, po prostu obróć kartę pamięci w drugą stronę i spróbuj ponownie. To celowo zaprojektowany mechanizm, który zapobiega możliwości nieprawidłowego włożenia karty pamięci do slotu.

Próbne uruchomienie kamery

Czas odpalić próbnie kamerę i sprawdzić czy działa. Jak to zrobić w warunkach domowych, bez wychodzenia z całym zestawem do samochodu i podłączania zasilacza do gniazda zapalniczki?

Jeśli wideorejestrator jest zasilany poprzez gniazdo typu USB (np. USB-C czy micro-USB), wówczas w celu uruchomienia wystarczy podłączyć kabel zasilający poprzez zwykłą ładowarkę sieciową USB - dokładnie tę samą, której używasz do ładowania baterii w smartfonie.

Zasilacz USB do uruchomienia kamery
Często do uruchomienia kamery wystarczy zwykły zasilacz sieciowy USB

Po podłączeniu zasilania upewnij się czy wideorejestrator uruchamia się poprawnie i rozpoczyna automatycznie nagrywanie wideo, czy też może wydawane są jakieś komunikaty o błędach. Jeśli wideorejestrator jest na przód i tył jednocześnie, podłącz i sprawdź czy poprawnie działa kamera tylna.

Ważne! Sformatuj kartę pamięci

Tuż po uruchomieniu kamery należy koniecznie sformatować kartę pamięci. To zapewni poprawne przygotowanie i dalsze współdziałanie nośnika pamięci z urządzeniem.

Funkcja formatowania karty pamięci
Formatowanie karty pamięci to krok obowiązkowy

Funkcję formatowania znajdziesz w menu z ustawieniami kamery. Niektóre modele samoczynnie proponują formatowanie po włożeniu nowej karty pamięci. Czasem funkcję formatowania wywołuje np. dłuższe naciśnięcie jednego z przycisków na obudowie - zerknij do instrukcji obsługi by sprawdzić jak to działa w Twoim modelu wideorejestratora.

Konfiguracja ustawień kamery

Wszystkie kamery samochodowe są fabrycznie skonfigurowane do rejestrowania trasy niezwłocznie po wyjęciu z pudełka, włożeniu karty pamięci i podłączeniu zasilania. Nie wymagają przy tym żadnej dodatkowej ingerencji ze strony użytkownika (poza ew. wspomnianym powyżej formatowaniem karty pamięci). To oczywiście nie znaczy, że nie należy w ogóle zaglądać do konfiguracji urządzenia. Co bardziej dociekliwi użytkownicy naturalnie będą chcieli “pogrzebać” w ustawieniach swojej nowej kamerki.

Wideorejestratory wyposażone w wyświetlacz LCD konfiguruje się poprzez uruchomienie menu z ustawieniami na ekranie urządzenia. To najprostszy i najszybszy sposób na sprawdzenie i zmianę konfiguracji urządzenia.

Wiele kamerek - również tych z wyświetlaczem - posiada także moduł łączności bezprzewodowej WiFi/Bluetooth, za pośrednictwem którego możliwe jest połączenie kamery z dedykowaną aplikacją w smartfonie. Taka aplikacja, poza zmianą ustawień kamery, pozwala również m.in. na przeglądanie i pobieranie nagranych przez kamerę plików wideo z trasy.

Aplikacja do ustawiania kamery
Przykładowa aplikacja do komunikacji z widoerejestratorem

Szczegóły dotyczące ustawień wideorejestratora, dedykowanej aplikacji na smartfony oraz sposobu jej połączenia znajdziesz w instrukcji obsługi wideorejestratora. Nie zawadzi także zerknąć na nasz kanał YouTube - dla wybranych modeli kamer publikujemy poradniki omawiające szczegółowo ich ustawienia.

Montaż na szybie samochodu

Rozważając miejsce mocowania wideorejestratora na szybie wewnątrz auta, koniecznie zwróć uwagę na to, by nie ograniczała ona pola widzenia kierowcy. To podstawa. W niektórych krajach Europy, za umieszczanie w samochodzie elementów ograniczających pole widzenia kierowcy grożą surowe mandaty. 

Dobierając punkt montażu kamery wewnątrz auta, należy mieć na uwadze optymalne pole widzenia nagrywania kamery. W miarę możliwości, umieść wideorejestrator w centralnym obszarze przedniej szyby. Pamiętaj także, by obiektyw kamery znajdował się w zasięgu pracy wycieraczek, aby zapewnić rozsądną czytelność nagrań także w deszczowe dni.

Kamera zamontowana na szybie
Kamera po zamontowaniu na szybie z wykorzystaniem folii antystatycznej

Wyczyść dokładnie szybę z wszelkich zanieczyszczeń i odtłuść ją w miejscu montażu uchwytu mocującego kamery. Polecam także najpierw przykleić do szyby przeźroczystą folię antystatyczną. Dopiero na tę folię przyklej uchwyt mocujący kamerę.

To rozwiązanie zapewnia stabilne mocowanie kamery, a jednocześnie znacząco ułatwia demontaż uchwytu w przyszłości bez pozostawiania śladów kleju na szybie (po prostu zrywamy z szyby folię antystatyczną, wraz z przyklejonym do niej uchwytem).

Mocowanie na przyssawkę
Kamery z uchwytem przyssawkowym mocujemy bezpośrednio na szybie

W przypadku wideorejestratorów z mocowaniem na przyssawkę, nie ma potrzeby stosowania dodatkowej folii, bowiem uchwyt mocujemy bezpośrednio do szyby pojazdu.

Ważne! Pamiętaj o ustawieniu kadru nagrywania

Poprawne ustawienie kadru nagrywania
Linia horyzontu powinna przebiegać mniej więcej w połowie kadru

Po zamocowaniu kamery, zwróć uwagę na właściwie pozycjonowanie pionowe obiektywu. Linia horyzontu na nagraniach powinna przebiegać mniej więcej w połowie kadru. To gwarantuje najbardziej optymalne naświetlenie obrazu i jakość nagrań.

Podłączenie zasilania i weryfikacja

Przedostatnim krokiem przygotowawczym jest podłączenie zasilania. Na początek radzę po prostu podłączyć zasilacz do gniazda zapalniczki, nie zważając na długość i estetykę zwisających przewodów. To samo tyczy się wideorejestratorów na przód+tył. Podłącz tylną kamerę długim kablem, nawet jeśli miałby on chwilowo przechodzić brzydko przez środek samochodu.

Zwisające brzydko kable
Nieestetycznie zwisające kable - na początek lepiej tak zostawić

Po podłączeniu zasilania sprawdź czy kamera poprawnie się uruchamia i rozpoczyna nagrywanie, czy działa także kamera tylna, czy nie wyświetlają się komunikaty o błędach itp. 

Uruchomienie kamery w samochodzie
Podłącz zasilanie i zweryfikuj czy kamera uruchamia się i pracuje poprawnie

Sugeruję, by w tymczasowym bałaganie z nieładnie zwisającymi w kabinie przewodami przemęczyć się przynajmniej 1-2 dni i upewnić się w ten sposób, że wszystko działa w porządku i zgodnie z oczekiwaniami. Gdyby okazało się, że któryś z komponentów jest problematyczny (np. uszkodzony lub wadliwy przewód), dużo łatwiej go zdemontować i wymienić, gdy nie jest jeszcze schowany pod tapicerką w kabinie.

Uporządkowanie okablowania

Na koniec pozostaje uporządkowanie tego chwilowego bałaganu. Można poradzić sobie z tym samodzielnie, bez rozkręcania połowy wnętrza samochodu i chociaż z grubsza uporządkować kable wewnątrz kabiny. W tym celu przydatne mogą okazać się dodatkowe narzędzia montażowe, np. klipsy montażowe ułatwiające poprowadzenie przewodów, plastikowa szpatułka pomocna przy odchylaniu miękkich elementów tapicerki, a także niezawodne trytytki.

Klipsy montażowe
Klipsy ułatwiające poprowadzenie okablowania

Zadanie estetycznego montażu wideorejestratora i towarzyszącego mu okablowania warto zlecić doświadczonym profesjonalistom. Wówczas cała instalacja będzie kompletnie niewidoczna, a zainstalowane w ten sposób kamery będą sprawiały wrażenie, jakby były fabrycznym wyposażeniem samochodu.

Rozwiązanie to polecam szczególnie w przypadku, gdy zasilanie kamery docelowo będzie podłączone na stałe, do instalacji elektrycznej samochodu, poprzez dedykowany adapter zasilania. Jeśli jednak planujesz podłączyć kamerę do stałego zasilania samodzielnie, wówczas zachęcam do zapoznania się z praktycznym poradnikiem jak podłączyć wideorejestrator do instalacji elektrycznej w samochodzie na naszym blogu oraz kanale YouTube.

Profesjonalny montaż kamery samochodowej
Przykład profesjonalnego montażu wideorejestratora dla jednego z naszych klientów

To już wszystko w kwestii właściwego przygotowania wideorejestratora do pracy w samochodzie. W razie dodatkowych pytań czy wątpliwości zachęcam do skorzystania z naszej Bazy Wiedzy lub bezpośredniego kontaktu.

A tymczasem życzę, aby profesjonalnie zainstalowany w Twoim aucie rejestrator jazdy… nigdy się nie przydał. :)

Sprawdź naszą Bazę Wiedzy o wideorejestratorach

Komentarze do wpisu (2)

25 listopada 2023

Pomimo samodzielnej instalacji kilku kamerek fajnie jest przeczytać rzeczowy poradnik :)

27 sierpnia 2024

Czy tylna kamera podczas postoju korzysta z akumulatora przedniej? czy na postoju działa tylko przednia kamera? ile czasu wystarczy na akumulatorze? -- ODPOWIEDŹ WR24.PL: Kamera tylna korzysta z tego samego źródła zasilania co przód. Na pozostałe pytania nie jestem w stanie dać jednoznacznej odpowiedzi. To zależy od modelu, który jest brany pod uwagę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium