Kategorie artykułów
Chmura tagów
Wybrane artykuły
Recenzja wideorejestratorów DDPai z serii Mini 0
Rodzina wideorejestratorów DDPai Mini, Mini3, Mini5

DDPai Mini, Mini 3 i Mini 5

Aktualne nowości z portfolio DDPai cechują się spójnym, minimalistycznym designem. Urządzenia zyskają uznanie miłośników dyskrecji, ze względu na niewielkie rozmiary zewnętrzne oraz smukłe uchwyty montażowe, umożliwiające praktycznie całkowite zamaskowanie rejestratora za lusterkiem samochodowym.

Już na wstępie nadmienić należy, że pełna spójność przyświecała projektantom w wypadku modeli Mini 3 i 5. Sposób wkładania w demontowalne uchwyty, czy forma zapisu na wbudowany nośnik stanowią ich cechę szczególną i wyróżnik na tle innych kamer samochodowych.

DDPai-mini
DDPai Mini

W przypadku najniższego modelu Mini rzuca się w oczy pewne pójście na kompromis, wynikający zapewne z chęci uzyskania niższej ceny końcowej, przy zachowaniu możliwie zadowalających parametrów zapisu obrazu. Najtańsze z omawianych urządzeń posiada stały uchwyt oraz klasyczny slot na kartę microSD. Docelowo wersja Mini może stanowić znaczący odsetek wolumenu sprzedaży w kategorii produktów do 300zł, jednak dużo ciekawsze okazują się wyższe modele Mini 3 i 5, głównie z powodu na innowacyjne podejście do kwestii zapisu materiału.

Pamięć wbudowana

Dotychczas przy okazji zakupu rejestratora jazdy konieczne było również wyposażenie się w kartę pamięci. Nie ma problemu, jeśli karta była dobrej jakości, markowa i polecana do rejestratorów jazdy (dlatego tylko takie karty polecamy naszym klientom). Jakie karty pamięci stosować do kamer samochodowych dowiesz się z naszego artykułu.

Problemy zaczynają się, kiedy kupujący wyjdzie z założenia, że warto zaoszczędzić na tym małym, ale jakże istotnym elemencie. Bo przecież kartę już ma, lub trafi na promocję w elektromarkecie. Jest to źródło najpowszechniejszych problemów z kamerami. DDPai wydaje się być świadomym tego typu problemów montując w swoich nowych urządzeniach szybką wbudowaną pamięć. Daje to kupującym niesamowity komfort, ponieważ nie muszą się obawiać, że nie będą wiedzieli jaką kartę należy dokupić do ich urządzenia. 

DDPai-mini3
DDPai Mini 3

W Mini 3 i Mini 5 ta pamięć już jest, jest zoptymalizowana przez producenta do współpracy z konkretnym urządzeniem, gwarantując 100% kompatybilność, a do tego jest szybka, umożliwiając płynne przewijanie nagrań na osi czasu i sprawne pobieranie plików na telefon. 

Aplikacja

Wróćmy do zaznaczonej już wcześniej korzyści w postaci wygodnego przeglądania plików oraz samej aplikacji, która to umożliwia. A należy wspomnieć o tym, że jest ona spolszczona oraz cechuje się intuicyjną obsługą. Pozwala na zmianę kluczowych parametrów, podgląd w czasie rzeczywistym i pobieranie plików. Nagrania widzimy w aplikacji jako ciągłą oś czasu, z której to możemy wygodnie wybrać i zapisać to, co nas interesuje. To nie sposób dzielenia plików przez urządzenie na określone interwały czasowe determinuje to, co dla nas dostępne, ponieważ mamy dostęp do całości, a to warta podkreślenia alternatywa.

DDPai-Mini5-appDDPai-Mini5-app
Aplikacja DDPai

Mając urządzenie podłączone do aplikacji warto użyć regulacji czułości na kolizję, ustawiając niską wartość (domyślnie ustawiona średnia, można jeszcze zmienić na wysoką). Jeśli tego nie uczynimy, urządzenie będzie zabezpieczać dużą liczbę plików, ponieważ uaktywni się na wielu niedoskonałościach jezdni, czy progach zwalniających. Jeśli więc poruszamy się po naszych dalekich od ideału drogach, warto ograniczyć liczbę niepotrzebnie zabezpieczonych plików.

Zasilanie 

Mocną stroną wszystkich trzech urządzeń są wbudowane kondensatory. Docenić to należy zwłaszcza w tańszych Mini i Mini 3, ponieważ nie jest to rzecz często spotykana w niskim przedziale cenowym. Szerzej o sposobach zasilania kamer i o tym, dlaczego zastosowany kondensator jest tak znaczącym plusem można przeczytać w naszym artykule

W zestawach otrzymujemy zasilacz USB do gniazda zapalniczki samochodowej, który w Mini 5 jest jednoportowy, czyli po podłączeniu kamery brak dodatkowego, wolnego gniazda USB. W modelach Mini i Mini 3 zasilacz jest już dwuportowy, dlatego do dyspozycji użytkownika zostaje wolne gniazdo. Przewody natomiast mają ok. 3.5 metra i zakończone są adekwatnymi wtykami (micro-USB w Mini, Jack 3.5mm w Mini 3, USB-C w Mini 5).

Tryb parkingowy

Poruszając się dalej w obszarze zasilania, zwrócić uwagę należy na aktywny tryb parkingowy, dostępny po zastosowaniu źródła stałego zasilania. Wymaga wprawdzie zakupu dedykowanego adaptera, ale jest to rozwiązanie gwarantujące dalece wyższy poziom ochrony zaparkowanego pojazdu, w zestawieniu z pasywnymi trybami parkingowymi znanymi z tańszych urządzeń.

Modele serii Mini mają możliwość aktywowania nagrywania w trybie poklatkowym, które jest rekomendowane, ponieważ oszczędza miejsce w pamięci urządzenia. Można ustawić również tryb nagrywania ciągłego, lub przejście w stan czuwania z aktywacją czujnikiem przeciążeniowym. Po wykryciu wyłączenia zapłonu (wymagane podłączenie wiązki ACC adaptera zasilania), modele Mini 3 i Mini 5 przejdą w tryb parkingowy.

ddpai-mini5
DDPai Mini 5

Adaptery zasilania DDPai mają funkcję ochrony akumulatora pojazdu przed spadkiem napięcia do zbyt niskiego poziomu, a zarazem chronią kamerę dzięki wbudowanemu bezpiecznikowi przeciwprzepięciowemu. Przy użyciu adapterów zasilania DDPai Hardwire Kit A_HC14 w połączeniu z DDPai Mini 5 oraz Hardwire Kit A_HC11 w połączeniu z DDPai Mini 3, zyskujemy w dedykowanej aplikacji możliwość wyboru poziomu napięcia, przy którym zostanie odcięte zasilanie. Do wyboru: wysoki (12.4V), średni (12V), niski (11.8).

ddpai-monitorowanie-zasilania
zrzut ekranu z aplikacji połączonej z modelem DDPai Mini 5

Funkcjonalności tej pozbawiony jest natomiast model Mini, jego sposób działania zależny będzie od zastosowanego adaptera zasilania. 

Więcej informacji o sposobie działania aktywnego trybu parkingowego w naszym artykule.

Jakość nagrań

Przejdźmy teraz do tego, co stanowi clou programu, czyli do jakości nagrań. A te prezentują się więcej niż przyzwoicie, jeśli spojrzymy całościowo, zestawiając urządzenia ze swoimi konkurentami w poszczególnych kategoriach cenowych. Jednak nie da się ukryć, że największe wrażenie robią pełne detali nagrania 4K, rejestrowane przez model Mini 5. 

Widać, że producent wykorzystał tutaj potencjał mocarnego sensora Sony IMX415, tworząc narzędzie pozwalające dostrzec szerokie spektrum detali, w które to ujęcia są naprawdę bogate. A jako, że jest to przetwornik z linii STARVIS, pochwały nie dotyczą jedynie korzystnych warunków oświetleniowych. Po zmierzchu następuje co oczywiste zauważalna degradacja obrazu, aczkolwiek dalej zachowany jest więcej niż przyzwoity poziom czytelności. Ziarnistość jest dobrze kontrolowana, przy rozsądnie dobranym poziomie odszumiania. Do pełni szczęścia brakuje ciut lepszej rozpiętości tonalnej, wzorem chociażby Viofo 119 V3 ze swoim niedoścignionym trybem HDR i czytelnością tablic w nocy. 


https://www.youtube.com/watch?v=rcqyn1yXenQ&list=PLWb1jIrvNpnYdB1sOiMFemQ3M9goF5fb0

Kroku w tym względzie stara się dotrzymywać niższy przedstawiciel gamy, w postaci modelu Mini 3 i wychodzi mu to względnie dobrze, jeśli mówimy o dobrych warunkach oświetleniowych. Sensor światłoczuły OmniVision rejestruje przyzwoicie szczegółowy materiał w rozdzielczości 2.5K. Niestety im światła mniej, tym bardziej zauważalne stają się różnice względem obrazu z przetwornika STARVIS z modelu wyższego.

 
https://www.youtube.com/watch?v=IDKtQ6GgIfY&list=PLWb1jIrvNpnYIWMdGyRJLsWuy6Uar7u6B

Najniższy z serii model Mini rozpatrywać należy już w ścisłej korelacji z półką cenową, do której przynależy. Obiektywnie odstaje już zauważalnie od droższych konstrukcji, prezentując się natomiast atrakcyjnie w porównaniu z przedstawicielami najniższej półki cenowej.


https://www.youtube.com/watch?v=KgmJ6ZUXqeE&list=PLWb1jIrvNpnag00e0DmLmaAO676TpojP-

Jak zawsze gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszymi nagraniami, które pozwolą na wyciągnięcie własnych wniosków w odniesieniu do czytelności rejestrowanego materiału.

Wykonanie

Modele Mini 3 i Mini 5 charakteryzują się nienaganną jakością wykonania, budzącą skojarzenia z produktami premium. Są solidne i przemyślane pod względem wygodnych uchwytów mocujących. Rejestratory montowane są do szyby za pomocą przyklejanego na taśmę 3M mocowania. W Modelach Mini 3 i Mini 5 możemy w bardzo wygodny sposób zdemontować urządzenie, dzięki odczepianemu mocowaniu. Niestety w modelu Mini uchwyt jest w sposób stały przytwierdzony do kamery. 

Modele Mini oraz Mini 3 umożliwiają montaż zarówno na szybie pochyłej (samochody osobowe), jak i pionowej (samochody ciężarowe, busy). W Mini 5 montaż rejestratora optymalnie przebiegnie jedynie na szybie pochyłej (przy pionowej kamera skierowana będzie nieoptymalnie w dół). 

W Mini 5 producent zastosował nawet aluminiowy radiator, wypełniający w znacznym stopniu przestrzeń wewnątrz obudowy i odbierający ciepło z procesora, przenosząc je na obudowę, która to nagrzewając się, zapewnia optymalne warunki pracy elektroniki urządzenia. 

DDPai-mini5-heatsink
Budowa DDPai Mini 5

Podsumowanie

Reasumując można pokusić się o stwierdzenie, że nowości DDPai stanowią interesujące uzupełnienie zatłoczonego już przecież rynku, dodając od siebie kilka ciekawych rozwiązań (wbudowana pamięć, minimalistyczne i funkcjonalne uchwyty, forma zewnętrzna samych urządzeń, korzystna relacja ceny do oferowanych funkcji i jakości video oraz funkcjonalny tryb parkingowy), które pozostaną, miejmy nadzieję, cechą charakterystyczną tego producenta. Szkoda jedynie, że DDPai nie pokusił się o większą spójność gamy modelowej, co dotyczy głównie dokonanych cięć funkcjonalnych w najtańszym modelu.

ddpai-tabela

Plusy:

  • Wbudowany nośnik pamięci (Mini 3 i Mini 5).
  • Wysoka jakość nagrań (w swoich segmentach cenowych).
  • Kondensator zamiast akumulatora.
  • Funkcjonalny tryb parkingowy (z dedykowanym zestawem).
  • Wysoka jakość wykonania, bliska półce premium (Mini 3 i Mini 5).
  • Minimalistyczny design.

Minusy:

  • Model Mini zauważalnie odstaje od Mini 3 i Mini 5 w wielu kluczowych aspektach, chociaż broni się jako produkt w kategorii do 300zł.

Więcej szczegółów na temat urządzeń:
Kamera samochodowa DDPai Mini w sklepie WR24.PL
Kamera samochodowa DDPai Mini 3 w sklepie WR24.PL
Kamera samochodowa DDPai Mini 5 w sklepie WR24.PL

Komentarze do wpisu (0)

Biuro Obsługi Klienta:

Telefon: 68 411 41 71

bok@wr24.pl (dni robocze 9-17)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium