Darmowa dostawa - darmowy zwrot. Kupuj bez ryzyka! Sprawdź nasz kanał YouTube!

Biuro Obsługi Klienta:

68 411 41 71 (dni robocze 10-16)

bok@wr24.pl (dni robocze 9-17)

do kasy suma: 0,00 zł
Kategorie artykułów
Wybrane artykuły

Wyszukiwarka treści w naszym blogu:

Artykuły, aktualności i porady

Szybki poradnik przedzakupowy dla początkujących 1
Szybki poradnik przedzakupowy dla laików

Planujesz kupić wideorejestrator do auta, ale kompletnie się na tym nie znasz? Nie masz czasu na wgłębianie się w temat i chcesz podjąć szybką decyzję o zakupie? Poniżej znajdziesz szybki poradnik przedzakupowy, w którym odpowiadamy zwięźle na najczęstsze pytania zadawane przez osoby, które stoją na początku drogi do wyboru najlepszego wideorejestratora. Szersze omówienie znajdziesz w osobnym poradniku "Jak wybrać wideorejestrator?" oraz naszej Bazie Wiedzy.

Kamera samochodowa "nie za miliony" - czyli ile właściwie kosztują wideorejestratory?

Rozrzut cenowy w branży kamer samochodowych jest bardzo szeroki. Wątpliwej jakości kamerki znajdziesz w promocji w lokalnym dyskoncie już nawet za kilkadziesiąt złotych (sic!). Najdroższe modele to wydatek rzędu 3000 zł. Jak się w tym odnaleźć? Jaki budżet przeznaczyć na kamerkę?

Najpopularniejsze umowne segmenty cenowe wideorejestratorów samochodowych:

  • Kamery samochodowe do 500 zł - sensowne modele rejestratorów jazdy zaczynają się od ok. 200 zł. W tym segmencie cenowym znajdziesz podstawowe funkcjonalnie modele, głównie tylko na przód samochodu.
  • Kamery samochodowe do 800 zł - nieco wyższa półka, zwykle lepsza optyka (jakość obrazu), więcej funkcjonalności, a także większy wybór modeli na przód+tył jednocześnie.
  • Kamery samochodowe do 1200 zł - większość wideorejestratorów w tym segmencie to kamery na przód+tył z zaawansowaną funkcjonalnością oraz lepszymi układami optycznymi (jakość obrazu).
  • Kamery samochodowe od 1200 zł wzwyż - segment premium, dominują modele 2- 3- lub 4- kanałowe (przód+tył+wnętrze), wysoka jakość nagrań, bogata funkcjonalność, a także zaawansowane funkcje zdalnego monitoringu przez sieć 4G/LTE i internetową "chmurę".

Naszym zdaniem, na optymalne jakościowo i funkcjonalnie zarazem kamery samochodowe warto przeznaczyć co najmniej ok. 400-600 zł, a w przypadku wideorejestratorów na przód+tył jednocześnie, z praktycznymi funkcjami dodatkowymi (np. tryb parkingowy) - ok. 800-1000 zł wzwyż.


Czy warto kupić kamerę na przód i tył (i wnętrze) jednocześnie?

Wśród klientów często spotykamy się z pytaniem: 

Po co mi kamera z tyłu, skoro ten co najeżdża w tył jest zawsze winny?

Na takie pytanie odpowiadamy - także pytaniem:

A co jeśli ten co wjedzie w tył od razu ucieknie z miejsca kolizji?

W takich sytuacjach kamera, która nagrywa tylko z przodu samochodu niestety nie uratuje sytuacji... Dodatkowe "oko" kamery z tyłu pojazdu znacząco zwiększa zakres monitorowania i nagrywania wydarzeń na drodze podczas jazdy oraz postoju. W przypadku wideorejestratorów 3- i 4-kanałowych, zakres ten zwiększa się dodatkowo o wnętrze oraz otoczenie z boku samochodu, co może mieć kluczowe znaczenie w nagraniach parkingowych.

Odpowiadając krótko: TAK, zdecydowanie warto rozważyć zakup kamery samochodowej na przód+tył jednocześnie i zyskać znacznie szerszy zakres nagrywania przebiegu trasy i ew. postoju.

Czy istnieją kamery na przód i tył bezprzewodowe?

Niestety nie. Wszystkie kamery samochodowe na przód+tył oraz przód+tył+wnętrze wymagają połączenia wszystkich modułów (przedni z tylnym itp.) specjalnymi kablami sygnałowymi. Kable te naturalnie znajdują się w komplecie z wideorejestratorem.


Jaką kamerę z czujnikiem ruchu i dobrą baterią możecie polecić, żeby nagrywała na parkingu?

Krótko mówiąc - żadną!

Nagrywanie parkingowe to dość złożona kwestia, która wymaga rozważenia kilku ważnych czynników.

Przede wszystkim, aby kamera skutecznie nagrywała zdarzenia na postoju, należy podłączyć ją do stałego zasilania (np. do gniazda bezpieczników). Wbudowane w niektórych wideorejestratorach baterie nie zapewnią wystarczającego zasilania do skutecznego monitorowania parkingowego.

Koniecznie zapoznaj się z poradnikiem "Jak działa tryb parkingowy w kamerach samochodowych?", aby dowiedzieć się jakie są i jak działają tryby parkingowe w rejestratorach jazdy, oraz jakie dodatkowe akcesoria należy dokupić, aby zapewnić stałe zasilanie w kamerze samochodowej.


Która kamera ma nagrywanie w pętli i funkcję autostart?

Krótko mówiąc - każda!

Automatyczne uruchomienie i rozpoczęcie nagrywania po podłączeniu zasilania oraz nagrywanie w pętli na karcie pamięci, czyli samoczynne kasowanie najstarszych nagrań na karcie pamięci i zastępowanie ich bieżącymi - to podstawy każdego wideorejestratora! 

Sprawdź jakie jeszcze funkcje posiada KAŻDY rejestrator jazdy (artykuł w blogu).


Czy rozdzielczość nagrywania jest najważniejsza?

Krótko mówiąc - niekoniecznie.

Na jakość i skuteczność nagrywania filmów przez kamery samochodowe wpływ ma wiele czynników, a rozdzielczość obrazu jest tylko jednym z nich. Zazwyczaj wysoka rozdzielczość, np. 4K lub 2.5K przekłada się na dużo wyższą szczegółowość rejestrowanego obrazu w porównaniu do kamer z rozdzielczością Full HD. Zdarzają się jednak wyjątki od tej reguły i dlatego trudno tak jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

Warto zwrócić uwagę czy wideorejestrator posiada tryb HDR. Ten tryb zazwyczaj znacząco poprawia skuteczność nagrań, tj. możliwość odczytywania szczegółów takich jak tablice rejestracyjne - również w nocy. W takiej sytuacji może się okazać, że kamera nagrywająca w niższej rozdzielczości Full HD, ale z dobrym trybem HDR będzie skuteczniejsza niż kamera z nagrywaniem 4K bez HDR.

Reasumując, jeśli oczekujesz kamery z wysoką jakością obrazu oraz skutecznym odczytywaniem tablic, zwróć uwagę na wideorejestratory z trybem HDR.


Która kamera odczyta najlepiej tablice rejestracyjne?

Krótko mówiąc - żadna!

To nie pomyłka - żadna kamera samochodowa nie zagwarantuje 100-procentowej skuteczności w odczytywaniu tablic rejestracyjnych. To zależy od szeregu złożonych czynników, dlatego wszystkich zainteresowanych zgłębieniem tematu odsyłamy naszego obszernego artykułu na ten temat z wieloma przykładami.

Ponownie jednak warto zwrócić uwagę na tryb HDR, dzięki któremu wychwytywanie tablic rejestracyjnych - szczególnie w warunkach nocnych - jest dużo skuteczniejsze.

Podsumowując, choć żadna kamera nie zagwarantuje 100% skuteczności, zwykle lepiej sobie z tym poradzą kamery samochodowe z trybem HDR.


Jakie akcesoria trzeba dokupić do kamery?

Podstawa to karta pamięci microSD - bez niej niemal wszystkie kamery samochodowe są bezużyteczne, a bardzo nieliczne modele kamer posiadają pamięć wbudowaną na stałe. Przy tym trzeba zwrócić uwagę jaką kartę pamięci dobrać do konkretnego modelu kamery. Jeśli kamerę kupujesz w gotowym zestawie z kartą i akcesoriami - nie martw się, odpowiednią kartę dobierzemy za Ciebie.

Pozostałe akcesoria dodatkowe do wideorejestratorów są opcjonalnie, ale pozwalają skorzystać z funkcji dodatkowych oferowanych przez wideorejestrator. Najbardziej popularnym akcesorium jest adapter zasilania, dzięki któremu kamera może kontynuować nagrywanie także po wyłączeniu silnika i zaparkowaniu samochodu.


Co to jest i do czego służy adapter zasilania?

Adapter zasilania to dodatkowy moduł zasilający, za pośrednictwem którego można podłączyć zasilanie wideorejestratora bezpośrednio do instalacji elektrycznej samochodu, zamiast do standardowego gniazda zapalniczkowego. Dzięki temu kamera może pracować i nagrywać również podczas postoju, w trybie parkingowym. Adaptery zasilania pełnią również funkcję zabezpieczającą przed nadmiernym rozładowaniem akumulatora w samochodzie.

Zadanie podłączenia zasilania kamery do instalacji elektrycznej w samochodzie polecamy zlecić wykwalifikowanym specjalistom. Jeśli jednak czujesz się na siłach, by zrobić to samemu, koniecznie sprawdź nasz poradnik jak podłączyć kamerę do instalacji elektrycznej w samochodzie.


Czy można kamerę przekładać między autami?

Tak. W przypadku wideorejestratorów z uchwytem przyssawkowym jest to dziecinnie proste. W przypadku kamer z uchwytami przyklejonymi do szyby za pomocą taśmy samoprzylepnej sugerujemy dokupienie dodatkowego uchwytu do umieszczenia w drugim pojeździe (dla wielu modeli kamer taki uchwyt można dokupić). Odklejenie uchwytu z szyby jest możliwe, ale dość uciążliwe i przeważnie konieczne jest zastosowanie nowej dwustronnej taśmy samoprzylepnej.

Pewną komplikację mogą stanowić wideorejestratory typu DUAL (na przód i tył), bowiem wówczas poza przeniesieniem modułów przedniego i tylnego należy także przełożyć przewód je łączący. W większości przypadków można taki przewód dokupić osobno i zamontować go na stałe w drugim pojeździe. Wówczas przekładać między autami będzie można same moduły kamer.


Czy kamera będzie pasowała do ciężarówki (z pionową szybą czołową)?

Większość wideorejestratorów posiada mocowania, które sprawdzą się na pionowych szybach, ale nie wszystkie. Aby mieć pewność, sprawdź parametr "Możliwy montaż na pionowej szybie" w danych technicznych na stronie produktu.

Dane techniczne


Jakie są sposoby podłączenia kamery?

W podstawowym zestawie z prawie każdym wideorejestratorem znajduje się zasilacz do gniazda zapalniczki, który umożliwia bezproblemowe podłączenie i rozpoczęcie korzystania z kamerki w praktycznie każdym samochodzie.

Alternatywnie kamerę można podłączyć np. do instalacji elektrycznej samochodu poprzez kompatybilny adapter zasilania, który jednocześnie pełni funkcję zabezpieczenia akumulatora w aucie przed nadmiernym rozładowaniem. Warto jednak wziąć pod uwagę, że jest to bardziej skomplikowany proces i rozważyć zlecenie go profesjonalistom.


Co to jest filtr polaryzacyjny?

Filtr polaryzacyjny (CPL) to opcjonalne akcesorium, które montuje się na obiektywie wideorejestratora. Filtr ten znacząco redukuje odbicia deski rozdzielczej i tapicerki w szybie przedniej, dzięki czemu nagrywany obraz zyska na użyteczności oraz skuteczności w wychwytywaniu detali.

CPL demo


Jak wybrać kamerę do samochodu? Praktyczny poradnik i Baza Wiedzy

Chcesz wiedzieć więcej?

Sprawdź praktyczny poradnik o tym na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery do samochodu, który dostępny jest na naszym blogu oraz kanale YouTube.

Jeszcze więcej znajdziesz w naszej Bazie Wiedzy o wideorejestratorach. Powodzenia!


Masz więcej pytań i wątpliwości? Potrzebujesz dodatkowego wsparcia?

Nasi konsultanci czekają na Twój kontakt!

Jesteśmy po to, by pomóc Ci w dokonaniu najlepszego wyboru. Jeśli lektura artykułów i obejrzenie wideoporadników nie rozwiało wszystkich Twoich wątpliwości i chcesz zasięgnąć porady eksperta, po prostu skontaktuj się z nami.

Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na dodatkowe pytania i pomogą w wyborze wideorejestratora oraz wszelkich niezbędnych akcesoriów.

Zadzwoń: 68 411 41 71 Napisz przez formularz kontaktowy

Komentarze do wpisu (1)

7 stycznia 2023

przymierzam się właśnie do kupna wideorejestratora dla męża. Bardzo mi Wasz artykuł rozjaśnił temat. Dziękuję!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium