Kategorie artykułów
Wybrane artykuły

Wyszukiwarka treści w naszym blogu:

Szybki poradnik przedzakupowy dla laików 1
Szybki poradnik przedzakupowy dla laików

Planujesz kupić wideorejestrator do auta na prezent lub dla siebie, ale kompletnie się na tym nie znasz? Nie masz czasu na wgłębianie się w temat i chcesz podjąć szybką decyzję o zakupie? Poniżej znajdziesz nasz szybki poradnik przedzakupowy dla laików w temacie wideorejestratorów, w którym odpowiadamy krótko i zwięźle na najczęstsze pytania zadawane przez osoby, które są na początku drogi do wyboru najlepszego wideorejestratora.

Kamera samochodowa "nie za miliony" - czyli ile właściwie kosztują wideorejestratory?

Po pierwsze - określ orientacyjny budżet na zakup kamerki do auta. To punkt wyjścia do dalszych poszukiwań. Najtańsze godne polecenia kamery samochodowe kosztują ok. 200-300 zł. Kamerki te nagrywają niezłej jakości video lecz przeważnie nie oferują wiele funkcji dodatkowych. Najdroższe kamery kosztują nawet 3000 zł i oferują np. integrację z internetową "chmurą". Rozrzut cenowy jak widać jest dość szeroki.

Naszym zdaniem, na optymalne jakościowo i funkcjonalnie zarazem kamery samochodowe warto przeznaczyć co najmniej ok. 400-600 zł., a w przypadku wideorejestratorów na przód+tył jednocześnie, z praktycznymi funkcjami dodatkowymi (np. tryb parkingowy) - ok. 800-1000 zł wzwyż.

Czy warto kupić kamerę na przód i tył jednocześnie?

Znacząca ilość wideorejestratorów w naszej ofercie posiada w zestawie dwie kamery - na przód i tył samochodu jednocześnie (tzw. dwukanałowe). Dodatkowa kamera tylna, a w wypadku niektórych modeli także kamera wewnętrzna (nagrywająca wnętrze pojazdu) znacząco zwiększa zakres monitorowania i nagrywania wydarzeń na drodze podczas jazdy, jak i w czasie postoju, a zatem zwiększa szanse na ustalenie szczegółów niebezpiecznego zdarzenia na drodze. Kamera tylna jest zawsze podłączona do przedniej za pomocą długiego kabla (zwykle ok. 6 metrów). Nie istnieją wideorejestatory, w których moduły przedni z tylnym komunikują się ze sobą bezprzewodowo.

Czy rozdzielczość nagrywania obrazu jest najważniejsza?

Zwykle wyższa rozdzielczość przekłada się na wyższą szczegółowość rejestrowanego przez kamerę obrazu, ale nie zawsze najwyższa rozdzielczość oznacza najwyższą jakość i szczegółowość - szczególnie w warunkach nocnych. Przykładowo kamery z rozdzielczością nagrywania 4K oferują fantastyczne rezultaty w pogodne dni, ale w warunkach nocnych często kamery z niższą rozdzielczością radzą sobie lepiej. Naszym zdaniem, na dzień dzisiejszy optymalną jakość obrazu oferują wideorejestratory nagrywające w rozdzielczości 2.5K (QHD, QuadHD itp.) - szczególnie te, wyposażone w tryb HDR.

Jakie akcesoria trzeba dokupić do kamery?

Podstawa to karta pamięci microSD - bez niej niemal wszystkie kamery samochodowe są bezużyteczne (bardzo nieliczne modele posiadają wbudowaną pamięć). Lepiej uniknąć sytuacji, by obdarowana przez Ciebie osoba musiała czekać na możliwość dokupienia karty pamięci, żeby zacząć korzystać z upominku.

Pozostałe akcesoria dodatkowe można traktować opcjonalnie i nie są niezbędne do działania, ale pozwalają skorzystać z funkcji dodatkowych oferowanych przez wideorejestrator. Najbardziej popularnym akcesorium dodatkowym jest adapter zasilania, dzięki któremu kamera może kontynuować nagrywanie także po wyłączeniu silnika i zaparkowaniu samochodu.

Do czego służy adapter zasilania?

W wielu gotowych zestawach w naszej ofercie znajduje się adapter zasilania (ang. hardwire kit - HK). Jest to akcesorium dodatkowe, za pośrednictwem którego można podłączyć zasilanie wideorejestratora bezpośrednio do instalacji elektrycznej samochodu, zamiast do standardowego gniazda zapalniczkowego. To pozwala kamerze pracować i nagrywać również podczas postoju, w trybie parkingowym.

Czy można kamerę przekładać między autami?

Tak. W przypadku wideorejestratorów z uchwytem przyssawkowym jest to dziecinnie proste. W przypadku kamer z uchwytami przyklejonymi do szyby za pomocą taśmy samoprzylepnej sugerujemy dokupienie dodatkowego uchwytu do umieszczenia w drugim pojeździe (dla wielu modeli kamer taki uchwyt można dokupić). Odklejenie uchwytu z szyby jest możliwe, ale dość uciążliwe i przeważnie konieczne jest zastosowanie nowej taśmy samoprzylepnej.

Pewną komplikację mogą stanowić wideorejestratory typu DUAL (na przód i tył), bowiem wówczas poza przeniesieniem modułów przedniego i tylnego należy także przełożyć przewód je łączący. W większości przypadków można taki przewód dokupić osobno i zamontować go na stałe w drugim pojeździe. Wówczas przekładać między autami będzie można same moduły kamer.

Czy kamera będzie pasowała do ciężarówki (z pionową szybą czołową)?

Większość wideorejestratorów posiada mocowania, które sprawdzą się na pionowych szybach, ale nie wszystkie. Aby mieć pewność, sprawdź parametr "Możliwy montaż na pionowej szybie" w danych technicznych na stronie produktu.

Dane techniczne

Czy są kamery bezprzewodowe?

Nie ma wideorejestratorów w pełni bezprzewodowych. Niezbędne minimum to przewód zasilający, przeważnie podłączony do gniazda zapalniczkowego w samochodzie. Nie istnieją także kamery, które byłyby w stanie pracować długotrwale dzięki zasilaniu z własnej baterii. Baterie (lub kondensatory) w kamerach samochodowych mają znikomą pojemność i służą do chwilowego podtrzymania zasilania urządzenia po odłączeniu zasilania głównego poprzez przewód zasilający.

Jakie są sposoby podłączenia kamery?

W podstawowym zestawie z każdym wideorejestratorem znajduje się zasilacz do gniazda zapalniczki, co umożliwia praktycznie natychmiastowe podłączenie i rozpoczęcie korzystania z kamerki. Alternatywnie kamerę można podłączyć do instalacji elektrycznej samochodu poprzez kompatybilny adapter zasilania, który jednocześnie pełni funkcję zabezpieczenia akumulatora w aucie przed nadmiernym rozładowaniem.

Co to jest HDR?

HDR (ang. High Dynamic Range) to tryb nagrywania obrazu, który w bardzo dużym uproszczeniu optymalizuje prześwietlone i niedoświetlone obszary w nagrywanym przez kamerę obrazie. Najlepszym przykładem dobrze wdrożonego trybu HDR jest umożliwienie skutecznego odczytywania tablic rejestracyjnych w warunkach nocnych, które przeważnie są “prześwietlone”. Dobrze wdrożony i zoptymalizowany tryb HDR sprawia, że tablice stają się bardziej czytelne.

HDR ON / OFF

Co to jest filtr polaryzacyjny?

Filtr polaryzacyjny (CPL) to opcjonalne akcesorium, które montuje się na obiektywie wideorejestratora. Filtr ten znacząco redukuje odbicia światła deski rozdzielczej i tapicerki w szybie przedniej, przyczyniając się do polepszenia jakości obrazu.

CPL demo

Jak wybrać kamerę do samochodu? Nasz poradnik na YouTube

Zobacz pełną wersję poradnika o tym jak wybrać kamerę samochodową i na co zwrócić uwagę, w formie filmu na naszym kanale YouTube.

https://www.youtube.com/watch?v=nmIJnpg1FKg 

Masz więcej pytań?

Jeśli nadal masz mętlik w głowie i nie wiesz co wybrać, skorzystaj z porady eksperta w dziedzinie kamer samochodowych. Po prostu skontaktuj się z nami - czekamy na Twój telefon lub email, czy nawet wiadomość na Facebooku. Nasz dzielny BOK Team z przyjemnością odpowie na wszelkie pytania związane z wyborem najlepszej kamery do samochodu.

Skontaktuj się z nami

Komentarze do wpisu (1)

7 stycznia 2023

przymierzam się właśnie do kupna wideorejestratora dla męża. Bardzo mi Wasz artykuł rozjaśnił temat. Dziękuję!

Biuro Obsługi Klienta:

Telefon: 68 411 41 71 (dni rob. 10-16)

bok@wr24.pl (dni robocze 9-17)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium