Kategorie artykułów
Wybrane artykuły
Ranking kamer samochodowych 2022-2023

Sprawdź bieżący ranking TOP 10 wideorejestratorów do samochodu (edycja jesień-zima 2022-2023) i przekonaj się, które kamery samochodowe szczególnie poleca Dawid Lorenz, Ojciec Dyrektor WR24.PL.

Wyszukiwarka treści w naszym blogu:

Wideorejestratory w Europie - gdzie wolno, a gdzie nie? 1
W których krajach nie można używać kamer samochodowych?

Wybierając się w zagraniczną podróż samochodem często przyjdzie nam przejechać przez terytorium wielu państw. Mimo, że podróżując po terenie Unii Europejskiej przekraczanie granic jest łatwe do przeoczenia, to znajdując się na terenie obcego kraju jesteśmy zobligowani do przestrzegania lokalnych przepisów ruchu drogowego. W tym miejscu przedstawiamy krótkie zestawienie różnic odnoszących się do tematu nagrywania trasy za pomocą wideorejestratorów. Niestety poszczególne kraje członkowskie bardzo różnią się w temacie regulacji dotyczących kamer samochodowych.

Materiał powstał dzięki współpracy z Kancelarią Prawną Giercarz.
Ostatnia aktualizacja: czerwiec 2022 

Regulacje w poszczególnych krajach

używanie kamer samochodowych w austrii

Rozpoczynamy od kraju, gdzie za posiadanie wideorejestratora grozi grzywna do nawet 25 tysięcy euro. Jest to bardzo skrajny przykład i zdecydowanie w czasie przejazdu przez terytorium Austrii należy pamiętać o zdemontowaniu kamery samochodowej. Według obowiązującego w Austrii prawodawstwa do ścigania osób łamiących prawo powołane są odpowiednie służby. Dlatego obywatele nie mogą dokumentować wykroczeń w ruchu drogowym. Austriacki Urząd Ochrony Danych (Datenschutzbehörde) w 2012 roku orzekł generalny zakaz używania prywatnych kamer samochodowych do monitoringu ruchu na drogach publicznych, a tamtejsze sądy wielokrotnie utrzymywały jego decyzję w mocy.

 

używanie kamer samochodowych w belgii

Na terytorium Belgii możemy za pomocą wideorejestratorów nagrywać w celach prywatnych, pamiętając o tym, że zabronione jest udostępnianie nagrań bez zgody osób na nich widniejących

 

używanie kamer samochodowych w chorwacji

Chorwackie przepisy nie doprecyzowują zagadnienia używania kamer samochodowych. Oznacza to, że na terenie tego kraju możemy swobodnie korzystać z naszych wideorejestratorów

 

używanie wideorejestratorów w czechach

U naszych południowych sąsiadów regulacje dotyczące kamer samochodowych są zbliżone do tych z Polski. Wideorejestrator może być zamocowany klasycznie na przedniej szybie oraz może nagrywać on przebieg trasy

 

używanie kamer samochodowych we francji

Regulacje prawne we Francji stanowią, że dopuszczalne jest używanie wideorejestratorów, jednak należy pamiętać, że zabronione jest rozpowszechnianie materiałów nie mając zgody ewentualnych uwiecznionych na nich osób. Kamera samochodowa musi być dodatkowo zamontowana w taki sposó, aby nie znajdowała się ona w polu widzenia kierowcy. 

 

używanie kamer samochodowych w luksemburgu

Znajdując się na terytorium Luksemburga nie możemy używać kamer samochodowych. Wideorejestratory można wprawdzie posiadać, ale ich używanie na drogach publicznych jest karalne, grozić może za to grzywna, a w skrajnych przypadkach, np. w razie publikacji nielegalnych materiałów, nawet więzienie. 

 

używanie kamer samochodowych w niemczech

U naszych zachodnich sąsiadów nie można nagrywać w trybie ciągłym, a tylko w sytuacjach awaryjnych, ponieważ zgodnie z przepisami nikt nie może być filmowany wbrew jego woli. Nawet w sytuacji, gdy widzimy, że ktoś złamał przepisy, nie można wykorzystać takiego nagrania w celu przekazania go na Policję. Nagrane materiały możemy wykorzystać jedynie w sądzie w celu ewentualnej obrony.

Producenci kamer samochodowych wychodzą na przeciw tym ciągle zmieniającym się regulacjom i przykładowo kamera samochodowa Mio MiVue C580 posiada specjalny tryb prywatności, rejestrujący jedynie nagrania awaryjne. Podobną funkcjonalność oferują również wideorejestratory BlackVue serii DR770X oraz DR970X. W przyszłości podobne funkcje mogą pojawiać się również w innych wideorejestratorach. 

portugalia

Na terenie Portugalii obowiązuje zakaz posiadania i używania kamer samochodowych

 

używanie kamer samochodowych na słowacji

W czasie jazdy po słowackich drogach nie możemy używać kamery samochodowej, jeśli ta znajduje się w polu widzenia kierowcy. Jeśli więc kamera jest zamocowana w taki sposób, że kierowca jej nie widzi, to może ona rejestrować trasę. 

 

wideorejestratory na terytorium słowenii

Przepisy obowiązujące na terytorium Słowenii pozwalają na nagrywanie przejazdów za pomocą kamer samochodowych. Kamery mogą być podobnie jak u nas zamocowane klasycznie, na szybie przedniej pojazdu. 

  

używanie kamer samochodowych w szwajcarii

Szwajcaria posiada szczególnie restrykcyjne prawo w zakresie ochrony danych osobowych. Nie możemy nagrywać osób, bez uzyskania ich zgody. Ponadto nie jest dopuszczone korzystanie z rejestratora jazdy w celu dokumentowania podróży oraz do celów rozrywkowych. Dodatkowo poruszając się po terytorium Szwajcarii należy pamiętać, że kamery samochodowa nawet jeśli będzie wyłączona, to musi być zamocowana jedynie w taki sposób, aby nie znajdowała się w polu widzenia kierowcy. 

 

używanie kamer samochodowych na węgrzech

Znajdując się na terytorium Węgier możemy nagrywać drogę za pomocą kamer samochodowych. Pamiętać jednak należy, że nagrania mogą być przechowywane jedynie przez 5 dni od momentu nagrania. Dodatkowo w przypadku chęci upublicznienia nagranych materiałów, nie mogą one zawierać czytelnych twarzy osób widocznych na filmach. Również tablice rejestracyjne muszą zostać zamazane tak, aby nie można było ich odczytać. 

Podsumowanie i rekomendacje

Analizując przepisy obowiązujące w różnych krajach widać dużą rozbieżność w podejściu do tematu kamer samochodowych. Radzimy tym samym staranne planowanie trasy, ponieważ może się okazać, że będziemy zmuszeni czasowo wyłączyć posiadaną kamerę samochodową. Jednocześnie sugerujemy sprawdzanie aktualnych regulacji prawnych, jeśli planujemy podróż przez kraj nie uwzględniony na naszej liście

Daje się zauważyć pewną niechęć legislatorów odnośnie kamer montowanych w polu widzenia kierowcy. Premiuje to urządzenia niewielkie, które pozwalają na takie zamontowanie w pojeździe, aby kamera nie była widoczna z pozycji siedzenia kierowcy. Tego typu wideorejestratory znajdują się w kategorii kamer małych i dyskretnych.  

Aktualne promocje i polecane kamery samochodowe znajdują się w naszej ofercie przygotowanej specjalnie na tegoroczne wakacje:  

Sprawdź naszą ofertę wakacyjną 

Komentarze do wpisu (1)

27 lutego 2023

Najpierw proszę dowiedzieć się w poszczególnych krajach jak to wygląda prawnie,a nie wypisujcie bzdury i wprowadzacie ludzi w błąd. Wytłumaczcie np. co mieliby zrobić ci co posiadają nowe auta.Gdzie kamery montowane są fabrycznie (tak zwane czarne skrzynki) według was nie mogę się poruszać po niektórych krajach -- ODPOWIEDŹ WR24.PL: Zgodnie z treścią artykułu powstał on w ramach współpracy z Kancelarią Prawną Giercarz. Zawarte w ramach tekstu informacje zostały zweryfikowane merytorycznie pod kątem prawnym.

Biuro Obsługi Klienta:

Telefon: 68 411 41 71 (dni rob. 10-16)

bok@wr24.pl (dni robocze 9-17)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium