Kategorie artykułów
Wybrane artykuły

Wyszukiwarka treści w naszym blogu:

Wideorejestratory w Europie. Gdzie kamery samochodowe są zabronione, a gdzie legalne?

8
Wideorejestratory w Europie - gdzie zabronione, a gdzie legalne?

Wybierając się w zagraniczną podróż samochodem często przyjdzie nam przejechać przez terytorium wielu państw. Podróżując po terenie UE przekraczanie granic jest łatwe do przeoczenia, jednak należy pamiętać o tym, że znajdując się na terenie obcego kraju jesteśmy zobligowani do przestrzegania lokalnych przepisów ruchu drogowego i nie tylko. W niniejszym artykule przedstawiamy zestawienie lokalnych regulacji dotyczących nagrywania trasy za pomocą wideorejestratorów, bowiem w tym zakresie na terenie Unii Europejskiej nie obowiązują jednolite przepisy. W większości krajów rejestrowanie materiału dowodowego za pomocą kamerek samochodowych jest dozwolone. Niestety, niektóre kraje członkowskie narzucają bardzo restrykcyjne regulacje prawne w tym zakresie, a korzystanie z kamery w samochodzie może narazić nas na słone mandaty, a nawet... więzienie.

Materiał powstał we współpracy z Kancelarią Prawną Giercarz, która zweryfikowała informacje zawarte w tym artykule pod kątem merytorycznym.

Ostatnia aktualizacja: czerwiec 2023

Spis treści:

Regulacje dotyczące kamer samochodowych w poszczególnych krajach

Austria

używanie kamer samochodowych w austrii

W skrócie: nie wolno! :(

Rozpoczynamy od kraju, w którym obowiązuje całkowity zakaz używania kamerek samochodowych, a za posiadanie wideorejestratora w aucie grozi grzywna do nawet do 25 tysięcy euro! Jest to bardzo skrajny przykład i zdecydowanie w czasie przejazdu przez terytorium Austrii należy pamiętać o zdemontowaniu kamery samochodowej. Według obowiązującego w Austrii prawodawstwa, obywatele nie mogą dokumentować wykroczeń w ruchu drogowym. Austriacki Urząd Ochrony Danych (Datenschutzbehörde) w 2012 roku orzekł generalny zakaz używania prywatnych kamer samochodowych do monitoringu ruchu na drogach publicznych, a tamtejsze sądy wielokrotnie utrzymywały jego decyzję w mocy.

Belgia

używanie kamer samochodowych w belgii

W skrócie: wolno, ale...

Na terytorium Belgii możemy za pomocą wideorejestratorów nagrywać materiały wyłącznie na użytek własny (do celów prywatnych), pamiętając o tym, że zabronione jest udostępnianie nagrań bez zgody osób na nich widniejących

Chorwacja

używanie kamer samochodowych w chorwacji

W skrócie: wolno :)

Chorwackie przepisy nie doprecyzowują zagadnienia korzystania z kamer samochodowych. Oznacza to, że na terenie tego kraju możemy swobodnie korzystać z naszych wideorejestratorów. 

Czechy

używanie wideorejestratorów w czechach

W skrócie: wolno :)

U naszych południowych sąsiadów przepisy dotyczące kamer samochodowych są zbliżone do tych z Polski. Wideorejestrator może być zamocowany klasycznie na przedniej szybie oraz może nagrywać on przebieg trasy. 

Francja

używanie kamer samochodowych we francji

W skrócie: wolno :)

Regulacje prawne we Francji stanowią, że dopuszczalne jest używanie wideorejestratorów, jednak należy pamiętać, że zabronione jest rozpowszechnianie materiałów nie mając zgody ewentualnych uwiecznionych na nich osób. Kamera samochodowa musi być dodatkowo zamontowana w taki sposób, aby nie ograniczała widoczności kierowcy. 

Hiszpania

legalnośćP używania wideorejestratorów w europie

W skrócie: wolno, ale...

Na terenie Hiszpanii stosowanie kamery w aucie jest legalne. Kamera samochodowa nie może jednak zasłaniać widoczności kierowcy. Jeśli by tak było, przewidziany jest mandat w wysokości 100 Euro. Dodatkowo musimy mieć na uwadze, że tamtejsze prawodawstwo zabrania publikowania nagrań, na których można zidentyfikować osoby lub numery rejestracyjne pojazdu

Luksemburg

używanie kamer samochodowych w luksemburgu

W skrócie: nie wolno! :(

Znajdując się na terytorium Luksemburga nie wolno używać kamer samochodowych. Wideorejestratory można wprawdzie posiadać, ale ich używanie na drogach publicznych jest karalne, grozić może za to grzywna, a w skrajnych przypadkach, np. w razie publikacji nielegalnych materiałów (np. w mediach społecznościowych) - nawet więzienie! 

Niemcy

używanie kamer samochodowych w niemczech

W skrócie: wolno, ale...

U naszych zachodnich sąsiadów nie można nagrywać w trybie ciągłym, ale tylko w sytuacjach awaryjnych. Zgodnie z lokalnymi przepisami, nikt nie może być filmowany wbrew jego woli. Nawet w sytuacji, gdy widzimy, że ktoś złamał przepisy, nie można wykorzystać takiego nagrania w celu przekazania go na Policję. Nagrane materiały możemy natomiast wykorzystać w sądzie, jedynie w charakterze dowodu w sprawie sądowej.

Producenci kamer samochodowych wychodzą naprzeciw tym regulacjom i przykładowo kamera samochodowa Mio MiVue C580 posiada specjalny "tryb prywatności", rejestrujący jedynie nagrania awaryjne. Podobną funkcjonalność oferują m.in. wideorejestratory BlackVue serii DR770X oraz DR970X. W przyszłości podobne funkcje mogą pojawiać się również w innych wideorejestratorach. 

Polska

Flaga Polski

W skrócie: wiadomo, że wolno ;)

Skoro "wędrujemy" po różnych krajach Europy, warto przy okazji zobaczyć jak sprawy się mają na lokalnym podwórku. Korzystanie z wideorejestratora jest legalne w Polsce, bowiem nie ma żadnego zapisu prawnego ograniczającego możliwość korzystania z kamer samochodowych. Nagrania mogą być także wykorzystane w charakterze dowodu w sądzie. Należy jednak uważać z publikacją materiałów z wykroczeń innych kierowców, bowiem może to narazić na pociągnięcie do odpowiedzialności za naruszenie dóbr osobistych.

Portugalia

portugalia

W skrócie: nie wolno! :(

Na terenie Portugalii obowiązuje zakaz posiadania i korzystania z wideorejestratorów samochodowych

Rumunia

używanie kamer samochodowych w rumunii

W skrócie: wolno :)

Prawodawstwo obowiązujące w Rumunii nie zabrania wykorzystywania kamer w pojazdach mechanicznych. Nagrania mogą być wykorzystywane z przestrzeganiem przepisów dot. ochrony danych osobowych.

Słowacja

używanie kamer samochodowych na słowacji

W skrócie: wolno, ale...

Używanie kamery jest legalne na słowackich drogach, ale tylko pod warunkiem, że nie zasłania kierowcy widoku na drogę. W przeciwnym razie grozi nam mandat. 

Słowenia

wideorejestratory na terytorium słowenii

W skrócie: wolno :) 

Przepisy obowiązujące na terytorium Słowenii pozwalają na nagrywanie jazdy za pomocą kamer samochodowych. Kamery mogą być podobnie jak u nas zamocowane klasycznie, na szybie przedniej pojazdu. 

Szwajcaria

używanie kamer samochodowych w szwajcarii

W skrócie: nie wolno! :(

Szwajcaria posiada szczególnie restrykcyjne prawo w zakresie ochrony danych osobowych. Nie możemy nagrywać osób, bez uzyskania ich zgody. Ponadto nie jest dopuszczone korzystanie z rejestratora jazdy w celu dokumentowania podróży oraz do celów rozrywkowych. Dodatkowo poruszając się po terytorium Szwajcarii należy pamiętać, że kamera samochodowa - nawet jeśli będzie wyłączona - to musi być zamocowana jedynie w taki sposób, aby nie znajdowała się w polu widzenia kierowcy. 

Węgry

używanie kamer samochodowych na węgrzech

W skrócie: wolno, ale...

Znajdując się na terytorium Węgier możemy używać wideorejestratora pod warunkiem, że zgromadzone materiały filmowe będą przechowywane maksymalnie do pięciu dni od chwili ich zarejestrowania. Dodatkowo w przypadku chęci upublicznienia nagranych materiałów, nie mogą one zawierać czytelnych twarzy osób widocznych na filmach, by nagranie nie stanowiło naruszenia dóbr osobistych innych kierowców czy pieszych. Również tablice rejestracyjne muszą zostać zamazane tak, aby nie można było ich odczytać. 

Włochy

wideorejestratory we włoszech

W skrócie: wolno, ale...

Podróżując po Włoszech możemy używać swojej kamery samochodowej. Trzeba dbać o to, by sposób jej montażu nie stanowił zagrożenia w czasie jazdy. Zamocowana kamera nie może również utrudniać manewrów pojazdem. Nagrania mogą być wykorzystywane wyłącznie w charakterze materiału dowodowego. Dlatego muszą być na bieżąco usuwane. Nie ma możliwości udostępniania nagrań osobom trzecim.  

Wideorejestratory w Europie - podsumowanie i rekomendacje

Po analizie powyższych informacji nietrudno stwierdzić, że przepisy dotyczące używania rejestratorów jazdy w krajach Unii Europejskiej są bardzo rozbieżne. Radzimy tym samym staranne planowanie trasy, ponieważ może się okazać, że będziemy zmuszeni czasowo wyłączyć posiadaną kamerę samochodową, bądź wręcz ją zdemontować. Jednocześnie sugerujemy sprawdzanie aktualnych regulacji prawnych, jeśli planujemy podróż przez kraj nie uwzględniony na naszej liście. 

Sprawdzone wideorejestratory samochodowe

Artykuł został zweryfikowany pod kątem merytorycznym przez Kancelarię Prawną Giercarz.

Kancelaria Prawna Giercarz

Komentarze do wpisu (8)

27 lutego 2023

Najpierw proszę dowiedzieć się w poszczególnych krajach jak to wygląda prawnie,a nie wypisujcie bzdury i wprowadzacie ludzi w błąd. Wytłumaczcie np. co mieliby zrobić ci co posiadają nowe auta.Gdzie kamery montowane są fabrycznie (tak zwane czarne skrzynki) według was nie mogę się poruszać po niektórych krajach -- ODPOWIEDŹ WR24.PL: Zgodnie z treścią artykułu powstał on w ramach współpracy z Kancelarią Prawną Giercarz. Zawarte w ramach tekstu informacje zostały zweryfikowane merytorycznie pod kątem prawnym.

12 lipca 2023

Przeczytawszy Wasz artykuł zadzwoniłem do ambasady austriackiej i tylko poradzono aby kamerę odłączyć/ wyłączyć. Tak po prostu. Tak zrobiłem, ale w sumie mogłem mieć włączone...

19 lipca 2023

A jak wygląda sprawa we Włoszech?

14 sierpnia 2023

"Za posiadanie wideorejestratora w aucie w Austrii grozi grzywna do nawet do 25 tysięcy euro!" Co takiego? Kto to napisał! Stek bredni! Czyli wjeżdżając do Austrii należy pozbyć się wideorejestra lub oddać go do depozytu? -- ODPOWIEDŹ WR24.PL: Najprościej wypiąć kamerę z uchwytu mocującego.

4 września 2023

Nie ma takiej opcji, żeby w jakimkolwiek kraju zabronione były kamery w sektorze publicznym. Jeśli tak jest to tylko dlatego, że społeczność miejscowa albo tego jeszcze nie rozpracowała albo wszystko za tym idące. Kamery wiszą na każdym słupie. Zwłaszcza w zachodniej części EU gdzie inwestuje się w inwigilacje pod pretekstem bezpieczeństwa itp. Wszystkie sklepy i markety również mają je zainstalowane bez waszej zgody. Na logikę. Jeśli ktoś wam wmawia, że jest to zabronione to niech wyjaśni cały prywatny sektor we wszystkich miastach. To ściema i żaden pseudo-legalizm tego nie zmieni. Ustawy mogą się zmieniać również bez waszego wpływu i to ciągle więc nie nadążysz a i policja nie nadąrza. Na logikę! Przestańcie się bać wszystkiego co w mundurku

13 września 2023

Janusz czerwinski - juz widze jak stoisz na atostradzie w austrii i opowiadasz policji o inwigilacji spoleczenstwa. Chodzi o to, zeby przejechać bez problemu przez caly kraj

10 października 2023

Litwa to nie Europa?

9 listopada 2023

A kamerę cofania można mieć? bo nieraz jest ona podłączona pod radio które właśnie rejestruje drogę za samochodem. Kto by pomyśał że można pojechac na wakacje i wylądować w więzieniu:( Ciekawe ile w ogóle lat odsiadki za takie coś?? -- ODPOWIEDŹ WR24.PL: Przygotowany przez nas artykuł dotyczy wszelkiego rodzaju rejestratorów jazdy.

Biuro Obsługi Klienta:

Telefon: 68 411 41 71 (dni robocze 10-16)

bok@wr24.pl (dni robocze 9-17)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium