Kategorie artykułów
Wybrane artykuły

Wyszukiwarka treści w naszym blogu:

Wpływ przyciemnionych szyb na kamery samochodowe 0
Wpływ przyciemnionych szyb na kamery samochodowe

Wpływ przyciemnionych szyb na jakość nagrywanego przez kamery samochodowe obrazu to częsty temat zadawanych nam pytań. Klienci obawiają się, że jeśli szyba w ich pojeździe jest przyciemniona, to wideorejestrator nie zapewni użytecznego obrazu. Czy jednak w rzeczywistości tak jest? Postaramy się udzielić odpowiedzi, popartej naszymi doświadczeniami zdobytymi w czasie testów kamer w różnych pojazdach. 

Regulacje dotyczące stopnia przyciemnienia

Przyciemniane szyby coraz częściej stanowią fabryczne wyposażenie pojazdów. To kojarzące się niegdyś wyłącznie z pojazdami luksusowymi rozwiązanie staje się coraz bardziej powszechne. Nawet jeśli w danym pojeździe szyby fabrycznie przyciemnione nie były, to kierowcy decydują się na wykonanie usługi przyciemnienia już po zakupie samochodu.

przyciemniane szyby a kamery samochodowe

Przepisy prawne dotyczące warunków technicznych pojazdów jasno precyzują, że szyby pojazdu dopuszczonego do ruchu muszą posiadać współczynnik przepuszczalności na pozionie nie mniejszym, niż 70%. Dotyczy to szyby przedniej oraz przednich bocznych. W sprawie szyby tylnej oraz tylnych bocznych przepisy nie są już tak restrykcyjne. Należy mieć jedynie na uwadze, że w myśl prawa o ruchu drogowym, pojazd musi mieć taką budowę, aby zapewnić kierowcy dostateczną widoczność.

Przyciemnione szyby a wideorejestratory samochodowe

Każde zmniejszenie ilości światła dostępnego dla kamery samochodowej nie pozostaje bez wpływu na jakość obrazu. O tym, dlaczego tak się dzieje, dowiesz się z wpisu omawiającego odczytywanie tablic rejestracyjnych przez wideorejestratory samochodowe. Jak przekłada się to na praktykę?

Przedstawione poniżej przykłady powstały w oparciu o testy kamer samochodowych w pojeździe z fabrycznie przyciemnioną tylną szybą, dla którego materiałem porównawczym będą materiały zarejestrowane w samochodzie bez przyciemnienia. Porównywana będzie jakość obrazu z modułów tylnych.

przyciemniane szyby a kamery samochodowe

Szyby tylne pojazdów biorących udział w porównaniu

Przykład 1

mbg line t2 szyba bez przyciemnienia

mbg line t2 przyciemniana szyba

kamera samochodowa mbg line t2

kamera samochodowa mbg line t2

kamera samochodowa mbg line t2

kamera samochodowa mbg line t2

Stopklatki wykonane z nagrań zarejestrowanych przez kamerę samochodową MBG Line T2 

Przykład 2

blackvue dr750 3ch 

blackvue dr750 3ch

blackvue dr750 3ch plus

kamera samochodowa blackvue dr750 3ch plus

blackvue dr750 3ch

kamera samochodowa dr750 3ch plus

 Stopklatki wykonane z nagrań zarejestrowanych przez kamerę samochodową BlackVue DR750X-3CH Plus

Przykład 3

mikavi pq6

mikavi pq6

mikavi pq6

mikavi pq6

 mikavi pq6

mikavi pq6

Stopklatki wykonane z nagrań zarejestrowanych przez kamerę samochodową Mikavi PQ6

Nagranie porównawcze

Zachęcamy do obejrzenia porównania w formie materiału wideo, które powstało w możliwie porównywalnych warunkach, aby wykluczyć wpływ czynników zewnętrznych:

https://youtu.be/UPm2dq8eWOg

Wnioski

Dokładne porównanie powyższych przykładów jasno pokazuje, że kamery samochodowe są w stanie radzić sobie dobrze również w pojazdach z przyciemnioną tylną szybą. Rzeczywiste zmniejszenie ilości światła docierającego do kamery, z racji na obecność fabrycznego przyciemnienia, jest na tyle znikome, że na stopklatkach pozbawionych podpisu trudne byłoby odgadnięcie właściwej

Sytuacja może zmienić się przy pojazdach, które posiadają zdecydowanie mocniejsze przyciemnienie, lub też naklejki reklamowe. Jednak również w takich pojazdach można odnaleźć rozwiązanie, w postaci kamery tylnej montowanej na zewnątrz

Komentarze do wpisu (0)

Biuro Obsługi Klienta:

Telefon: 68 411 41 71 (dni rob. 10-16)

bok@wr24.pl (dni robocze 9-17)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium