Darmowa dostawa - darmowy zwrot. Kupuj bez ryzyka! Sprawdź nasz kanał YouTube!

Biuro Obsługi Klienta:

68 411 41 71 (dni robocze 10-16)

bok@wr24.pl (dni robocze 9-17)

do kasy suma: 0,00 zł
Kategorie artykułów
Wybrane artykuły

Wyszukiwarka treści w naszym blogu:

Artykuły, aktualności i porady

Kamery motocyklowe - dlaczego warto? 1
Kamery motocyklowe - dlaczego warto?

Przyglądając się pojazdom uczestniczącym w ruchu ulicznym coraz częściej daje się zauważyć samochody osobowe oraz ciężarowe, których kierowcy wyposażyli się w kamery. Jednak zwracając uwagę na jednoślady, jedynie sporadycznie widuje się takie z wideorejestratorami. Czasami rzuca się w oczy, że kierowcy posiadają przypiętą do kasku kamerę sportową. Producenci wideorejestratorów posiadają jednak w swojej ofercie również rozwiązania dedykowane specjalnie dla motocyklistów, które sprawdzą się lepiej niż prosta kamera sportowa.  

Dlaczego warto posiada kamerę motocyklową?

Jednoślad jest pojazdem poruszającym się w ruchu ulicznym zazwyczaj sezonowo. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebuje ochrony. Wydaje się, że z racji na przewagę pod względem dynamiki nad pozostałymi pojazdami sprawdzone urządzenie monitorujące potrzebne jest mu nawet bardziej. Niestety początek sezonu motocyklowego to zazwyczaj okres, w którym spotkać można doniesienia o wydarzeń drogowych z udziałem motocyklistów. Często stają się oni ofiarami niedostatecznej uwagi innych uczestników ruchu, którzy wydają się zaskoczeni pojawieniem się na drogach mniejszych i dynamiczniejszych pojazdów. Jest to powód, dla którego kierowca jednośladu powinien dokumentować swoją jazdę. Nagrany materiał może okazać się nieocenioną pomocą przy rozstrzyganiu sytuacji spornych

kamera motocyklowa mio m760d

Kamera sportowa vs kamera motocyklowa

Kamery sportowe wydają się urządzeniami pierwszego wyboru motocyklistów. Nie da się ukryć, że sprawdzają się znakomicie, jeśli zależy nam na stworzeniu efektownych ujęć z przejazdów, którymi będziemy chwalić się wśród znajomych. Jednak posiadają swoje ograniczenia, wynikające z założeń konstrukcyjnych. Kamery sportowe są przewidziane do nagrywania krótkich klipów, tylko wtedy, gdy to nagrywanie zostanie włączone. Opierają się one o swoje własne zasilanie, które pozwala na wykonywanie nagrań wtedy, kiedy bateria jest naładowana. Niestety te cechy sprawiają, że kamery sportowe nie wywiązują się z funkcji czarnej skrzynki, która zapisywać będzie cały przebieg trasy w sposób pewny i niezależny od uwagi kierowcy.

W tym miejscu z pomocą wkraczają dedykowane kamery motocyklowe. Urządzenia stanowiące odpowiednik wideorejestratorów samochodowych, dostosowanych do budowy jednośladu i warunków na nim panujących. Kamera motocyklowa jest urządzeniem, które możemy podłączyć bezpośrednio do instalacji elektrycznej pojazdu. Dzięki temu potrafi ona nagrywać zawsze, kiedy pojazd znajduje się w ruchu. Nie musimy pamiętać o wcześniejszym naładowaniu akumulatorów, a później sprawdzaniu ich stanu naładowania. Nie musimy również zatrzymywać się, aby wymienić ogniwo w kamerce sportowej. Przy dedykowanej kamerze motocyklowej mamy pewność, że przebieg naszej trasy zostanie zabezpieczony. Jest to niespotykany komfort i odciążenie uwagi kierowcy, który może czerpać radość z każdego pokonywanego zakrętu, bez myślenia o tym, czy jego kamera sportowa nie przerwała nagrywania

Porównanie kamer sportowych i kamer motocyklowych

kamery motocyklowe i sportowe tabela

Istnieją na rynku rozwiązania, które łączą zalety kamer sportowych i motocyklowych. Znakomitym przykładem jest wideorejestrator Mio MiVue M700, który w połączeniu z kamerą tylną MiVue M40 może pracować w zestawie dual, który zasilany jest bezpośrednio z instalacji elektrycznej pojazdu. Natomiast po odczepieniu z motocykla może służyć doraźnie w charakterze kamery sportowej, tudzież rejestratora dla pojazdu bez źródła zasilania jak rower, bazując wtedy na swoim pojemnym akumulatorze. 

kamera motocyklowa mio mivue m700

Jak prawidłowo zamontować wideorejestrator na jednośladzie?

Kamery dedykowane do montażu na jednośladach posiadają możliwość podłączenia do instalacji elektrycznej pojazdu. Dzięki temu mamy pewność, że kamera będzie nagrywała w sposób ciągły całość trasy. Podłączenie różni się nieznacznie w zależności od wybranego modelu, jednak urządzenia te są zaprojektowane z myślą o warunkach panujących na motocyklu. Posiadają długie wiązki elektryczne, aby możliwe było ich bezproblemowe ukrycie. Charakteryzują się niewielką formą i często posiadają budowę modułową, która sprawia, że otrzymujemy więcej łatwych do ukrycia mniejszych elementów. Formę osobnych modułów przyjmują anteny systemu GPS, poszczególne kamery, czy nawet jednostki centralne. 

schemat instalacji kamery motocyklowej viofo mt1

Kamera na przód, a może zestaw na przód i tył

Podobnie jak w przypadku kamer samochodowych, również kamery motocyklowe są coraz częściej oferowane jako zestawy na przód i tył. Im większy zakres obszaru zostanie zarejestrowany na nagraniach, tym łatwiej o trafną ocenę wydarzeń na drodze. Obecność kamery tylnej będzie nieoceniona przy ewentualnym najechaniu na motocyklistę z tyłu. Dzięki szerokiemu kątowi widzenia kamery możliwe jest uchwycenie wydarzeń, które miały miejsce w części również po bokach pojazdu. 

kamera motocyklowa viofo mt1

Podsumowanie

W trosce o własne bezpieczeństwo polecamy montaż wideorejestratora każdemu uczestnikowi ruchu. Dobrze, żeby był on optymalnie dobrany, aby prawidłowo wypełnił swoje zadanie. Dla kierowców jednośladów rekomendujemy dedykowane kamery motocyklowe renomowanych producentów. Jaka kamera na motocykl? Sprawdź naszą ofertę sprawdzonych kamer motocyklowych:

Zobacz wszystkie kamery motocyklowe w ofercie naszego sklepu

Komentarze do wpisu (1)

18 lipca 2022

Akurat kamera sportowa którą ja mam ma w pełni zrobioną automatykę. Mam któregoś Lamaxa chyba x9.1. Tam jest nawet dedykowany tryb jak pod samochody, ale na motocyklu też to działa normalnie oczywiście.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium