F.A.Q. Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania (F.A.Q.)

Poniżej znajdziesz zbiór odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez klientów sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL.

Sprawdź i przekonaj się czy odpowiedź na Twoje pytanie już została udzielona poniżej.

Wideorejestratory samochodowe - pytania ogólne

Która kamera najlepiej odczyta tablice rejestracyjne?

Przede wszystkim żadna kamera samochodowa nie da 100% pewności odczytu tablic rejestracyjnych. To zależy bowiem od wielu różnych czynników zewnętrznych. Skuteczność odczytywania detali przez wideorejestrator samochodowy zależy m.in. od pory dnia lub nocy, warunków atmosferycznych czy jakości podzespołów optycznych zastosowanych w kamerze. Wpływ ma także szybkość poruszania się obiektów - im szybciej mijamy pojazd z naprzeciwka, tym mniejsze szanse na odczyt. Co do zasady należy przyjąć, że żadna kamera samochodowa nie jest w stanie zagwarantować stuprocentowej skuteczności wychwytywania detali - w tym numerów tablic rejestracyjnych - w każdych warunkach i za każdym razem.

Warto zwrócić jednak uwagę na Wideorejestratory Nowej Generacji, posiadające układ optyczny zapewniający bardzo wysoką skuteczność i jakość nagrań - także w warunkach nocnych.

Czy potrzebuję zestaw DUAL na przód i tył pojazdu jednocześnie? 

Kamera tylna w zestawie typu DUAL pozwoli na zabezpieczenie się w razie najechania na Twoje auto z tyłu i ucieczki sprawcy. Podnosi ona również funkcjonalność trybu parkingowego, gdyż znacznie większy obszar wokół auta będzie monitorowany. Dzięki temu zyskasz dodatkowy zapis przebiegu zdarzenia na wypadek interwencji policji lub sprawy w sądzie. 

Zobacz kamery dwukanałowe DUAL w naszej ofercie → Kamery samochodowe DUAL przód+tył w sklepie WR24.PL

Jakie są różnice między trybem parkingowym aktywnym (automatycznym) a pasywnym?

Główną różnicą jest zasada działania jak i włączania samego trybu parkingowego. Tryb aktywny zależnie od rejestratora oraz adaptera zasilania włącza się automatycznie po zatrzymaniu pojazdu i może działać w różnych pod-trybach nagrywania np. detekcja ruchu i wstrząsu, tryb poklatkowy (time-lapse) czy low-bitrate (nagrywanie ciągłe o obniżonej jakości obrazu). Natomiast kamery z trybem pasywnym należy ręcznie wyłączać po zatrzymaniu pojazdu, a sama kamera reaguje tylko na wstrząsy. Po wykryciu wstrząsu kamera z pasywnym trybem parkingowym włączy się i rozpocznie nagrywanie, korzystając z energii wbudowanego akumulatora.

Po więcej szczegółowych informacji na temat trybów parkingowych zapraszamy do artykułu: Jak działa tryb parkingowy w kamerach samochodowych?

Czy nagrywanie w trybie 60 kl/s pozwoli skuteczniej wychwytywać tablice rejestracyjne?

Samo przełączenie kamery w tryb zapisu 60 klatek / sek. nie gwarantuje skuteczniejszego wychwytywania szczegółów w obrazie. Należy zwrócić uwagę, że migawka otwierająca się 30 razy w ciągu sekundy (zamiast 60) jest w stanie przepuścić więcej światła do sensora optycznego. Tym samym pojedyncza klatka będzie lepiej naświetlona przez co "zbierze" więcej szczegółów. Dlatego też faktyczna skuteczność odczytu szczegółów takich jak tablice rejestracyjne zależy przede wszystkim od ilości i jakości oświetlenia otoczenia. Znacznie lepsze efekty zobaczymy w słoneczny dzień niż w pochmurny i deszczowy, albo po zmroku - niezależnie od tego czy kamera nagrywa w 30 czy 60 klatkach na sekundę.

Więcej szczegółów w artykule na blogu → Odczytywanie tablic rejestracyjnych przez kamery samochodowe

Czy kąt widzenia obiektywu jest ważny?

Kąt widzenia obiektywu jest ważnym aczkolwiek nie najważniejszym czynnikiem, którym powinniśmy kierować się podczas zakupu kamery. Optymalny kąt widzenia dla rejestratorów podawany w danych technicznych to ok. 130-150 stopni. Należy także zwrócić uwagę, że im większy kąt widzenia tym łatwiej uzyskać efekt “rybiego oka”, który to zaokrągla obraz na rogach i może wpływać na postrzeganą jakość nagrania. Dodatkowo warto wspomnieć, że większość producentów podaje w specyfikacjach kamer zawyżone wartości kąta widzenia, mierzone po przekątnej obrazu, a nie wszerz.

Mam przyciemnioną szybę i szukam kamery typu DUAL. Czy kamera tylna nie straci na funkcjonalności?

Z naszych doświadczeń i testów wynika, że wpływ przyciemnionej szyby na jakość nagrań jest niewielki lub praktycznie żaden. W istocie większość testów rejestratorów dostępnych w naszej ofercie została przeprowadzona w autach z przyciemnianymi szybami. Zobacz przykładowy film nagrany w takim samochodzie:

Więcej szczegółów w artykule na blogu → Wpływ przyciemnionych szyb na kamery samochodowe

Jak działa funkcja WiFi w kamerach?

Niektóre wideorejestratory posiadają wbudowany moduł WiFi i za jego pośrednictwem generują własny punkt dostępowy WiFi. Możemy się z nim połączyć by zmieniać ustawienia kamery, zapisywać poszczególne nagrania z kamery do pamięci telefonu czy podglądać z kamery obraz na żywo. W tym celu wystarczy pobrać dedykowaną, zwykle bezpłatną aplikację na smartfony dla danego modelu wideorejestratora i sparować urządzenie. Zasięg modułu WiFi zwykle ograniczony jest do ok. kilkunastu-kilkudziesięciu metrów od kamery. Należy pamiętać, iż nie jest to sieć z którą możemy się połączyć by korzystać z internetu.

Więcej szczegółów w artykule na blogu → Funkcje GPS i WiFi w kamerach samochodowych

Filtr polaryzacyjny CPL - czy jest mi potrzebny?

Filtr polaryzacyjny CPL redukuje refleksy i odbicia (np. deski rozdzielczej) z szyby przedniej auta, wpływając pozytywnie na jakość nagrywanego obrazu. Mankamentem jest jednak redukcja ilości światła docierająca do obiektywu kamery, co może skutkować nieco ciemniejszym obrazem rejestrowanym przez kamerę.

Więcej szczegółów w artykule w Bazie Wiedzy→ Filtr polaryzacyjny w kamerach samochodowych

Co daje moduł GPS w kamerach samochodowych?

Wbudowany w kamerę samochodową odbiornik GPS umożliwia monitorowanie i zapis bieżącej prędkości pojazdu, jego pozycji geograficznej oraz synchronizację zegara w wideorejestratorze. W większości rejestratorów funkcję zapisu pozycji geograficznej oraz prędkości można wyłączyć.

Więcej szczegółów w artykule na blogu → Funkcje GPS i WiFi w kamerach samochodowych

Czy mogę wyłączyć zapis prędkości w kamerze samochodowej?

Większość wideorejestratorów wyposażonych w odbiornik GPS umożliwia wyłączenie funkcji zapisu bieżącej prędkości na filmie z nagraniem przebiegu trasy. Szukaj odpowiedniej opcji w menu z ustawieniami kamery.

Jak przygotować rejestrator do pracy?

Na początku sprawdź czy wszystkie elementy zestawu działają prawidłowo. Najlepiej sprawdzić to podłączając kamerę do zasilania w zapalniczce. Nie polecamy podłączania kamery bezpośrednio do portu USB w komputerze, bowiem większość rejestratorów włączy się w trybie pamięci masowej (dostępu do karty SD) i nie pozwoli uzyskać dostępu do menu z ustawieniami czy rozpocząć nagrywania materiału video. Warto również zastanowić się nad miejscem do montażu kamery oraz jak i gdzie poprowadzić kable by nie przeszkadzały w prowadzeniu samochodu.

Sprawdź nasz praktyczny poradnik o tym jak przygotować wideorejestrator do pracy → Pierwsze kroki z wideorejestratorem - praktyczny poradnik dla początkujących

Gdzie najlepiej zamontować kamerę w samochodzie?

Zalecamy montaż rejestratora za lusterkiem wstecznym, po stronie pasażera. Tak by nie przeszkadzał w jeździe oraz był jak najmniej widoczny.

Sprawdź nasz praktyczny poradnik o tym jak przygotować wideorejestrator do pracy → Pierwsze kroki z wideorejestratorem - praktyczny poradnik dla początkujących

Karty pamięci do kamer samochodowych

Jaką kartę pamięci do wideorejestratora wybrać?

Karta pamięci ma kluczowe znaczenie w funkcjonowaniu rejestratora. Niewłaściwie dobrana karta pamięci może prowadzić do szeregu problemów związanych z poprawną pracą kamery. Należy bowiem zwrócić uwagę, że każda karta pamięci ma określoną żywotność (maksymalną ilość cykli zapisu) i podlega naturalnemu zużyciu. Z kolei wideorejestratory z racji specyficznego charakteru pracy dokonują na karcie pamięci ciągłego zapisu, co prowadzi do ich szybszego zużycia.

Ponadto, karty pamięci różnych producentów, pomimo tej samej klasy, pojemności itp. mogą różnie współpracować z różnymi wideorejestratorami. Na bazie wieloletnich doświadczeń wyselekcjonowaliśmy te modele kart pamięci, które są najbardziej niezawodne i polecane do pracy z rejestratorami jazdy. Znajdziesz je w dedykowanej kategorii → Karty pamięci polecane do kamer samochodowych

Kwestia kompatybilności kart pamięci z wideorejestratorami została szerzej opisana w artykule na naszym blogu → Jakie karty pamięci do kamer samochodowych?

Ile nagrań z jednej pętli zmieści się na karcie pamięci o pojemności xxx GB?

Nie ma jednoznacznego przełożenia czasu zapisu na karcie określonej pojemności, bowiem to zależy od jakości zapisu video kamery samochodowej. Ściślej - od bitrate (stopnia kompresji) materiału video rejestrowanego przez wideorejestrator, a ten czynnik jest różny w różnych kamerach samochodowych. Im wyższy bitrate, tym wyższa jakość zapisu oraz większa objętość pliku, a zatem efektywny czas zapisu na karcie krótszy. Przeważnie jednak bitrate nagrań rejestrowanych przez kamery samochodowe jest nie niższy niż ok. 15-20 Mbps na jeden strumień zapisu - w przypadku kamer dwukanałowych (przód+tył) bitrate z każdego kanału należy zsumować, np. 15+15 = 30 Mbps itp. Orientacyjny czas zapisu na kartach pamięci o określonych pojemnościach w zależności od bitrate prezentuje tabela:

Bitrate vs pojemność kart pamięci

Więcej szczegółów na ten temat w naszym artykule w Bazie Wiedzy → Jakie karty pamięci do kamer samochodowych?

Czy warto stosować dedykowane karty pamięci typu "Endurance" do kamer samochodowych?

Tak, zdecydowanie warto rozważyć zakup kart pamięci typu "Endurance" do zastosowania w kamerach samochodowych. Są to nośniki pamięci gwarantowane do pracy w systemach monitoringu wizyjnego, wśród których znajdują się także samochodowe rejestratory jazdy. Karty pamięci tego typu są wykonane w technologii, która gwarantuje wyższą trwałość i maksymalną ilość cykli zapisu w porównaniu do karty pamięci ze standardowej serii. Ponadto należy zwrócić uwagę, iż zazwyczaj warunki gwarancji udzielanej przez producentów na "standardowe" karty pamięci nie obejmują ich zastosowania w urządzeniach monitoringowych (w tym wideorejestratorach).

Więcej szczegółów o tym dlaczego warto stosować karty pamięci typu "Endurance" (na przykładzie kart marki Samsung) przeczytasz w artykule → Dlaczego warto stosować karty pamięci PRO Endurance?

Jakie karty pamięci są dołączane do gotowych zestawów z kamerami samochodowymi?

W naszej ofercie gotowych zestawów oraz w opcjach kompletowania własnego zestawu nie jest podany konkretny model karty pamięci:

Karty pamięci

Wynika to w głównej mierze od tego, jaka jest aktualna dostępność określonych modeli kart pamięci w naszym magazynie, a także kwestii doboru optymalnej karty pamięci dla konkretnego modelu kamery samochodowej. Niemniej w każdym przypadku do zestawów dołączane są karty pamięci o najwyższym stopniu kompatybilności i niezawodności w kamerach samochodowych.

Dlaczego karta pamięci o pojemności 64GB lub większej nie działa w mojej kamerze?

Niektóre wideorejestratory mogą nie obsługiwać kart pamięci o pojemności 64GB lub wyższej - na ekranie kamery może pojawić się komunikat "Błąd karty pamięci" lub podobny. Zalecamy w takim wypadku sformatować kartę pamięci bezpośrednio w urządzeniu (szukaj opcji "Formatuj" w menu). Jeśli jednak to nie pomoże spróbuj postępować wg kroków w poniższym artykule → Formatowanie kart pamięci o pojemności 64GB lub wyższej

Zasilanie wideorejestratorów

Wbudowana bateria czy kondensator - co lepsze?

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kondensatora jako ogniwa podtrzymującego zasilanie urządzenia po odłączeniu zasilania zewnętrznego. Kondensator charakteryzuje się znacznie wyższą trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne (np. ekstremalnie wysokie lub niskie temperatury) w porównaniu do standardowych akumulatorów litowo-jonowych. Akumulatory mają tendencję do zużywania się z czasem, a ponadto nie znoszą najlepiej bardzo wysokich lub bardzo niskich temperatur. W efekcie jego użyteczność w kamerze samochodowej może być znacząco ograniczona.

Więcej szczegółowych informacji w artykule → Kamera z baterią czy kondensatorem? Co wybrać?

Jakimi sposobami możemy podłączyć kamerę do stałego zasilania?

Najcześciej stałe zasilanie wideorejestratora podłącza się do skrzynki bezpieczników w samochodzie, dzięki czemu czerpie on energię z instalacji elektrycznej pojazdu (z jego akumulatora). Do tego celu wykorzystuje się dedykowany adapter zasilania, który pełni także funkcję zabezpieczającą akumulator pojazdu przed rozładowaniem. Alternatywnie wykorzystać można dedykowane powerbanki samochodowe, które nie obciążają akumulatora pojazdu i zapewniają stabilne zasilanie wideorejestratora podczas postoju.

Więcej szczegółów znajdziesz z praktycznym poradniku na naszym blogu → Jak podłączyć wideorejestrator do instalacji elektrycznej? Poradnik

Co to jest adapter zasilania, do czego służy i jak go zamontować?

Adapter zasilania to niewielkie urządzenie, które pozwoli doprowadzić stałe zasilanie z instalacji elektrycznej samochodu do kamery. Podłączając kamerę do stałego zasilania za pomocą adaptera zyskujemy możliwość skorzystania z aktywnego trybu parkingowego przy jednoczesnym zabezpieczeniu akumulatora przed rozładowaniem. Montaż adaptera zasilania zalecamy zlecić wyspecjalizowanemu elektrykowi samochodowemu. Zachęcamy także do skorzystania z naszej usługi profesjonalnego montażu kamer samochodowych → Profesjonalny montaż rejestratora jazdy

Jaka jest różnica pomiędzy adapterem 2- a 3-żyłowym?

Oba rodzaje adapterów umożliwiają podłączenie kamery do stałego zasilania, dzięki czemu urządzenie może działać w trybie parkingowym. Różnica polega na sposobie przechodzenia kamery w tryb parkingowy oraz wybudzania się z niego i wznowienia nagrywania ciągłego w pętli.

Adapter 2-żyłowy przełączy kamerę w tryb parkingowy po kilku minutach od zatrzymania pojazdu, jeśli wokół nie będzie ruchu.

Adapter 3-żyłowy dzięki dodatkowej żyle podłączanej do obwodu, który aktywny jest po włączeniu zapłonu w samochodzie (przekręceniu kluczyka w stacyjce), przełącza kamerę w tryb parkingowy od razu po wyłączeniu zapłonu i analogicznie po włączeniu zapłonu ją "wybudza". Adaptery 3-żyłowe współpracują tylko z wybranymi modelami kamer samochodowych, które obsługują funkcjonalność płynącą z dodatkowej żyły ACC.

Ile prądu kamery pobierają w trybie parkingowym?

Pobór prądu zależy od kilku czynników, m.in. czy jest to kamera pojedyncza czy zestaw dual, czy posiada funkcję WiFi, od zastosowanych podzespołów itp. 

Zmierzony przez nas pobór prądu w pięciu wybranych kamerach z różnymi trybami parkingowymi przy napięciu 12V:
- Viofo A129 DUAL, tryb low bitrate, adapter HK3 - 0,25A
- Viofo A119 V3 GPS, tryb buforowanej detekcji ruchu, adapter HK3 - 0,15A
- Mio 798, detekcja ruchu i wstrząsu, adapter Mio Smartbox - 0,25A
- BlackVue DR900S-2CH, buforowana detekcja ruchu, adapter BlackVue Power Magic Pro - 0,43A
- Mikavi PQ4 DUAL, tryb time lapse, adapter HK3 - 0,24A

Pobór prądu mierzymy dla każdej z kamer samochodowych w naszej ofercie. Wyniki pomiaru znajdziesz w zakładce "Opis funkcjonalny" na indywidualnej karcie produktu.

Przejściówki do gniazda bezpieczników - co to jest i po co mi to?

Przejściówki do bezpieczników umożliwiają wygodne podłączenie źródła zasilania (np. adaptera zasilania) do gniazda bezpieczników w pojeździe. Są one przydatne w momencie kiedy chcemy uniknąć ingerencji w elektrykę pojazdu np. wlutowując adapter do instalacji elektrycznej. By zakupić przejściówkę musimy znać standard bezpieczników w pojeździe. Najprostszym sposobem na ustalenie tej informacji jest wyjęcie bezpiecznika z pojazdu i porównanie go ze zdjęciem poglądowym:

Przejściówki do bezpieczników

Sprawdź także poradnik jak dobrać przejściówkę do bezpiecznika w samochodzie.

Problemy techniczne / wsparcie pozakupowe

Moja kamera nie działa poprawnie, zawiesza się, samoczynnie restartuje itp. - co robić?

Sformatuj kartę pamięci w urządzeniu lub sprawdź działanie kamery z inną kartą. Sprawdź działanie kamery na innym źródle zasilania. Przywróć ustawienia fabryczne kamery, a jeśli jest taka możliwość - zaktualizuj oprogramowanie kamery. Więcej szczegółowych informacji o tym jakie czynności można podjąć w sytuacji, gdy kamera nie pracuje poprawnie znajdziesz w naszym artykule na Bazie Wsparcia WR24Kamera pracuje niestabilnie, zawiesza się - typowe przyczyny

Jak zaktualizować firmware w kamerze?

Aktualizację firmware możesz przeprowadzić samodzielnie w kilka minut. Należy pobrać plik z aktualizacją dedykowany do danego modelu kamery i skopiować go na kartę pamięci. Kartę pamięci z plikiem włóż do urządzenia i podłącz kamerę do zasilania. Rejestrator może kilka razy włączyć się i wyłączyć. Po prawidłowej instalacji rejestrator włączy się i zacznie pracować. Szczegółowy opis instalacji firmware oraz informację gdzie znaleźć pliki z aktualizacją znajdziesz w artykule na naszej Bazie Wsparcia WR24Aktualizacje firmware dla kamer samochodowych

Czy kamera samochodowa może mieć wpływ na funkcjonowanie wewnętrznych systemów w samochodzie (np. radio FM czy dostęp bezkluczykowy)?

W sporadycznych przypadkach jest możliwe zakłócanie przez kamerę i jej okablowanie wewnętrznych systemów w samochodzie. Zdarzały się przypadki np. ograniczenia zasięgu pilota (kluczyka) sterującego centralnym zamkiem w samochodzie czy występowania zakłóceń w odbiorze radia FM po montażu rejestratora.

Sytuacja w szczególności dotyczy zestawów DUAL na przód i tył pojazdu. Kluczowe znaczenie ma poprowadzenie kabla sygnałowego pomiędzy kamerą przednią i tylną. Dlaczego zalecamy przed ostatecznym montażem kamery oraz schowaniem kabli pod tapicerką i elementami stałymi w samochodzie przetestować cały zestaw "na sucho" i upewnić się, że nie ma on wpływu na funkcjonowanie systemu centralnego zamka czy radia FM.

W razie wystąpienia zakłóceń, spróbuj poprowadzić kabel sygnałowy w innym miejscu i sprawdź czy zakłócenia ustały.

Kabel sygnałowy pomiędzy kamerą przednią i tylną dodawany w zestawie jest zbyt krótki do montażu w moim aucie - czy mogę wymienić go na dłuższy?

Standardowo w zestawach typu DUAL kabel sygnałowy łączący kamerę przednią i tylną ma długość ok. 5-6 metrów. Warto sprawdzić czy ta długość będzie wystarczająca. Niektórzy producenci oferują możliwość dokupienia dłuższego kabla sygnałowego - w tym Viofo, Mikavi czy BlackVue.

Sprawdziłem/-am wszystko, kamera jest wadliwa. Jak skorzystać z reklamacji?

W razie wykrycia wady produktu masz prawo skorzystać z gwarancji, a jeśli zakup nie był związany z prowadzoną działalnością gospodarczą (bez faktury VAT "na firmę") - także z rękojmi. Reklamacje z tytułu gwarancji należy zgłosić bezpośrednio do dystrybutora lub producenta zgodnie z warunkami gwarancji. Natomiast w przypadku reklamacji z tytułu rękojmi zalecamy kontakt z naszym sklepem. 

Szczegółowe informacje:
Zwroty i reklamacje w sklepie WR24.PL
Reklamacja produktu - podstawowe informacje 
Dane kontaktowe do serwisów gwarancyjnych 

Czy okres gwarancji przy zakupie "na firmę" jest skrócony?

To zależy od Gwaranta, czyli podmiotu udzielającego gwarancji na dany produkt. Niektórzy z naszych dostawców udzielają 24-miesięcznej gwarancji niezależnie od charakteru zakupu, inni ograniczają okres gwarancji przy zakupie "na firmę". Szczegółowych informacji na ten temat szukaj w opisie produktu, w sekcji "Dystrybucja i gwarancja".

Zwracamy uwagę, że firma prowadząca sklep WR24.PL odpowiada za wady sprzedawanych produktów wyłącznie na podstawie rękojmi konsumenckiej. W razie zakupu "na firmę", w myśl regulaminu sklepu WR24.PL rękojmia jest wyłączona. W takim wypadku, w razie wykrycia wady produktu, należy ją zgłosić bezpośrednio do podmiotu udzielającego gwarancji na określonych przez niego warunkach.

Powrót do Bazy Wiedzy

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Biuro Obsługi Klienta:

Telefon: 68 411 41 71 (dni robocze 10-16)

bok@wr24.pl (dni robocze 9-17)

więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium