Kategorie artykułów
Chmura tagów
Wybrane artykuły
Ranking kamer samochodowych 2022

Sprawdź bieżący ranking TOP 10 wideorejestratorów do samochodu (edycja jesień-zima 2022-2023) i przekonaj się, które kamery samochodowe szczególnie poleca Dawid Lorenz, Ojciec Dyrektor WR24.PL.

Jakie karty pamięci do kamer samochodowych? 3
Jakie karty pamięci do kamer samochodowych?

Karta pamięci jest kluczowym elementem każdego wideorejestratora samochodowego. Właściwie dobrana i kompatybilna z danym modelem rejestratora karta pamięci gwarantuje długotrwałą niezawodność i minimalizuje ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych problemów z wideorejestratorem czy utraty kluczowych danych. Przeczytaj garść porad o tym na co zwracać szczególną uwagę przed zakupem właściwego nośnika danych do samochodowego rejestratora jazdy.

Jaką pojemność karty pamięci wybrać?

Optymalną pojemność karty pamięci warto dobrać w zależności od typu kamery samochodowej, a konkretnie od ilości kanałów (strumieni video) zapisywanych jednocześnie na karcie pamięci.

  • Kamery jednokanałowe (tylko na przód auta) - absolutne minimum moim zdaniem to pojemność 32GB, jednakże w przypadku kamer rejestrujących w rozdzielczości wyższej niż Full HD warto rozważyć karty 64GB i większe.
  • Kamery dwukanałowe (przód+tył) - rozsądne minimum to pojemności do takich rejestratorów to 64GB, jednakże optymalny wybór to 128GB.
  • Kamery trzy- i czterokanałowe (przód+tył+wnętrze) - wraz z kolejnymi kanałami, rośnie zapotrzebowanie na pojemność, bowiem każdy z kanałów rejestruje na karcie pamięci osobny plik video. W przypadku wideorejestratorów wielokanałowych zalecam karty o pojemności min. 128GB, optymalnie 256GB.

Warto także zwrócić uwagę czy planujemy wykorzystywać kamerę samochodową do nagrywania w trybie parkingowym (podczas postoju). W takim wypadku zawsze warto rozważyć wyższą pojemność karty pamięci niż zalecana. Dzięki temu na karcie pamięci zmieści się więcej materiału video - także tego nagranego w trakcie postoju.

Ile nagrań video jednocześnie zmieści się na karcie pamięci?

To, jak długi będzie łączny czas nagrań w pełnej “pętli” (czyli po całkowitym wypełnieniu karty pamięci), zależy od dwóch czynników - od pojemności karty pamięci, ale także od tzw. bitrate materiału video rejestrowanego przez kamerę.

W dużym uproszczeniu bitrate oznacza przepływność danych, tzn. ilość danych jaką rejestrator zapisuje na karcie pamięci w jednostce czasu, czyli np. 25 Mbps (megabitów na sekundę) odpowiada 3.125 MB/s (megabajtów na sekundę). W skrócie - im wyższy bitrate, tym lepsza jakość obrazu.

Poziom bitrate w wideorejestratorach samochodowych przeważnie kształtuje się od ok. 10-15 Mbps wzwyż, przy czym w wideorejestratorach dwu- lub trzykanałowych należy bitrate sumować dla każdego kanału osobno. Przykładowo, dla rejestratora jazdy VIOFO A129-G Plus Duo maksymalny bitrate wynosi 27 Mbps z kamery przedniej i 18 Mbps z kamery tylnej, co daje łączny bitrate 27+18 = 45 Mbps.

Łączny orientacyjny czas zapisu w pełnej pętli na kartach pamięci o określonych pojemnościach przy uwzględnieniu bitrate prezentuje tabela:

Bitrate vs pojemność kart pamięci

Klasa / szybkość karty pamięci - czy ma znaczenie?

Ostatnim czynnikiem decydującym o wyborze właściwej karty pamięci jest jej klasa, a więc wyznacznik szybkości odczytu i zapisu danych. Jest to czynnik istotny, ale w mojej ocenie nie najważniejszy. Aktualnie na rynku dostępne są już praktycznie tylko karty o klasie co najmniej 10 / U1, które są wystarczająco wydajne do obsłużenia wideorejestratorów samochodowych.

Jak wynika z powyższej tabeli, nawet przy wartości bitrate 100 Mbps (co jest wartością jeszcze praktycznie niespotykaną w kamerach samochodowych), wymagana szybkość zapisu karty pamięci powinna wynosić nie mniej niż 12.5 MB/s. W praktyce większość kart legitymuje się wydajnością na poziomie min. 20 MB/s lub więcej.

Ważne! Wszystkie karty pamięci są zawodne

Wszystkie karty pamięci posiadają ograniczoną liczbę cykli zapisu. Innymi słowy, karta pamięci wraz z upływem czasu eksploatacji zużywa się i w końcu staje się bezużyteczna, analogicznie jak np. opona samochodowa.

Karty pamięci pracujące w kamerach samochodowych są szczególnie podatne na zużycie, bowiem zapis danych jest prowadzony niemal nieustannie. Na karcie pamięci do wideorejestratora nie powinno się w żadnym wypadku oszczędzać, bowiem sprawdzony i niezawodny nośnik, na którym zapisywany jest obraz video to absolutnie kluczowy element każdej kamery samochodowej. Warto zatem inwestować w nośniki pamięci uznanych producentów i szukać ich w sprawdzonych źródłach. Należy mieć baczność na wyjątkowe okazje cenowe, bowiem można w ten sposób naciąć się na bezużyteczne podróbki.

Zdecydowanie polecam rozważyć karty pamięci z serii "Endurance". Są to nośniki o zwiększonej trwałości względem "zwykłych" kart i są dedykowane do pracy m.in. z samochodowymi rejestratorami jazdy czy systemami monitoringu wizyjnego. Karty tego typu oferuje kilku producentów, m.in. Samsung w serii PRO Endurance. Karty te bezproblemowo współpracują z praktycznie wszystkimi wideorejestratorami w naszej ofercie. Zapraszam do zapoznania się z odrębnym artykułem na temat tego dlaczego warto stosować karty pamięci PRO Endurance w wideorejestratorach.

Karta microSD karcie microSD nierówna...

Na koniec zwracam szczególną uwagę, że różne modele kart pamięci różnie współpracują z różnymi modelami wideorejestratorów. Przykładowo karta pamięci "A" może bezproblemowo współpracować z kamerą "X", ale będzie powodować poważne problemy w kamerze "Y". Zdarza się, że klienci decydują się na zakup samej kamery, aby później zastosować w niej kartę pamięci, np. wyjętą ze smartfona, która może przyczyniać się nie niestabilnej pracy urządzenia. Z tego typu przypadkami mamy do czynienia relatywnie często, niemniej na bazie kilkuletnich doświadczeń mamy możliwość dopasowania właściwej karty pamięci do konkretnego modelu kamery samochodowej, co pozwoli zredukować ryzyko wystąpienia problemów. Warto więc rozważyć jednoczesny zakup wideorejestratora w zestawie z najlepiej dopasowanym do niego nośnikiem pamięci.

Polecane karty pamięci do kamer samochodowych

Na przestrzeni kilkuletniej historii sprzedaży i doświadczeń w dziedzinie wideorejestratorów samochodowych, wyselekcjonowaliśmy te modele kart pamięci, które cechują się najwyższą skutecznością i niezawodnością w pracy z rejestratorami jazdy.

Karty pamięci polecane do kamer samochodowych

Komentarze do wpisu (3)

9 czerwca 2022

Mam pytanie: czy ustawienie maksymalnej długości zapisywanego filmu, na przykład 5 minut zamiast 1 minuty przedłuży trwałość karty pamięci? Wtedy powstanie mniej plików więc pewnie też mniej ilości cykli zapisu. Ma to sens? -- ODPOWIEDŹ WR24.PL: Czas zapisanie karty pamięci niezależnie od wyboru długości sekwencji jest taki sam. Dłuższą żywotność będzie miała karta o większej pojemności. Więcej czasu będzie wymagało zapisanie całej pojemności karty i rozpoczęcie kolejnej pętli zapisu.

10 listopada 2022

Witam . Mam kartę Pro Endurance 256, kamerę Mikavi PQ6 3 kanałową. Co jakiś czas pokazuje się na ekranie kamery niebieski ekran z informacją " Potrzebujesz karty sd o dużej prędkości" . Po ponownym włączeniu kamera działa normalnie, i znowu po jakimś czasie ten sam komunikat. Pytanie o co kaman ? -- ODPOWIEDŹ WR24.PL: Producent zaleca karty pamięci - Kioxia Exceria. Niestety przy innych modelach kart problem z poprawnym zapisem może mieć miejsce.

15 listopada 2022

Po zakupie zestawu Blackvue-dr900x-2ch-plus miałem problem z doborem karty pamięci, gdyż w zestawie oryginalna karta 32gb nie zaspokajała moich oczekiwań. Po licznych testach różnych kart, mogę polecić zdecydowanie kartę GoodRam microSDXC IRDM 256GB V30 A2 170/120Mb/s. Cena tej katry jest do zaakceptowania (ok. 183,15 zł).

Biuro Obsługi Klienta:

Telefon: 68 411 41 71 (dni rob. 10-16)

bok@wr24.pl (dni robocze 9-17)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium