Kategorie artykułów
Wybrane artykuły

Wyszukiwarka treści w naszym blogu:

Jakie karty pamięci do kamer samochodowych?

15
Jakie karty pamięci do kamer samochodowych?

Karta pamięci jest kluczowym elementem każdego wideorejestratora samochodowego. Właściwie dobrana i kompatybilna z danym modelem kamerki karta pamięci gwarantuje długotrwałą niezawodność i minimalizuje ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych problemów czy utraty kluczowych danych. Jeśli zatem zadajesz sobie pytanie "jaka karta do wideorejestratora najlepsza?", przeczytaj poniżej poradnik o tym jakie karty do kamery samochodowej wybrać i na co zwracać szczególną uwagę przed zakupem dobrej karty pamięci do wideorejestratora.

Poradnik w wersji video

Jeśli wolisz oglądać i słuchać zamiast czytać - zapraszamy do filmowej wersji niniejszego poradnika. Film trwa ok. 10 minut i omawia najważniejsze kwestie związane z wyborem właściwej karty pamięci do wideorejestratora.

https://www.youtube.com/watch?v=vPHr0V7sTLc 

Jaką pojemność karty pamięci wybrać?

Optymalną pojemność karty pamięci do wideorejestratora warto dobrać w zależności od typu kamery samochodowej, a ściślej rzecz biorąc - od ilości kanałów (strumieni video) zapisywanych jednocześnie na karcie pamięci przez kamerkę.

  • Kamery jednokanałowe (tylko na przód auta) - absolutne minimum to pojemność 32 GB, jednakże w przypadku wideorejestratora nagrywającego w rozdzielczości wyższej niż Full HD (np. 2K czy 4K) warto rozważyć karty o pojemności co najmniej 64 GB lub większe.
  • Kamery dwukanałowe (przód+tył) - rozsądne minimum do takich rejestratorów to 64 GB pamięci, jednakże optymalny wybór to 128 GB.
  • Kamery trzy- i czterokanałowe (przód+tył+wnętrze) - wraz z kolejnymi kanałami, rośnie zapotrzebowanie na pojemność, bowiem każdy z kanałów rejestruje na karcie pamięci osobny plik video. W przypadku wideorejestratorów wielokanałowych zalecam karty o pojemności co najmniej 128 GB, a optymalnie jest wybrać kartę 256 GB lub więcej.

Jeśli planujesz wykorzystać kamerę do nagrywania podczas postoju w trybie parkingowym, wówczas warto rozważyć większą pojemność karty. Dzięki temu na karcie zmieści się więcej materiału video w jednej "pętli" - także tego nagranego w trakcie postoju.

Ponadto, przed zakupem karty pamięci upewnij czy dany model kamerki samochodowej obsługuje karty pamięci o dużej pojemności. Niemal wszystkie kamery samochodowe w naszej ofercie obsługują karty o maksymalnej pojemności 128 GB. Jednakże przed zakupem karty o pojemności 256 GB czy 512 GB, zalecam zweryfikować czy taka pojemność będzie poprawnie obsługiwana przez wideorejestrator.

Ile nagrań video jednocześnie zmieści się na karcie pamięci?

To, jak długi będzie łączny czas nagrań w pełnej “pętli” (czyli po całkowitym wypełnieniu karty pamięci, wówczas najstarsze pliki są automatycznie usuwane, a w ich miejsce nagrywane są nowe), zależy od dwóch czynników - od pojemności karty pamięci, ale także od tzw. bitrate (czyt. bitrejt) materiału video rejestrowanego przez kamerę lub wiele kamer jednocześnie.

W uproszczeniu - im wyższy bitrate, tym lepsza jakość obrazu video. Bitrate oznacza przepływność danych, tzn. ilość danych jaką rejestrator zapisuje na karcie pamięci w jednostce czasu. Przykładowo bitrate 25 Mbps (megabitów na sekundę) odpowiada 3.125 MB/s (megabajtów na sekundę) - czyli 3.125 MB danych jest zapisywanych na karcie pamięci w każdej sekundzie.

Poziom bitrate w wideorejestratorach samochodowych przeważnie wynosi od ok. 10 Mbps wzwyż, przy czym w wideorejestratorach dwu- lub trzykanałowych należy bitrate sumować dla każdego kanału osobno. Przykładowo, dla rejestratora jazdy VIOFO A129-G Plus Duo maksymalny bitrate wynosi 27 Mbps z kamery przedniej i 18 Mbps z kamery tylnej, co daje łączny bitrate 27+18 = 45 Mbps.

Orientacyjny czas zapisu w pełnej pętli na kartach pamięci o określonych pojemnościach przy uwzględnieniu bitrate prezentuje tabela:

Bitrate vs pojemność kart pamięci

(kliknij by powiększyć)

Prędkość zapisu i klasa karty pamięci - czy ma znaczenie?

Ostatnim z ważnych parametrów karty pamięci jest jej klasa, a więc wyznacznik szybkości odczytu i zapisu danych. Jest to moim zdaniem czynnik istotny, ale nie najważniejszy. Aktualnie na rynku dostępne są już praktycznie tylko karty o klasie 10 / U1, które są wystarczająco wydajne do obsłużenia wideorejestratorów samochodowych.

Co w praktyce oznacza "szybkość karty" w kontekście kamer samochodowych? Jak wynika z powyższej tabeli, przy bitrate 100 Mbps wymagana szybkość zapisu karty pamięci powinna wynosić nie mniej niż 12.5 MB/s. W praktyce większość kart legitymuje się wydajnością zapisu na poziomie ok. 20 MB/s lub więcej. Z drugiej strony, nie spotkałem jeszcze kamer samochodowych zapisujących materiał video z bitrate 100 Mbps (nawet po zsumowaniu wszystkich strumieni / kanałów video), więc w praktyce wymagana prędkość zapisu kart pamięci klasy 10 / U1 jest wystarczająca do obsłużenia zapisu video z wideorejestratorów.

Karta karcie nierówna...

Pojemność, bitrate i szybkość zapisu to w zasadzie tylko teoria... Z doświadczeń własnych wynika, że w praktyce różne modele kart pamięci różnie współpracują z różnymi modelami wideorejestratorów. Przykładowo karta pamięci marki "X" może bezproblemowo współpracować z kamerą "Y", ale z kolei będzie powodować poważne problemy w kamerze "Z". Niestety nie ma na to jednoznacznej reguły. 

Zdarza się także, że klienci chcąc zaoszczędzić na karcie pamięci, decydują się na wybór samej kamery, aby później zastosować w niej kartę pamięci, np. kupioną okazyjnie na portalu aukcyjnym czy wyjętą ze swojego smartfona. Stosowanie "bylejakich" kart pamięci może przyczyniać się do niestabilnej pracy wideorejestratora, dlatego zdecydowanie odradzam takie podejście.

Którą kartę pamięci do konkretnego wideorejestratora wybrać?

Na bazie kilkuletnich doświadczeń i obserwacji w ramach sklepu WR24.PL, mamy możliwość dopasowania właściwej karty pamięci do konkretnego modelu kamery samochodowej, co pozwoli zredukować ryzyko wystąpienia problemów. Warto więc rozważyć jednoczesny zakup wideorejestratora w zestawie z najlepiej dopasowanym do niego nośnikiem pamięci.

Sprawdź nasze rekomendacje najlepszych kart pamięci do poszczególnych modeli wideorejestratorów w specjalnie przygotowanej tabeli.

Tabela rekomendacji kart pamięci(kliknij, aby otworzyć tabelę)

Tabela rekomendowanych kart pamięci do wideorejestratorów

Karty pamięci Endurance - dedykowane do wideorejestratorów

Warto rozważyć zakup karty pamięci z serii "Endurance". Są to nośniki o zwiększonej trwałości względem "zwykłych" kart i są dedykowane do pracy właśnie z samochodowymi rejestratorami jazdy czy systemami monitoringu wizyjnego. Karty tego typu oferuje kilku producentów, m.in. Samsung (seria PRO Endurance) czy Sandisk (High Endurance), a własne serie kart pamięci typu Endurance oferują również producenci kamer, np. VIOFO, VANTRUE czy Nextbase.

Karty typu Endurance zwykle są droższe od ich "zwykłych" odpowiedników, jednakże producenci wprost udzielają gwarancji na ich zastosowanie w wideorejestratorach. Tymczasem w przypadku kart pamięci typu nie-Endurance, zwykle drobnym druczkiem w warunkach gwarancji można doczytać punkt o wyłączeniu stosowania nośników w kamerach samochodowych.

Zapraszam do zapoznania się z odrębnym artykułem na temat tego dlaczego warto stosować karty pamięci Samsung PRO Endurance w wideorejestratorach.

Ważne! Wszystkie karty pamięci są zawodne

Na koniec koniecznie trzeba wspomnieć o tym, że wszystkie karty pamięci posiadają ograniczoną liczbę cykli zapisu. Innymi słowy, karta pamięci wraz z upływem czasu eksploatacji zużywa się i w końcu dokonuje swojego żywota (objawia się to blokadą możliwości zapisu) i staje się bezużyteczna. Dla lepszego zobrazowania sytuacji dodam, że analogicznie działają opony samochodowe - po prostu każda, bez wyjątku, wraz z czasem i intensywnością eksploatacji po prostu zużywa się.

Karty pamięci pracujące w kamerach samochodowych są szczególnie podatne na zużycie, bowiem zapis danych jest prowadzony niemal nieustannie. Płynie z tego wniosek, że nie powinno się w żadnym wypadku oszczędzać na kartach pamięci do wideorejestratorów, bowiem sprawdzony i niezawodny nośnik, na którym zapisywany jest obraz video to absolutnie kluczowy element każdej kamery samochodowej. Warto zatem inwestować w nośniki pamięci uznanych producentów i szukać ich w sprawdzonych źródłach. Należy mieć baczność na wyjątkowe okazje cenowe, bowiem można w ten sposób naciąć się na bezużyteczne podróbki.

Jaką kartę pamięci do wideorejestratora wybrać?

Dobór odpowiedniej karty pamięci, która będzie poprawnie współpracować z danymi modelem kamery, czasem może stanowić spore wyzwanie. Na przestrzeni kilkuletniej historii doświadczeń w dziedzinie wideorejestratorów samochodowych, wyselekcjonowaliśmy te modele kart pamięci, które cechują się najwyższą skutecznością i niezawodnością w pracy z rejestratorami jazdy. Jeśli więc nadal zastanawiasz się jaką wybrać kartę pamięci, zajrzyj do naszej kategorii najbardziej polecanych kart do wideorejestratorów.

Jaka karta do wideorejestratora?
Sprawdź polecane karty pamięci do kamer samochodowych

Komentarze do wpisu (15)

9 czerwca 2022

Mam pytanie: czy ustawienie maksymalnej długości zapisywanego filmu, na przykład 5 minut zamiast 1 minuty przedłuży trwałość karty pamięci? Wtedy powstanie mniej plików więc pewnie też mniej ilości cykli zapisu. Ma to sens? -- ODPOWIEDŹ WR24.PL: Czas zapisanie karty pamięci niezależnie od wyboru długości sekwencji jest taki sam. Dłuższą żywotność będzie miała karta o większej pojemności. Więcej czasu będzie wymagało zapisanie całej pojemności karty i rozpoczęcie kolejnej pętli zapisu.

10 listopada 2022

Witam . Mam kartę Pro Endurance 256, kamerę Mikavi PQ6 3 kanałową. Co jakiś czas pokazuje się na ekranie kamery niebieski ekran z informacją " Potrzebujesz karty sd o dużej prędkości" . Po ponownym włączeniu kamera działa normalnie, i znowu po jakimś czasie ten sam komunikat. Pytanie o co kaman ? -- ODPOWIEDŹ WR24.PL: Producent zaleca karty pamięci - Kioxia Exceria. Niestety przy innych modelach kart problem z poprawnym zapisem może mieć miejsce.

15 listopada 2022

Po zakupie zestawu Blackvue-dr900x-2ch-plus miałem problem z doborem karty pamięci, gdyż w zestawie oryginalna karta 32gb nie zaspokajała moich oczekiwań. Po licznych testach różnych kart, mogę polecić zdecydowanie kartę GoodRam microSDXC IRDM 256GB V30 A2 170/120Mb/s. Cena tej katry jest do zaakceptowania (ok. 183,15 zł).

7 stycznia 2023

Witam, a jaką byłaby najlepsza karta do Viofo a139 3CH (4k+2K+2K)? Na początku używałem karty Samsunga, niestety niektórych zapisanych plików nie dało sie potem odtworzyć. Dlatego zamieniłem na KIngstona (bo akurat tylko taką miałem) i problem się rozwiązał. Jednak 16 Gb to za mało dlatego planuję zamówić 256Gb U3 (również Kingstona bo zapisywała bez błędów)

11 stycznia 2023

@Marcin Sprawdzona i godna polecenia będzie Kioxia Exceria 256GB

20 marca 2023

Witam, do kamery bmw przód tył która karta pamięci micro sd? -- ODPOWIEDŹ WR24.PL: Niestety nie testowaliśmy wideorejestratorów tej marki. Niemniej jednak preferowanymi rodzajami kart do kamer samochodowych są te typu Endurance.

25 marca 2023

Czy jest możliwość zabezpieczenia kart pamięci aby osoba nieupoważniona nie miała możliwości po jej wyciągnięciu z wideorejestratora odczytania plików? -- ODPOWIEDŹ WR24.PL: Niestety nie ma w naszej ofercie urządzenia dającego 100% ochronę w tym temacie. Kamery od BlackVue lub VIOFO A139 PRO oferują możliwość zastosowania blokady slotu karty pamięci. Jednak przy dłuższym "obcowaniu" z nieswoim urządzeniu jest to zabezpieczenie do obejścia.

17 kwietnia 2023

Kupiłem kartę 128gb a kamerka ma obsługiwać do 64gb. Czy większa karta ma szansę zadziałać? -- ODPOWIEDŹ WR24.PL: Najpewniej karta będzie generowała problemy z poprawnym zapisem. Bywają jednak nieliczne przypadku, gdzie mimo deklaracji producenta co do pojemności większa wartość działa poprawnie. np. MBG Line HS900 PRO.

27 maja 2023

Jaka będzie najlepsza karta do viofo a139 pro 3ch? -- ODPOWIEDŹ WR24.PL: VIOFO MLC: https://www.wideorejestratory24.pl/pl/searchquery/viofo+mlc/1/phot/5?url=viofo,mlc

10 lipca 2023

Jaka karta do rejestratora model RON 249 FULL HD 1080P kupiłem bez karty -- ODPOWIEDŹ WR24.PL: Nie posiadamy takiego modelu w naszej ofercie. Zalecamy kontakt ze sprzedawcą.

19 lipca 2023

Witam jaka karta sim do wideorejestratora tracer mensa 4.0 kamerka przód i tył -- ODPOWIEDŹ WR24.PL: Nie posiadamy tych kamer w naszej ofercie. Należałoby skonsultować temat z producentem.

31 sierpnia 2023

Witam wszystkich, Zostałem mocno zaskoczony tabelka która pokazuje jakie karty obsługuje zakupiony u was wideorejestrator Viofo A119 V3 z GPSem. Mowa tutaj o karcie pamięci Samsung Evo Plus która nie jest żadnej pojemności wspierana lub nadającą się do tej kamerki. Posiadam taką Micro SD XC UHS1 U3 128GB od 22/05/2020 i mam na niej ogromna ilość GB zapisanych i nadaj śmiga... Pracuje warunkach trudnych bo samochód jest pod chmurką więc upalne dni są na prawdę ogromne temperatury w środku a zimną mega mroźnie a mimo to karta i kamerka działają bez problemów. Pytanie: czy mi sie trafiła bardzo dobra wersja karty czy nie do końca wiadomo jakie karty mogą działać z Viofo a 119 V3 ?? A może to nie wideorejestrator ma problem z kartami a oprogramowanie które na przestrzeni tych 3 lat zmieniło się?? Lub producent kamerki promuje pewne karty bo dostał $$ xD Pozdrawiam ekipę z WR24 i wszystkich komentujących -- ODPOWIEDŹ WR24.PL: Na przestrzeni lat karty microSD od Samsunga były wielokrotnie zmieniane pod względem produkcyjnym. Na ten moment nie jesteśmy w stanie jasno stwierdzić, które partie są poprawnie obsługiwane w VIOFO. W przypadku nowych egzemplarzy obecnie dostępnych kart wielokrotnie potwierdzaliśmy problemy z poprawnym zapisem przy wykorzystywaniu tych nośników w VIOFO. Oficjalnie, na ten moment producent nie zaleca stosowania kart tego producenta: https://support.viofo.com/support/solutions/articles/19000133471-what-memory-card-is-recommended-for-a-viofo-dashcam-

29 grudnia 2023

Warto umieścić, że wideorejestratory Viofo obsługują wg. informacji na stronie producenta karty pamięci marki Sandisk serii MAX lub EXTREME. Seria MAX to jedne z najbardziej trwałych i drogich kart na rynku w kwestii ilości zapisów do 120 000 godzin (ponad 13 lat) z kartą 256 GB. Linki: https://support.viofo.com/support/solutions/articles/19000133471-what-memory-card-is-recommended-for-a-viofo-dashcam- https://www.westerndigital.com/pl-pl/products/memory-cards/sandisk-max-endurance-uhs-i-microsd?sku=SDSQQVR-256G-GN6IA ODPOWIEDŹ WR24.PL: Zgadza się, jednak są to nośniki na których nie testowaliśmy kamer.

21 stycznia 2024

można linka podać nie do google drive? -- ODPOWIEDŹ WR24.PL: Tabela kompatybilności została stworzona w Arkuszach Google.

30 stycznia 2024

Witam, jaka będzie najlepsza karta pamięci do kamerki VIOFO A 119 MINI 2. Pozdrawiam -- ODPOWIEDŹ WR24.PL: https://docs.google.com/spreadsheets/d/19l8hmU41mPO7YxpPf7ZYukk0H3FejydsBc3BDl1YGXM/edit#gid=0

Biuro Obsługi Klienta:

Telefon: 68 411 41 71 (dni robocze 10-16)

bok@wr24.pl (dni robocze 9-17)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium