Kategorie artykułów
Chmura tagów
Wybrane artykuły
Jakie karty pamięci do kamer samochodowych? 1
Jakie karty pamięci do kamer samochodowych?

Karta pamięci jest kluczowym elementem każdego wideorejestratora samochodowego. Właściwie dobrana i kompatybilna z danym modelem rejestratora karta pamięci gwarantuje długotrwałą niezawodność i minimalizuje ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych problemów z wideorejestratorem czy utraty kluczowych danych. Przeczytaj garść porad o tym na co zwracać szczególną uwagę przed zakupem właściwego nośnika danych do samochodowego rejestratora jazdy.

Jaką pojemność karty pamięci wybrać?

Optymalną pojemność karty pamięci warto dobrać w zależności od typu kamery samochodowej, a konkretnie - od ilości kanałów (strumieni video) jednocześnie zapisujących dane na karcie pamięci.

  • Kamery jednokanałowe (tylko na przód auta) - absolutne minimum moim zdaniem to pojemność 32GB, jednakże w przypadku kamer rejestrujących w rozdzielczości wyższej niż Full HD warto rozważyć karty 64GB i większe.
  • Kamery dwukanałowe (przód+tył) - rozsądne minimum to pojemności do takich rejestratorów to 64GB, jednakże optymalny wybór to 128GB.
  • Kamery trzy- i czterokanałowe (przód+tył+wnętrze) - wraz z kolejnymi kanałami, rośnie zapotrzebowanie na pojemność, bowiem każdy z kanałów rejestruje na karcie pamięci osobny plik video. W przypadku wideorejestratorów wielokanałowych zalecam karty o pojemności min. 128GB, optymalnie 256GB.

Warto także zwrócić uwagę czy planujemy wykorzystywać kamerę samochodową do nagrywania w trybie parkingowym (podczas postoju). W takim wypadku zawsze warto rozważyć wyższą pojemność karty pamięci niż zalecana. Dzięki temu na karcie pamięci zmieści się więcej materiału video - także tego nagranego w trakcie postoju.

Ile nagrań video jednocześnie zmieści się na karcie pamięci?

To, jak długi będzie łączny czas nagrań w pełnej “pętli” (czyli po całkowitym wypełnieniu karty pamięci), zależy od dwóch czynników - od pojemności karty pamięci, ale także od tzw. bitrate materiału video rejestrowanego przez kamerę.

W dużym uproszczeniu bitrate oznacza przepływność danych, tzn. ilość danych jaką rejestrator zapisuje na karcie pamięci w jednostce czasu, czyli np. 25 Mbps (megabitów na sekundę) odpowiada 3.125 MB/s (megabajtów na sekundę). W skrócie - im wyższy bitrate, tym lepsza jakość obrazu.

Poziom bitrate w wideorejestratorach samochodowych przeważnie kształtuje się od ok. 10-15 Mbps wzwyż, przy czym w wideorejestratorach dwu- lub trzykanałowych należy bitrate sumować dla każdego kanału osobno. Przykładowo, dla rejestratora jazdy VIOFO A129-G Plus Duo maksymalny bitrate wynosi 27 Mbps z kamery przedniej i 18 Mbps z kamery tylnej, co daje łączny bitrate 27+18 = 45 Mbps.

Łączny orientacyjny czas zapisu w pełnej pętli na kartach pamięci o określonych pojemnościach przy uwzględnieniu bitrate prezentuje tabela:

Bitrate vs pojemność kart pamięci

Klasa / szybkość karty pamięci - czy ma znaczenie?

Ostatnim czynnikiem decydującym o wyborze właściwej karty pamięci jest jej klasa, a więc wyznacznik szybkości odczytu i zapisu danych. Jest to czynnik istotny, ale w mojej ocenie nie najważniejszy. Aktualnie na rynku dostępne są już praktycznie tylko karty o klasie co najmniej 10 / U1, które są wystarczająco wydajne do obsłużenia wideorejestratorów samochodowych.

Jak wynika z powyższej tabeli, nawet przy wartości bitrate 100 Mbps (co jest wartością jeszcze praktycznie niespotykaną w kamerach samochodowych), wymagana szybkość zapisu karty pamięci powinna wynosić nie mniej niż 12.5 MB/s. W praktyce większość kart legitymuje się wydajnością na poziomie min. 20 MB/s lub więcej.

Ważne! Wszystkie karty pamięci są zawodne

Wszystkie karty pamięci posiadają ograniczoną liczbę cykli zapisu. Innymi słowy, karta pamięci wraz z upływem czasu eksploatacji zużywa się i w końcu staje się bezużyteczna, analogicznie jak np. opona samochodowa.

Karty pamięci pracujące w kamerach samochodowych są szczególnie podatne na zużycie, bowiem zapis danych jest prowadzony niemal nieustannie. Na karcie pamięci do wideorejestratora nie powinno się w żadnym wypadku oszczędzać, bowiem sprawdzony i niezawodny nośnik, na którym zapisywany jest obraz video to absolutnie kluczowy element każdej kamery samochodowej. Warto zatem inwestować w nośniki pamięci uznanych producentów i szukać ich w sprawdzonych źródłach. Należy mieć baczność na wyjątkowe okazje cenowe, bowiem można w ten sposób naciąć się na bezużyteczne podróbki.

Szczególnie warto rozważyć karty pamięci z serii "Endurance". Są to nośniki o zwiększonej trwałości i dedykowane właśnie do pracy m.in. z samochodowymi rejestratorami jazdy czy systemami monitoringu wizyjnego. Karty tego typu oferuje kilku producentów, m.in. Samsung w serii PRO Endurance. Zapraszam do przeczytania odrębnego artykułu na temat tego dlaczego warto stosować karty pamięci PRO Endurance w wideorejestratorach.

Polecane karty pamięci do kamer samochodowych

Na przestrzeni kilkuletniej historii sprzedaży i doświadczeń w dziedzinie wideorejestratorów samochodowych, wyselekcjonowaliśmy te modele kart pamięci, które cechują się najwyższą skutecznością i niezawodnością w pracy z rejestratorami jazdy.

Karty pamięci polecane do kamer samochodowych

Komentarze do wpisu (1)

9 czerwca 2022

Mam pytanie: czy ustawienie maksymalnej długości zapisywanego filmu, na przykład 5 minut zamiast 1 minuty przedłuży trwałość karty pamięci? Wtedy powstanie mniej plików więc pewnie też mniej ilości cykli zapisu. Ma to sens? -- ODPOWIEDŹ WR24.PL: Czas zapisanie karty pamięci niezależnie od wyboru długości sekwencji jest taki sam. Dłuższą żywotność będzie miała karta o większej pojemności. Więcej czasu będzie wymagało zapisanie całej pojemności karty i rozpoczęcie kolejnej pętli zapisu.

Biuro Obsługi Klienta:

Telefon: 68 411 41 71

bok@wr24.pl (dni robocze 9-17)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium