UWAGA! W dniu 29 marca (piątek) biuro, infolinia oraz magazyn będą czynne do godziny 13. Wesołych Świąt!

Kategorie artykułów
Wybrane artykuły

Wyszukiwarka treści w naszym blogu:

Najlepsza metoda zasilania wideorejestratorów na parkingu. Test powerbanków samochodowych

2
Test powerbanków samochodowych

Ochrona zaparkowanego pojazdu to jedna z kluczowych funkcji kamer samochodowych. Aby jednak była ona realizowana dobrze, potrzebujemy wideorejestratora z aktywnym trybem parkingowym z jednej strony oraz źródła jego zasilania z drugiej.

Najczęściej w tym celu wybierane są adaptery stałego zasilania, pozwalające na podłączenie kamery bezpośrednio do instalacji elektrycznej pojazdu. Wideorejestrator jest zasilany wtedy bezpośrednio z akumulatora pojazdu, co niesie za sobą pewne ograniczenia. Jesteśmy bowiem limitowani przez nadwyżkę energii w nim zgromadzoną, która to pozostaje do dyspozycji kamery samochodowej. Dlatego czas działania ochrony parkingowej jest uzależniony od szeregu czynników: pojemności akumulatora i jego kondycji, wydajności alternatora pojazdu oraz ilości urządzeń, które pobierają energię w czasie postoju. We współczesnych pojazdach często na pokładzie znajdziemy więc wiele elementów, z którymi kamera samochodowa musi “dzielić się” energią z akumulatora. Są to różnego typu alarmy, systemy bezkluczykowe, lokalizatory i inna elektronika pokładowa.

Zasilanie kamery w trybie parkingowym poprzez adapter stałego zasilania jest rozwiązaniem relatywnie niedrogim, powszechnym i posiadającym szereg plusów, ale i niestety do pewnego stopnia rozwiązaniem niepewnym. Rodzi się w tym miejscu naturalne pytanie: co zrobić, aby odciążyć akumulator pojazdu i uzyskać dłuższy, bardziej przewidywalny sposób działania trybu parkingowego kamery samochodowej? Odpowiedzią jest zakup powerbanku samochodowego.

test porównanie powerbanków samochodowych

Powerbanki samochodowe biorące udział w teście.

Spis treści

Czym jest powerbank samochodowy?
Co zyskam montując powerbank samochodowy?
Uczestnicy porównania

Prezentacja powerbanków
Zasilanie wideorejestratorów w trybie parkingowym
Montaż powerbanku w pojeździe
Podłączenie wideorejestratora do powerbanku
Dlaczego polecamy tylko powerbanki samochodowe?
Jak porównywać pojemności powerbanków?
Podsumowanie i rekomendacje

Czym jest powerbank samochodowy?

Powerbank samochodowy to urządzenie ładowane w czasie jazdy pojazdu, które jest w stanie oddawać zgromadzoną energię w czasie jego postoju. Pozwala na pełne uniezależnienie zasilania wideorejestratora w trybie parkingowym od instalacji elektrycznej pojazdu. Jest to wyspecjalizowany magazyn energii, który pozwala odciążyć akumulator pojazdu.

Co zyskam montując powerbank samochodowy?

Zasilanie kamery samochodowej za pomocą dedykowanego powerbanku samochodowego niesie za sobą szereg korzyści. Wśród najważniejszych z nich można wymienić:

  • Odciążenie akumulatora pojazdu. Kamera samochodowa zasilana jest z powerbanku i w trybie parkingowym nie czerpie energii z akumulatora pojazdu.
  • Ochrona zaparkowanego pojazdu. Powerbank samochodowy zapewnia przewidywalne źródło zasilania wideorejestratora w trybie parkingowym. Pozwala to na najpełniejsze zabezpieczenie zaparkowanego pojazdu.
  • Możliwość przekazywania informacji o zapłonie. Dzięki wsparciu dla adapterów zasilania z funkcją ACC powerbank samochodowy zapewnia pełne wsparcie dla aktywnych trybów parkingowych kamer samochodowych. 
  • Szybkie ładowanie w czasie jazdy. Dzięki specjalnej konstrukcji powerbank samochodowy jest w stanie błyskawicznie ładować się w czasie jazdy, magazynując energię na czas postoju.
  • Bezpieczeństwo eksploatacji. Dzięki konstrukcji opartej o ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4) powerbank samochodowy zapewnia pełne bezpieczeństwo, nie grożąc napuchnięciem i zapłonem.

Uczestnicy porównania

W teście wzięły udział 3 powerbanki samochodowe, dostępne w połowie lutego 2023 roku w ofercie naszego sklepu. Reprezentują one różne segmenty cenowe oraz różnią się pod względem oferowanych pojemności i funkcji dodatkowych. W celu uproszczenia przedstawienia różnic przygotowaliśmy poniższą tabelę porównawczą, dzięki którymi możesz łatwo porównać podstawowe cechy omawianych urządzeń:

test porównanie powerbanków samochodowych

Porównanie parametrów powerbanków samochodowych. Kliknij aby powiększyć.

Prezentacja powerbanków

Zapraszam do obejrzenia testu w formie wideo, z którego dowiesz się, jak w rzeczywistości wypadają omawiane powerbanki samochodowe:

test powerbanków samochodowych powercore blackvue iroad

https://youtu.be/hXeAlirU9R8

Powerbank PowerCore 6200LFP HW

powerbank samochodowy powercore 6200lfp

W połowie lutego 2023 roku powerbank PowerCore 6200LFP stanowi najtańsze rozwiązanie tego typu w ofercie naszego sklepu. Oprócz korzystnej w porównaniu do bezpośredniej konkurencji ceny, urządzenie to wyróżnia się kształtem. Ten relatywnie wąski i długi prostopadłościan zamknięty w solidnej, metalowej obudowie nie budzi zastrzeżeń pod względem jakości budowy i spasowania. PowerCore oparty jest o bezpieczne ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowe, o pojemności blisko 80 Wh.

Cena w momencie publikacji testu: 1299 zł. 

Dowiedz się więcej o powerbanku PowerCore 6200LFP HW

Powerbank IROAD PowerPack PRO

powerbank samochodowy iroad powerpack pro

IROAD PowerPack PRO to najpojemniejszy z powerbanków samochodowych z tego zestawienia. Potencjał 153Wh zapewnia najdłuższy zmierzony czas działania podłączonych do niego wideorejestratorów. Pojemne ogniwa przekładają się na masę. Powerbank IROAD jest najcięższym z prezentowanych urządzeń, legitymując się masą sięgającą 2 kg. Cechą wyróżniającą urządzenie jest ponadto niewielki, ale czytelny wyświetlacz, umożliwiający szybkie odczytanie stanu powerbanku.

iroad powerbank

Widok przodu powerbanku z widocznym wyświetlaczem, umożliwiającym odczytanie orientacyjny poziom naładowania ogniw. Kliknij aby powiększyć.

Cena w momencie publikacji testu: 1867 zł. 

Dowiedz się więcej o powerbanku IROAD PowerPack PRO

Powerbank BlackVue Power Magic Ultra Battery B-130X

powerbank samochodowy blackvue b-130x

BlackVue Ultra B-130X to kolejna iteracja ogniwa od tego producenta. Powerbanki BlackVue są już w naszej ofercie od dłuższego czasu. Dzięki temu mamy możliwość zaobserwowania ich rozwoju. Model B-130X względem poprzednia wyróżnia się zwiększoną pojemnością ogniw oraz zmniejszonymi wymiarami zewnętrznymi. Ten najdroższy w zestawieniu powerbank wyróżnia się z jednej strony bardzo kompaktową budową, a z drugiej jako jedyny oferuje wsparcie dla aplikacji mobilnej. Pozwala ona na dokładne monitorowanie czasu ładowania oraz szacowanego czasu działania powerbanku. Jest to oferta z najwyższej półki dla wymagającego odbiorcy, ceniącego rozbudowaną funkcjonalność dodatkową.

powerbank samochodowy b-130x

Zrzuty ekranu z aplikacji BlackVue z podłączonym powerbankiem. Kliknij aby powiększyć.

Cena w momencie publikacji testu: 2379 zł. 

Dowiedz się więcej o powerbanku BlackVue Power Magic Ultra Battery B-130X

Zasilanie wideorejestratorów w trybie parkingowym

Wszystkie testowane powerbanki dobrze wywiązały się ze swojej podstawowej funkcji, czyli zasilania wideorejestratorów w trakcie monitorowania parkingowego. Zmierzone wartości można łatwo odczytać posiłkując się poniższą tabelą porównawczą:

tabela porównawcza czas działania powerbanków samochodowych

Czas działania wideorejestratorów zasilanych z powerbanków samochodowych. Kliknij aby powiększyć.

Widać tutaj, że pod względem pojemności ogniw oraz czasu działania wyróżnia się produkt marki IROAD. Ogniwa PowerPack PRO są w stanie zmagazynować nawet 153 Wh energii, co zapewnia blisko dobę czasu działania nawet relatywnie prądożernego zestawu 3-kanałowego w postaci kamery samochodowej VIOFO A139 PRO 3CH 4K HDR. Przy zasilaniu mniej energochłonnego zestawu 2-kanałowego w postaci kamery samochodowej MBG Line T2 czas działania rośnie do ok. 33 godzin.

Na drugim miejscu pod względem długości działania kamer plasuje się powerbank od BlackVue. Model B-130X, którego ogniwa są w stanie zapewnić 96 Wh, pozwala na ok. 13 godzin pracy w trybie parkingowym dosyć energochłonnej, 3-kanałowej kamery samochodowej. Przy zestawie 2-CH możemy liczyć już na blisko dobę działania w trybie parkingowym.

Stawkę zamyka powerbank PowerCore z ogniwami o pojemności 79,36 Wh. Pozwala on na działanie w trybie parkingowym zestawu 3CH przez ok. 10 godzin oraz ok. 18 godzin w przypadku testowanej kamery 2CH.

Należy mieć na uwadze, że po zastosowaniu innego modelu wideorejestratora, różniącego się poborem energii, osiągane wyniki ulegną zmianie. Znając jednak pobór energii danej kamery, który jest podawany w zakładce OPIS FUNKCJONALNY na karcie produktowej, możemy pokusić się o oszacowanie potencjalnego czasu działania. Wystarczy w tym celu podzielić pojemność (Wh) przez pobór kamery (W). Uzyskamy w ten sposób przybliżoną ilość godzin, jaką dany powerbank będzie w stanie zasilić wideorejestrator. 

Czas działania po krótkim ładowaniu

Co natomiast w przypadku, kiedy pojazdem poruszamy się niewiele, albo kiedy rozpoczynamy podróż po dłuższym postoju, kiedy powerbank jest już rozładowany? W takim najtrudniejszym scenariuszu, kiedy to rozładowane ogniwo jest doładowywane jedynie przez 15 minut jazdy pokazuje, że najszybciej doładowuje się powerbank od BlackVue. Po zaledwie 15 minutach zapewnia on ok. 3 godziny i 30 minut ochrony! Niewiele słabiej wypada IROAD PowerPack PRO, który zapewnia jedynie 15 minut krótszą ochronę przy takim najtrudniejszym scenariuszu. Na trzeciej pozycji plasuje się powerbank PowerCore, zapewniający 2 godziny 18 minut działania.

Montaż powerbanku w pojeździe

Powerbank samochodowy może być podłączony do instalacji elektrycznej pojazdu na 2 sposoby:

  • Przez gniazdo zapalniczki. Rozwiązanie proste, ale niezalecane ze względu na wolne ładowanie powerbanku.
  • Bezpośrednio do instalacji elektrycznej pojazdu. Rozwiązanie optymalne, pozwalające na osiągnięcie pełnej prędkości ładowania. Zalecane jest dokonanie montażu w wyspecjalizowanym zakładzie, a w przypadku pojazdów objętych gwarancją producenta, bezpośrednio w autoryzowanej stacji obsługi.

Przy montażu bezpośrednio do instalacji elektrycznej należy pamiętać, aby powerbank był podłączony do obwodu, mającego zasilanie tylko w czasie jazdy

Zobacz jak wygląda w praktyce montaż powerbanku samochodowego bezpośrednio do instalacji elektrycznej, przeprowadzony przez profesjonalnego montażystę w zakładzie Zając AutoCentrum:

montaż powerbanku blackvue w pojeździe

https://youtu.be/4dLRMlESWhI

Podłączenie wideorejestratora do powerbanku

Kamera samochodowa może być połączona do powerbanku na 2 sposoby:

  • Poprzez przyłącze zakończone gniazdem zapalniczki. Należy mieć jednak na uwadze, że kamera samochodowa nie będzie otrzymywać wtedy informacji o zapłonie, przez co w wielu modelach przejście w tryb parkingowy będzie opóźnione. 
  • Poprzez dedykowany dla danej kamery adapter stałego zasilania. W kompatybilnych kamerach samochodowych zyskujemy wtedy płynne przechodzenie pomiędzy trybem parkingowym, a trybem jazdy.

Trudno tutaj jednoznacznie powiedzieć, że jedno rozwiązanie będzie zawsze lepsze, ponieważ zależeć będzie od specyfiki działania trybu parkingowego w danej kamerze. W większości modeli rzeczywiście więcej korzyści oferować będzie wideorejestrator podłączony przez adapter stałego zasilania. Należy wtedy jedynie pamiętać, aby ustawić na nim najniższą wartość odcięcia, aby w pełni wykorzystać potencjał powerbanku.

powerbank powercore instalacja

Schemat przedstawiający podłączenie powerbanku i kamery samochodowej na przykładzie powerbanku PowerCore. Kliknij aby powiększyć.

Dlaczego polecamy tylko powerbanki samochodowe?

Niestety nie każdy powerbank sprawdzi się w roli urządzenia zasilającego kamerę samochodową. Czasami może mieć po prostu zbyt niskie napięcie zasilania, jak w przypadku popularnych powerbanków, których używamy przykładowo do zasilania telefonów w podróży. Przykładowo wideorejestratory marki BlackVue wymagają instalacji 12V, podczas gdy popularne, uniwersalne powerbanki oferują niższe napięcie.

Powerbanki inne niż samochodowe oparte są najczęściej o ogniwa litowo-jonowe. Ich konstrukcja niestety grozi zapłonem w przypadku rozszczelnienia. Powerbanki samochodowe oparte są natomiast o zupełnie inny rodzaj ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych, które są najbezpieczniejszymi dostępnymi pod względem braku ryzyka wybuchu oraz niepalności. Dzięki temu zapewniają przede wszystkim bezpieczną eksploatację.

Dodatkowy plus to odporność na częste cykle rozładowywania i możliwość szybkiego przyjęcie prądu o wysokim natężeniu. Na przykładzie powerbanku PowerCore producent deklaruje żywotność przekraczającą 5000 cykli. Przekłada się to na wieloletnią eksploatację.

Powerbank samochodowy zapewni możliwość ładowania bezpośrednio z instalacji elektrycznej pojazdu. Pozwala to na szybsze ładowanie, dzięki wyższemu napięciu zasilania oraz możliwość ukrycia instalacji zasilającej powerbank w pojeździe, ponieważ będzie on zazwyczaj podłączony bezpośrednio do skrzynki bezpieczników. Powerbank inny niż samochodowy niestety nie zaoferuje nam takiej funkcjonalności.

Powerbank samochodowy jest w stanie przekazać kamerze informację o zapłonie, aby ta mogła automatycznie przełączyć się w tryb parkingowy.  

porówanie powerbanków samochodowych oraz tych innego typu

Tabela przedstawiająca różnice pomiędzy powerbankiem samochodowym oraz takim dedykowanym do telefonów komórkowych. Kliknij aby powiększyć.

Jak porównywać pojemności powerbanków?

W przypadku powerbanków producenci często eksponują pojemność wyrażoną w miliamperogodzinach (mAh). Niestety bez kontekstu w postaci napięcia pracy ogniwa, wartość ta może wprowadzać w błąd, przy porównywaniu urządzeń pracujących z różnym napięciem. Aby lepiej porównywać pojemności różnych urządzeń lepiej więc posiłkować się bardziej uniwersalną jednostką, w postaci watogodzin (Wh). Przykładowo popularny powerbank o pojemności 30 000 mAh dla 3,7V oferuje 111 Wh. Natomiast powerbank samochodowy o pojemności 12 000 mAh przy 12,8V oferuje już 153 Wh i będzie tym samym w stanie dłużej zasilić kamerę samochodową w trybie parkingowym.

porównanie pojemności powerbanków

Aby szybko przeliczyć jednostki można posiłkować się wzorem Wh = mAh × V / 1000, lub skorzystać z wygodnego kalkulatora jednostek.  

Podsumowanie i rekomendacje

Wszystkie omawiane powerbanki dobrze wywiązują się ze swojej roli i sprawdzą się w czasie codzienne eksploatacji w pojeździe. Jeśli chodzi o oferowany czas zasilania wideorejestratora, wyróżnia się powerbank IROAD PowerPack PRO. Dzięki najpojemniejszym ogniwom, po naładowaniu, podłączona do niego kamera będzie w stanie nagrywać po prostu najdłużej. Wyróżnia się on ponadto najlepszym stosunkiem ceny, do oferowanej pojemności.

powerbank iroad test

Jeśli chodzi o funkcje dodatkowe, wyróżnić należy powerbank marki BlackVue. Model B-130X jako jedyny w zestawieniu oferuje wsparcie dla aplikacji mobilnej. Dzięki temu nawet po ukryciu urządzenia w pojeździe, w miejscu dyskretnym, do którego nie ma łatwego dostępu, jesteśmy w stanie monitorować stan urządzenia. Powerbank BlackVue B-130X wpadł również najlepiej jeśli chodzi o czas działania kamery po krótkim, częściowym ładowaniu przez 15 minut. 

powerbank blackvue b-130x test

Powerbank PowerCore 6200LFP HW to najtańsza propozycja z tego porównania. Produkt wyróżnia się pod względem budowy. Jest węższy, ale dłuższy w porównaniu do pozostałych powerbanków. Dzięki temu może znaleźć miejsce w ciasnych zakamarkach pojazdu. 

powerbank samochodowy powercore test powerbanków

Zobacz wszystkie powerbanki samochodowe w naszym sklepie

 

Komentarze do wpisu (2)

5 kwietnia 2023

Wszystko pięknie, tylko w Polsce temperatury zimą sięgają -30 stopni, wówczas na nic zda nam się taki Powerbank. P.S. Nie mają Państwo wideorejestratora, który wytrzyma długi weekend, albo przynajmniej 66h? -- ODPOWIEDŹ WR24.PL: W ofercie pojawi się extender do Powercore`a. Da nam to w sumie (biorąc pod uwagę oba ogniwa) pojemność 19600 mAh.

12 listopada 2023

Chcę tak podłączyc rejestrator jazdy TrueCam H25 żeby tryb parkingowy zawsze działał, schemat dla mnie nie do konca zrozumiały. Mechanik elektryk ogarnie to z takim powerbankiem? -- ODPOWIEDŹ WR24.PL: Zalecamy konsultację z jednym z naszych partnerskich warsztatów: https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1GbZuEx_J2yowd_ULvYtX2H5PFkruf4Lv&femb=1&ll=51.987909128186224%2C19.168098001187836&z=6

Biuro Obsługi Klienta:

Telefon: 68 411 41 71 (dni robocze 10-16)

bok@wr24.pl (dni robocze 9-17)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium