Darmowa dostawa - darmowy zwrot. Kupuj bez ryzyka! Sprawdź nasz kanał YouTube!

Biuro Obsługi Klienta:

68 411 41 71 (dni robocze 10-16)

bok@wr24.pl (dni robocze 9-17)

do kasy suma: 0,00 zł
Kategorie artykułów
Wybrane artykuły

Wyszukiwarka treści w naszym blogu:

Artykuły, aktualności i porady

Dlaczego warto stosować karty pamięci PRO Endurance? 1

Wyobraźmy sobie sytuację. Jadę samochodem. Skrzyżowanie z sygnalizacją, jadę spokojnie na zielonym. Nagle z bocznej ulicy wyjeżdża na czerwonym kierowca, zajeżdżając mi drogę. Dochodzi do kolizji. Niestety kierowca-sprawca zdarzenia upiera się, że on miał zielone i nie poczuwa się do odpowiedzialności za zdarzenie. Na szczęście mam w samochodzie kamerę. Sięgam więc po nią, wyjmuję kartę pamięci, wkładam do czytnika w laptopie, który akurat mam przy sobie. Otwiera się folder z zawartością karty pamięci, który jest… pusty. Nic. Zero. Null. Po prostu pusty nośnik. A przecież się nagrywało…

Kolizja samochodu

Sytuacja hipotetyczna, ale nie niemożliwa. Ba. Takie przypadki się faktycznie zdarzały. Oczywiście winą można obarczyć wadliwy wideorejestrator, jednak moje kilkuletnie doświadczenie w branży kamer samochodowych w ramach działalności sklepu WR24.PL nauczyło mnie w takich sytuacjach zaczynać od pytania “Jaka karta pamięci była używana w rejestratorze?”. I odpowiedź na to pytanie zwykle wyjaśnia wszystko…

Karta pamięci - najważniejszy element każdego wideorejestratora

Otóż kwestią bardzo ważną, a być może ważniejszą niż wybór samego wideorejestratora do samochodu, jest dobór odpowiedniej karty pamięci, na której będzie rejestrowany obraz video z przebiegu jazdy. Od jakości i sprawności tejże karty w dużej mierze zależy poprawność funkcjonowania kamery.

Wątpliwa jakościowo karta pamięci jest bardzo częstym źródłem błędnej pracy rejestratora jazdy, a w efekcie niepoprawnego lub całkowitego braku zapisu kluczowego materiału filmowego ze zdarzenia drogowego - podobnie jak w scence rodzajowej przytoczonej powyżej.

Uszkodzone dane
Tak wyglądają przykładowe "dane" zapisane na wadliwej / uszkodzonej karcie pamięci

Kwestia wyboru odpowiedniej karty pamięci jest o tyle istotna, że karty pamięci podlegają naturalnemu zużyciu wraz z postępującymi cyklami zapisu danych na tychże kartach. Ilość tych cykli dla każdej karty pamięci jest ograniczona i de facto kwestią czasu jest kiedy karta pamięci po prostu przestanie funkcjonować.

Ze względu na ciągły i nieprzerwany zapis danych, w wideorejestratorach karty pamięci są narażone na znacznie szybsze zużycie, aniżeli gdyby pracowały np. w smartfonach czy aparatach fotograficznych. Kamera samochodowa jest zatem bardzo specyficznym i wymagającym środowiskiem pracy dla każdej karty pamięci. Z tego względu ponownie podkreślam, że należy zwrócić szczególną uwagę na wybór najlepszej karty pamięci do samochodowego rejestratora jazdy.

Najlepsza karta pamięci do kamery samochodowej - czyli jaka?

Co właściwie kryje się pod pojęciem “najlepsza karta pamięci do wideorejestratora”? Pozornie wydawałoby się, że wystarczy dowolna karta w standardzie microSDHC/XC i klasy co najmniej 10, jednak nie jest to takie oczywiste. “Bylejaka” karta pamięci może dość szybko zaprzestać poprawnej współpracy z wideorejestratorem, w najlepszym przypadku powodując przejściowe problemy (np. powodując zawieszanie się urządzenia), w najgorszym może przedwcześnie dokonać swego żywota, nadając się jedynie do wyrzucenia.

Na bazie kilkuletnich doświadczeń w ramach działalności sklepu WR24.PL, w tym szeregu testów wewnętrznych oraz informacji zwrotnych od klientów, temat kart pamięci do kamer samochodowych mamy już dość solidnie “przećwiczony”.

Samsung PRO Endurance - karta stworzona do pracy w wideorejestratorach

Od pewnego czasu Samsung oferuje także specjalistyczną serię kart pamięci PRO Endurance i na tych konkretnie nośnikach chciałbym skupić się dalszej części tego artykułu.

Samsung PRO Endurance banner

Samsung PRO Endurance to karty pamięci, które zostały stworzone do zastosowań, w których niezawodność i bezpieczeństwo danych to priorytet. Są one dedykowane do użycia szczególnie w wideorejestratorach samochodowych, a także np. systemach nadzoru i monitoringu wizyjnego czy kamerach osobistych użytkowanych przez służby mundurowe. Innymi słowy, są to karty pamięci stworzone do pracy w warunkach ciągłego i nieprzerwanego zapisu danych.

Karty pamięci z serii PRO Endurance na tle “zwykłych” kart pamięci (np. z serii EVO Plus) cechują się przede wszystkim zdecydowanie zwiększoną wytrzymałością. Według danych producenta, karta pamięci PRO Endurance o pojemności 256GB pozwala na zapis aż 140 000 godzin (16 lat!) ciągłego nagrywania video w rozdzielczości 1920x1080p 26 Mbps. Karty te legitymują się także odpornością na czynniki zewnętrzne, w tym m.in. na ekstremalne temperatury (od -40C do 85C), zanurzenie w wodzie - także słonej wodzie morskiej - pole magnetyczne czy promieniowanie rentgenowskie spotykane np. na lotniskach.

Co ważne, karty Samsung PRO Endurance są objęte są pełną gwarancją producenta (która w przypadku modelu o pojemności 256GB wynosi aż 5 lat), co wbrew pozorom nie jest takie oczywiste. Wielu producentów bowiem oferuje kilkuletnie, albo nawet dożywotnie okresy gwarancyjne dla swoich kart pamięci, jednakże w szczegółowych warunkach znajduje się zapis, że gwarancja nie obejmuje... zastosowania nośnika w wideorejestratorach samochodowych czy systemach monitoringu wideo. W przypadku serii PRO Endurance takiego “haczyka” nie ma.

Samsung PRO Endurance banner

Z drugiej strony jednak należy mieć na uwadze ograniczoną prędkość zapisu danych, która w przypadku PRO Endurance jest ograniczona do maksimum 40 MB/s. Wydawałoby się, że na dzisiejsze standardy to trochę mało, jest to jednak wartość zupełnie wystarczająca do przewidzianego przez producenta zastosowania. Dla zobrazowania tej kwestii dodam, że kamery samochodowe zapisują obraz video z bitrate wynoszącym zwykle ok. 20 Mbps (20 megabit / sek.) co w przeliczeniu na megabajty stanowi zaledwie 2.5 MB/s. Jak więc widać margines wydajności kart PRO Endurance jest dość spory.

Reasumując, najważniejszą korzyścią stosowania kart pamięci Samsung PRO Endurance jest ich zwiększona trwałość i niezawodność w porównaniu z klasycznymi seriami kart pamięci microSD. 

Karty pamięci Samsung PRO Endurance w WR24.PL

Komentarze do wpisu (1)

13 lutego 2023

Mam kartę pamięci SanDisk 32GB w wideorejestratorze-lusterko na dwie kamerki przód i tył od pewnego czasu zawiesza się i pokazuje się napis NIESTETY,APLIKACJA REJESTRATOR JAZDY ZOSTAŁA ZATRZYMANA czy maże to być przyczyną karty pamięci którą posiadam.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium