Darmowa dostawa - darmowy zwrot. Kupuj bez ryzyka! Sprawdź nasz kanał YouTube!

Biuro Obsługi Klienta:

68 411 41 71 (dni robocze 10-16)

bok@wr24.pl (dni robocze 9-17)

do kasy suma: 0,00 zł
Kategorie artykułów
Wybrane artykuły

Wyszukiwarka treści w naszym blogu:

Artykuły, aktualności i porady

Filtr polaryzacyjny CPL w kamerach samochodowych 2
Filtr polaryzacyjny CPL w kamerach samochodowych

Do niektórych wideorejestratorów samochodowych można dokupić dedykowany filtr polaryzacyjny, który jest nakładany na obiektyw urządzenia. Częstym pytaniem padającym ze strony klientów sklepu jest "do czego potrzebny mi ten filtr i czy warto go kupić?". Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. W tym artykule na konkretnych przykładach pokażę jak filtr działa, jakie ma zalety i wady, a także o czym należy pamiętać przed zamontowaniem.

Ze względu na specyfikę kamer samochodowych, ich budowę i sposób montażu wewnątrz samochodu, nagrywane przez te urządzenia filmy często noszą dodatkowy, niezbyt pożądany efekt odbicia deski rozdzielczej od szyby pojazdu. Odbicia te mogą w skrajnych przypadkach niekorzystnie wpływać na możliwość odczytania np. tablic rejestracyjnych mijanych samochodów. 

Przykład:

Odbicia deski rozdzielczej

Aby temu zaradzić, z pomocą przychodzą kołowe filtry polaryzacyjne (CPL - Circular Polarizer) właśnie.

Powyższe zdjęcie pochodzi z nagrania zarejestrowanego w samochodzie o jasnej tapicerce. Nawiążę do tego za chwilę.

Zalety i wady filtrów polaryzacyjnych CPL

Nie wgłębiając się w teoretyczne podstawy funkcjonowania filtrów tego typu, w dużym uproszczeniu filtr polaryzacyjny redukuje efekt odbicia światła - a w przypadku wideorejestratorów samochodowych konkretnie chodzi właśnie o zredukowanie efektu odbicia elementów deski rozdzielczej od szyby samochodu. Podkreślam - redukuje, ale nie eliminuje odbić całkowicie.

Ponadto należy wiedzieć, że filtr redukuje także ilość światła wpadającego do obiektywu wideorejestratora. W efekcie nagrania zarejestrowane z filtrem będą odrobinę ciemniejsze w porównaniu do nagrań bez filtra. Przy czym ta "odrobina" zależy od jakości elementów optycznych w danym modelu kamery samochodowej. Obiektywy o jasnej przysłonie (np. F/1.6) oraz czułym sensorze optycznym dużo lepiej poradzą sobie z redukcją światła, a zatem przyciemnienie obrazu na skutek założenia filtra będzie mniej dokuczliwe.

Przykład z wideorejestratora VIOFO A139 - nagranie dzienne:

CPL ON/OFF za dnia

Warto zwrócić uwagę także na redukcję efektu "prześwietlenia" chmur po zastosowaniu filtra.

 

Przykład z VIOFO A139 - nagranie nocne:

CPL ON/OFF wieczorem 

Pełne porównanie jakości obrazu z/bez filtra polaryzacyjnego na przykładzie kamery VIOFO A139 na kanale YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=ApQtER36KOs 

Więcej testów związanych z filtrem CPL na kanale:
https://www.youtube.com/c/Wideorejestratory24pl/search?query=cpl 

Czy warto kupić filtr polaryzacyjny?

W przypadku wideorejestratorów dla których można zastosować dedykowany filtr polaryzacyjny, często pojawia się dylemat - dokupić opcjonalny filtr CPL czy nie?

Z własnego doświadczenia podpowiadam, że sporo zależy od... kolorystyki deski rozdzielczej oraz wyposażenia samochodu

Zwracam ponownie uwagę na pierwsze zdjęcie umieszczone na początku tego artykułu. Zdjęcie pochodzi z nagrania, które zarejestrowałem w samochodzie wyposażonym w jasnobeżową deskę rozdzielczą, duży głośnik centralny z wysuwanym ekranem nawigacji, diodę alarmu itp. Jasna kolorystyka deski oraz wszystkie elementy na niej się znajdujące - jak widać na w/w przykładzie - okrutnie odbijały się od szyby, znacząco pogarszając jakość nagrań.

Oto kolejny dość jaskrawy przykład z tego właśnie samochodu, ale w warunkach wieczornych:

CPL ON/OFF - noc

Jak widać filtr znacząco zredukował odbicia deski rozdzielczej - do poziomu, który można uznać za akceptowalny.

Jednakże kolejne dwa przykłady powyżej (z kamery VIOFO A139) pochodzą z samochodu z tapicerką o czarnej kolorystyce, która jak wyraźnie widać jest bardziej neutralna z punktu widzenia odbić w szybie.

Reasumując, jeśli posiadasz auto z ciemną deską rozdzielczą bądź masz wątpliwości czy kupić filtr w ogóle - nie kupuj. Zamontuj rejestrator w samochodzie bez filtra i zobacz na ile efekt odbicia deski rozdzielczej będzie faktycznie przeszkadzał w nagrywaniu przejrzystego i szczegółowego obrazu video. Jeśli okaże się, że odbicia są znaczne - filtr zawsze można dokupić później.

O czym pamiętać po zakupie?

Aby uzyskać najbardziej optymalny efekt redukowania odbić, filtr należy wyregulować po zamontowaniu.

Przeważnie producenci zaznaczają optymalny punkt mocowania filtra np. za pomocą niewielkich kreseczek (patrz zdjęcie poniżej). Najlepiej jednak zrobić to poprzez stopniowe obracanie filtra wokół obiektywu i obserwację obrazu w którym punkcie regulacji redukcja odbić jest najbardziej efektywna. Bez właściwej regulacji filtr może okazać się całkowicie nieskuteczny!

Wskaźniki regulacji filtra CPL

Zobacz kamery samochodowe w ofercie WR24.PL umożliwiające zastosowanie filtra polaryzacyjnego CPL:

Kamery samochodowe z filtrem polaryzacyjnym CPL

Komentarze do wpisu (2)

16 maja 2021

To jaki filtr pasuję do mio 846? -- ODPOWIEDŹ WR24.PL: Niestety producent nie oferuje filtrów polaryzacyjnych do tego modelu.

1 stycznia 2024

Czy idzie jeszcze kupić filtr CPL do Mio 538? ODPOWIEDŹ WR24.PL: Niestety nie posiadamy tego akcesorium w naszej ofercie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium