Kategorie artykułów
Wybrane artykuły

Wyszukiwarka treści w naszym blogu:

Kamera z baterią czy kondensatorem? Co wybrać?

4
Kamera z baterią czy kondensatorem? Co wybrać?

Z tego artykułu dowiesz się o co chodzi z zasilaniem kamer samochodowych za pomocą baterii lub kondensatora, oraz które z rozwiązań jest lepsze. Zapraszam do lektury.

Skąd kamera do auta czerpie energię?

Każda kamera samochodowa wymaga podłączenia do zewnętrznego zasilania. Przeważnie kamera czerpie energię z zasilacza do standardowego gniazda zapalniczki samochodowej, która jest uaktywniania wraz z zapłonem silnika. Dzięki temu po odpaleniu silnika kamera samoczynnie rozpoczyna pracę i nagrywanie.

Jednakże wraz z zakończeniem jazdy i wyłączeniem zapłonu następuje także nagłe odcięcie zasilania kamery samochodowej. Wtedy do akcji wkraczają wbudowane wewnątrz kamery ogniwa zasilające. Ogniwa te, podtrzymując zasilanie wideorejestratora, umożliwiają poprawne zamknięcie pliku z nagraniem video i zakończenie pracy.

Takimi wewnętrznymi ogniwami typowo są baterie litowo-jonowe (podobnego typu jak w telefonach komórkowych) lub kondensatory.

Baterie w kamerach samochodowych - zalety i wady

Akumulatorki zamontowane w kamerach samochodowych są ogniwami o niskiej pojemności - zwykle ok. 200-300 mAh (dla porównania, nowoczesne smartfony posiadają ogniwa o pojemności rzędu 3000-4000 mAh). Nie można więc liczyć na to, że wideorejestrator będzie w stanie długo pracować bez zasilania zewnętrznego - przeważnie jest to kilka minut, w rekordowych przypadkach kilkanaście.

Co więcej, każdy akumulator podlega z czasem naturalnemu zużyciu i stopniowo redukuje swoją sprawność. Ponownie wrócę do analogii ze smartfonami - zwróćcie bowiem uwagę, że często po roku czy dwóch użytkowania smartfona, bateria nie "trzyma" już tak długo jak na początku, prawda? Dokładnie to samo dzieje się z bateriami w kamerach samochodowych.

Ponadto akumulatory są podatne na zewnętrzne czynniki atmosferyczne, np. skrajnie niską lub wysoką temperaturę. Kamery samochodowe na okrągło pracują zarówno w siarczystych mrozach zimą, a latem nierzadko są wystawiane na piekielne upały. Ogniwa o niskiej jakości mogą w skrajnych przypadkach w wyniku rozgrzania puchnąć i w efekcie nieodwracalnie uszkodzić kamerę od wewnątrz.

Te czynniki sprawiają, że po jakimś czasie ukryta w kamerze bateria może utracić swą sprawność i zużyć na tyle, że nie będzie już w stanie skutecznie wypełnić swojego zadania. To spowoduje, że nagłe odłączenie od kamery zasilania zewnętrznego (z gniazda zapalniczki) może poskutkować np. uszkodzeniem plików video na karcie pamięci.

Z drugiej jednak strony, wiele wideorejestratorów wykorzystuje wbudowane akumulatory w celu zapewnienia funkcji tzw. pasywnego trybu parkingowego. W trybie pasywnym kamera reaguje na wstrząsy podczas postoju i uruchamia się dzięki zasilaniu bateryjnym (więcej o trybach parkingowych dowiesz się z artykułu “Jak działa tryb parkingowy w kamerach samochodowych?”).

Można to uznać za zaletę, ale tylko wtedy, gdy bateria jest wystarczająca sprawna, aby w trakcie postoju dostarczyć kamerze wystarczającą ilość energii. Podczas długotrwałego postoju w mrozie może się okazać, że bateria będzie miała problemy ze skutecznym zasilaniem wideorejestratora.

Kondensatory w kamerach samochodowych - zalety i wady

Alternatywnym ogniwem podtrzymującym zasilanie w kamerze samochodowej jest kondensator. Najistotniejszą zaletą kondensatora jest trwałość. Kondensatory są mniej kapryśne względem czynników zewnętrznych w porównaniu do baterii. Lepiej znoszą zarówno mroźne zimy, jak i upalne lato, a ryzyko awarii w tych warunkach jest niemal pomijalne.

Ponadto kondensatory nie tracą swej sprawności tak jak akumulatory wraz z czasem i ilością cykli ładowań. Krótko mówiąc - kondensatory są znacznie trwalsze od akumulatorów.

Za minus kondensatorów można uznać ich niewielką pojemność. Kondensatory podtrzymują pracę kamery po odłączeniu zasilacza przez kilka-, najwyżej kilkanaście sekund, po czym całkowicie się rozładowują.

To oznacza, po pierwsze - nie da rady ponownie uruchomić kamery bez zasilacza zewnętrznego; po drugie - ponowny rozruch wideorejestratora z kondensatorem przeważnie trwa nieco dłużej, ponieważ najpierw ładowany jest kondensator, a dopiero potem następuje rozruch urządzenia. Jest to jednak różnica relatywnie niewielka - zwykle kilka-, najwyżej kilkanaście sekund.

Podsumowanie - co wybrać?

Bilans zalet i wad każdego z rozwiązań skłania ku konkluzji, że kamery wyposażone w kondensatory będą co do zasady lepszym wyborem. Czy to znaczy, że powinno się odrzucić całkowicie urządzenia zasilane akumulatorami? Niekoniecznie. Na przestrzeni lat obserwujemy znaczący postęp w zakresie jakości i trwałości akumulatorów zasilających wideorejestratory, a odsetek zwrotów i reklamacji w tym kontekście jest znikomy, jeśli nie pomijalny. Ostatecznie argument kondensator vs bateria moim zdaniem należy traktować jako pomocniczy, a nie decydujący przy wyborze konkretnego modelu wideorejestratora.

Zobacz kamery samochodowe z kondensatorem

Komentarze do wpisu (4)

21 czerwca 2021

Przy tych przejciach z puchnącymi akumulatorami już wolę kondenstatory. Mimo, że nie jestem w pełni zadowolony z mojego M5 truecam bo tryb parkingowy wymaga stałego zasilania, a jak auto parkuje to przecież nie ma tego zasilania, więc kombinuję z powerbankiem. Tak zaczęło sie gotować pod maską a kamera działa i chyba nawet się też nie grzeje tak diabelnie.

18 grudnia 2021

Ani słowa o najważniejszym : podtrzymanie ustawień daty a bez tego nagrywanie w pętli jest niemożliwe. Brak podtrzymania "cofa" datę i nagrywanie w pętli po zapełnieniu nośnika jest niemożliwe. -- ODPOWIEDŹ WR24.PL: Niezależnie od zastosowanego ogniwa (baterii / kondensatora) wszystkie wideorejestratory posiadają funkcję podtrzymującą podstawowe ustawienia.

1 lutego 2023

Do poprzedniego komentarza i odpowiedzi WR 24: Podtrzymywanie daty to jest spory problem. To jest powód, dla którego żywotność baterii ogranicza żywotność kamery. Chyba, że można wymienić baterię. Wystarczy poczytać komentarze w sklepach internetowych pod niektórymi kamerami, w których od nowości siadało podtrzymywanie daty. W niektórych modelach mio jest bardzo dużo takich komentarzy.

18 października 2023

Czy są wideorejestratory z wymienną baterią -- ODPOWIEDŹ WR24.PL: Wymiana baterii / kondensatora jest możliwa. Niestety wiąże się to z akcją serwisową. Wymiana we własnym zakresie wiąże się z utratą gwarancji.

Biuro Obsługi Klienta:

Telefon: 68 411 41 71 (dni robocze 10-16)

bok@wr24.pl (dni robocze 9-17)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium