Kategorie artykułów
Wybrane artykuły

Wyszukiwarka treści w naszym blogu:

Niedrogie i dyskretne wideorejestratory

0
Niedrogie i dyskretne wideorejestratory

Czy dysponując ograniczonym budżetem możemy kupić dyskretną kamerę samochodową? Jak najbardziej! W naszej ofercie można odnaleźć pełnoprawne wideorejestratory o wielkości przypominającej moduły tylne znane z wielokanałowych urządzeń. Ale jaką jakość nagrań zaoferują tak kompaktowe i niedrogie urządzenia? Sprawdźmy to!

niedrogie i dyskretne kamery samochodowe 70mai m300 mio j30 navitel r66

Spis treści

 1. Porównanie kamer na YouTube
 2. Kamery biorące udział w porównaniu
 3. Jakość nagrań
 4. Surowe pliki do pobrania
 5. Najwyższy poziom dyskrecji
 6. Aplikacje mobilne
 7. Tryb parkingowy
 8. Tabela porównawcza
 9. Podsumowanie

Porównanie kamer na YouTube

Dla osób preferujących materiały w formie wideoprezentacji zapraszam do obejrzenie porównania kamer samochodowych nowej generacji na naszym kanale YouTube:

niedrogie i dyskretne kamery samochodowe test
https://youtu.be/4NoErYrwMEk

Kamery biorące udział w porównaniu

Porównanie przygotowałem w oparciu o 3 kamery samochodowe: 70mai M300, Navitel R66 2K, Mio MiVue J30.

Wszystkie są jednokanałowymi wideorejestratorami, czyli nagrywają tylko to, co z przodu pojazdu. Wszystkie zapewniają nagrania w rozdzielczości wyższej niż FHD. W przypadku 70mai jest to nietypowa rozdzielczość 2304x1296p 30fps, natomiast zarówno Navitel jak i Mio oferują już nagrywanie w 2.5K, czyli 2560x1440p, również przy 30fps. Testowane urządzenia są pozbawione wyświetlacza, a ich obsługa przebiega z poziomu funkcjonalnych aplikacji mobilnych.

Umiejscowienie kamer w czasie testu

Na potrzeby testu wszystkie kamery zostały jednocześnie zamontowane do szyby pojazdu, aby umożliwić bezpośrednie porównanie.

niedrogie i dyskretne kamery samochodowe
Umiejscowienie kamer na szybie pojazdu w czasie testu

Jakość nagrań

Nagrywanie filmów, które mogą być później potencjalnie wykorzystane w charakterze materiału dowodowego to podstawowa funkcja kamer samochodowych. Poniżej prezentuję jak radzą sobie testowane wideorejestratory w różnych warunkach drogowych.

Jazda miejska

W warunkach jazdy miejskiej daje się zauważyć przewagę Navitela R66. Drobne szczegóły na stopklatkach są najczytelniejsze. Odczytywane tablice rejestracyjne wyróżniają się dodatkowo pod kątem wyrazistości i wysokiego kontrastu.

niedrogie i dyskretne kamery samochodowe

niedrogie i dyskretne kamery samochodowe

niedrogie i dyskretne kamery samochodowe
Porównanie kamer samochodowych 70mai M300, Navitel R66 i Mio J30. Kliknij aby powiększyć

Jest to tendencja w pełni powtarzalna. Daje się zauważyć jedynie pojedynczy przypadek autobusu znajdującego się po prawej stronie kadru, kiedy to akurat 70mai M300 radzi sobie lepiej od pozostałych kamer.

Droga podmiejska

Przenosząc się na miejską obwodnicę sytuacja robi się znacznie bardziej zniuansowana. Daje się zauważyć brak konsekwencji i naprzemiennie różne modele oferują lepszą, bądź gorszą skuteczność rejestrowanego obrazu. Żadna z testowanych kamer nie jest w takich warunkach jednoznacznie najlepsza. Żadna nie daje też pewności odczytywania szczegółów. Natomiast wszystkie ocenić należy jako dobrze w odniesieniu do segmentu cenowego, do którego przynależą.

niedrogie i dyskretne kamery samochodowe
Porównanie kamer samochodowych 70mai M300, Navitel R66 i Mio J30. Kliknij aby powiększyć

Parking podziemny

Przenosząc się na parking podziemny w oczy rzuca się bardziej bezpiecznie dobrana ekspozycja przez Mio J30. Obraz o mniejszej jasności ułatwia zachowywanie szczegółów w jasnych częściach kadru. Zwraca uwagę dobra ostrość w środkowej części kadru w przypadku Mio.

niedrogie i dyskretne kamery samochodowe
Porównanie kamer samochodowych 70mai M300, Navitel R66 i Mio J30. Kliknij aby powiększyć

Nagrania nocne

W żadnej z tych kamer nie znajdziemy skutecznego trybu HDR, więc tablice rejestracyjne nadjeżdżających pojazdów nie będą czytelne w nocy. To nie ta półka cenowa. Jeśli zależy nam na wysokiej skuteczności nagrań nocnych musimy po prostu zwiększyć budżet, innej możliwości nie ma.

Poniżej przedstawiam przykład czytelności elementów infrastruktury drogowej:

niedrogie i dyskretne kamery samochodowe
Porównanie kamer samochodowych 70mai M300, Navitel R66 i Mio J30. Kliknij aby powiększyć

Surowe pliki do pobrania

Aby porównanie było możliwe konieczne było nagranie dziesiątków plików ze wszystkich wideorejestratorów. Część z nich udostępniamy do swobodnego pobrania. Jeśli wolisz więc samodzielnie analizować dane, pobierz surowe pliki video skopiowane bezpośrednio z kamer i sprawdź rzeczywistą jakość obrazu bez wpływu stratnej kompresji video stosowanej przez serwis YouTube:

Pobierz surowe pliki wideo z niedrogich i dyskretnych wideorejestratorów samochodowych.
https://drive.google.com/drive/folders/1KMAf9kBZbnC5HH96iMXmXnqXWiMaG9wA

Najwyższy poziom dyskrecji

Wszystkie trzy omawiane urządzenia zapewniają najwyższy poziom dyskrecji. Jest to zasługa w pierwszej kolejności niewielkich obudów. Urządzenia te są niewiele większe od modułów tylnych wielokanałowych wideorejestratorów.

Kompaktowe obudowy w połączeniu z przemyślanymi systemami montażu sprawiają, że są to kamery nie rzucające się w oczy z zewnątrz pojazdu. Osoba postronna może mieć problem z dostrzeżeniem, że w pojeździe na szybie przyklejona jest kamera samochodowa.

dyskretne i małe kamery samochodowe

Urządzenia tego typu nie będą również przeszkadzać kierowcy. Łatwo zamocować je w taki sposób, aby w trakcie prowadzenia pojazdu kamer nie było po prostu widać z perspektywy prowadzącego.

Aplikacje mobilne

Wszystkie testowane kamery są pozbawione wyświetlacza. Jak je w takim razie obsługiwać? Tutaj z pomocą przychodzą funkcjonalne aplikacje mobilne. W przypadku każdej z kamer zasada działania jest dokładnie taka sama. Kamera generuje sieć WiFi, z którą łączymy się za pomocą smartfona.

aplikacje mobilne kamer samochodowych
Podgląd na żywo realizowany przez aplikacje mobilne wideorejestratorów. Zwraca uwagę najszerszy rzeczywisty kąt widzenia Mio J30

Po uzyskaniu takiego połączenia, będąc w pojeździe, możemy swobodnie zarządzać kamerą, zmieniać jej ustawienia, sprawdzić dostępność aktualizacji oprogramowania, czy też przeglądać nagrania zgromadzone na karcie pamięci oraz pobierać je do pamięci telefonu. Zarówno w czasie testu oraz wcześniej, obsługa kamer za pomocą dedykowanych aplikacji odbywała się poprawnie w przypadku wszystkich 3 urządzeń.

Tryb parkingowy

Zarówno 70mai M300 jak i Navitel R66 oferują zbliżone kompetencje monitorowania parkingowego. Po podłączeniu poprzez kompatybilne adaptery stałego zasilania kamery potrafią płynnie rozpocząć nagrywanie timelapse po wyłączeniu silnika.

Ograniczenie do jednego aktywnego trybu nagrywania ciągłego może wydawać się mało kompletnym rozwiązaniem na tle konkurencji. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę ceny urządzeń i to, że często nawet o wiele droższe produkty również nagrywają jedynie poklatkowo w trybie parkingowym, stwierdzam, że jest to rozwiązane dobrze.

W przypadku 70mai M300 należy zauważyć, że kamera wymaga ona oryginalnego adaptera stałego zasilania 70mai UP02 do skorzystania z trybu parkingowego. Adapter ten posiada tylko jeden, zbyt niski w mojej ocenie poziom progu odcięcia wynoszący 11.4V.

Dużo lepiej sytuacja wygląda w przypadku Navitela R66. Po testach rekomenduję zasilanie kamery za pomocą adaptera zasilania VIOFO HK3, oferującego dobrą ochronę akumulatora przed rozładowaniem przy zachowaniu niskiej ceny.

Niestety in minus wypada tutaj Mio, pozbawione wsparcia dla dedykowanego trybu parkingowego. Wielka szkoda.

Tabela porównawcza

Poniżej znajduje się szczegółowa tabela porównawcza, zbierająca w jednym miejscu podstawowe podobieństwa i różnice funkcjonalne testowanych niedrogich i dyskretnych kamer samochodowych

Tabela porównująca kamery 70mai M300, Mio MiVue J30, Navitel R66 2K

niedrogie i dyskretne kamery samochodowe
Porównanie niedrogich i dyskretnych kamer samochodowych. Kliknij aby powiększyć

Podsumowanie

Kamery tanie, małe i dyskretne to z pewnością kompilacja cech, które znajdą uznanie szerokiej rzeszy odbiorców. Trudne do zauważenia czarne skrzynki w pojeździe wydają się trafną opcją.

Którą kamerę wybrać? Navitel R66 zapewnia najlepsze nagrania w przypadku jazdy miejskiej, a kamera jako jedyna oferuje użyteczny w praktyce tryb parkingowy, z dobrą ochroną akumulatora przed nadmiernym rozładowaniem. W mojej ocenie jest to wystarczające do uzyskania rekomendacji.

Kluczowe zalety Navitela R66

 • Skuteczność nagrań w warunkach miejskich
 • Funkcjonalny tryb parkingowy
 • Najmniejsza obudowa
 • Wypinanie mocowanie
 • Szeroki zakres regulacji

rekomendacja dla navitel r66

Kluczowe zalety Mio MiVue J30

 • Najszerszy rzeczywisty kąt widzenia

rekomendacja dla mio j30

Kluczowe zalety 70mai M300

 • Najniższa cena

rekomendacja dla 70mai m300

Zobacz niedrogie i dyskretne wideorejestratory w naszym sklepie

Komentarze do wpisu (0)

Biuro Obsługi Klienta:

Telefon: 68 411 41 71 (dni robocze 10-16)

bok@wr24.pl (dni robocze 9-17)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium