Kamera samochodowa, jak słowo "kamera" sugeruje, jest urządzeniem, które nagrywa filmy. Czemu więc stosujemy wideorejestratory samochodowe zamiast np. telefonów komórkowych - też przecież potrafiących nagrywać filmy - do nagrywania przebiegu jazdy? Właśnie dlatego, że kamery samochodowe posiadają kilka podstawowych funkcji, których próżno szukać w innych kamerach video. W tym artykule dowiesz się jakie to konkretnie funkcje.
Autostart
Funkcja “autostart” polega na automatycznym włączeniu kamery i rozpoczęciu nagrywania filmu w momencie podłączenia zasilania do urządzenia. To zwalnia użytkownika z pamiętania o tym, aby ręcznie włączyć kamerę po rozpoczęciu jazdy.
Często funkcja autostart kojarzona jest z uruchomieniem silnika, ale jest w tym jednak pewna nieścisłość. Źródłem zasilania większości kamer samochodowych jest zasilacz podłączony do standardowego gniazda zapalniczki w samochodzie. Zwykle to gniazdo jest aktywowane wraz z zapłonem silnika, co w efekcie także uruchamia kamerę. Dlatego “autostart” jest kojarzony właśnie z uruchomieniem silnika, a w istocie autostart następuje po podłączeniu zasilania z zasilacza kamery.
Nagrywanie w pętli
Kamery samochodowe rejestrują filmy w postaci plików video w zapisywanych na karcie pamięci. Każdy plik ma długość X minut (zwykle 1, 2, 5 minut - zależnie od ustawień w kamerze) i po pewnym czasie pliki te zapełniają dostępną pojemność karty pamięci.
Dzięki funkcji nagrywania w pętli, po zapełnieniu karty pamięci najstarsze pliki są automatycznie usuwane i zastępowane nowymi. Dzięki temu użytkownik nie musi pamiętać o tym, aby cyklicznie opróżniać kartę pamięci. Kamera bez funkcji nagrywania w pętli praktycznie nie nadaje się do wykorzystania jako rejestrator jazdy.
Karta pamięci microSD
Każda kamera samochodowa wymaga nośnika pamięci, na którym zapisywane będą pliki wideo z jazdy. Do tego celu w większości kamer stosuje się karty pamięci typu microSD. Nieliczne modele wideorejestratorów posiadają wewnętrzną pamięć, do której zapisują pliki i nie wymagają dokupienia karty.
Podstawowym kryterium wyboru karty pamięci jest jej pojemność. Im większa pojemność, tym dłuższy czas zapisu plików w jednej pętli, czyli zanim najstarsze pliki będą automatycznie kasowane. Zalecana pojemność minimalna w przypadku kamer na przód to 64GB, w przypadku kamer przód+tył to 128GB, a w przypadku kamer 3- i 4- kanałowych lub nagrywających w wysokiej rozdzielczości warto wybrać karty o pojemności 256GB.
Wybór kompatybilnej karty pamięci do konkretnego modelu wideorejestratora jest absolutnie kluczowy. Zastosowanie niewłaściwej karty pamięci może spowodować poważne problemy z niezawodnością urządzenia. Przeczytaj koniecznie nasz poradnik: Jakie karty pamięci do kamer samochodowych?
Zasilanie z gniazda zapalniczki
Podstawowym źródłem zasilania prawie wszystkich rejestratorów jazdy jest standardowe gniazdo zasilania 12-24V (zapalniczka) w samochodzie. Co ważne, kamery samochodowe nie posiadają akumulatorów pozwalających na ich ciągłe zasilanie przez długi czas. Zatem podłączenie kamery za pomocą zasilacza i kabla jest nieodzowne. W zestawach z kamerami znajdują się zasilacze do gniazda zapalniczkowego 12-24V z kablem o długości ok. 3-4 metrów. Jest to długość wystarczająca do tego, aby poprowadzić okablowanie od źródła zasilania do kamery wewnątrz kabiny auta estetycznie, ukrywając go w elementach tapicerki.
Mocowanie do szyby
Wyróżniamy dwa typowe rodzaje mocowań rejestratora do szyby w samochodzie - uchwyt przyssawkowy oraz uchwyt przyklejany.
Zaletą uchwytu z przyssawką jest prostota montażu i demontażu. Jednym ruchem ręki można zamontować lub zdjąć uchwyt z kamerą w razie potrzeby. Wada to ograniczona trwałość i stabilność mocowania. Przyssawki wykonane z elastycznego tworzywa mogą nieznacznie odkształcać się pod wpływem bardzo niskiej lub wysokiej temperatury.
Zdecydowanie pewniejszym i solidniejszym sposobem jest zastosowanie uchwytu przyklejonego za pomocą dwustronnej taśmy samoprzylepnej. Tego typu mocowania trzymają kamerę na “mur beton”. Samą kamerę można w prosty sposób zdjąć z uchwytu, który pozostaje przymocowany do szyby. Odklejenie uchwytu z szyby wymaga nieco więcej starań (można wykorzystać np. cienką żyłkę czy nożyk), ale nie jest niemożliwe.
Czujnik wstrząsów (G-Sensor)
Wspomniana powyżej funkcja nagrywania w pętli automatycznie kasuje najstarsze pliki na karcie pamięci. Jednakże w razie wykrycia nagłego uderzenia czy kolizji, wbudowany w niemal każdą kamerę samochodową czujnik wstrząsów (G-Sensor) automatycznie zabezpieczy plik wideo przed skasowaniem w kolejnej pętli. Dzięki temu istnieje możliwość odzyskania pliku przedstawiającego przebieg zdarzenia w późniejszym czasie, gdy emocje po kolizji opadną.
Wiele kamer samochodowych - choć nie wszystkie - posiada także dedykowany przycisk zabezpieczający plik przed skasowaniem. Ta funkcja pozwala zachować nagranie przedstawiające przebieg zdarzeń na trasie do późniejszego wykorzystania.
Podsumowanie
Powyższe funkcje to absolutne podstawy każdego wideorejestratora samochodowego. Dla wszystkich głodnych wiedzy o wideorejestratorach polecam artykuły i poradniki w naszej Bazie Wiedzy.
Lila4
A ktoś z Was wie coś o systemie safewayfx2 ? Wiem, że ma wiele fajnych funkcji, ale między innymi właśnie jest to monitoring. Ciekawi mnie jak to dokładnie działa, bo raczej taki sprzęt do najtańszych nie należy. Myślicie, że warto?
W T
W przedstawionych informacjach brakuje bardzo ważnego parametru - jasności ekranu . Kupiłem zestaw składający się z ekranu w dodatkowym lusterku nakładanym na lusterko samochodu za górą przedniej szyby, kamerki przedniej wmontowane z tyłu tego lusterka i kamerki tylnej. Okazało się, że obraz z kamerek jest widoczny w porze dziennej tylko w pochmurne dni. W porównaniu do widoczności ekranu telefonu komórkowego w tym samym miejscu ekran rejestratora jest niewidoczny. Zastanawiam się czy są znormalizowane normy jasności ekranów rejestratorów. Moim zdaniem takie zestawy jak mój nie powinny być sprzedawane.