Kategorie artykułów
Wybrane artykuły

Wyszukiwarka treści w naszym blogu:

Podstawowe funkcje rejestratorów jazdy 1
Podstawowe funkcje rejestratorów jazdy

Kamera samochodowa, jak słowo "kamera" sugeruje, jest urządzeniem, które nagrywa filmy. Czemu więc stosujemy wideorejestratory samochodowe zamiast np. telefonów komórkowych - też przecież potrafiących nagrywać filmy - do nagrywania przebiegu jazdy? Właśnie dlatego, że kamery samochodowe posiadają kilka podstawowych funkcji, których próżno szukać w innych kamerach video. W tym artykule dowiesz się jakie to konkretnie funkcje.

Autostart

Funkcja “autostart” polega na automatycznym włączeniu kamery i rozpoczęciu nagrywania filmu w momencie podłączenia zasilania do urządzenia. To zwalnia użytkownika z pamiętania o tym, aby ręcznie włączyć kamerę po rozpoczęciu jazdy.

Funkcja ta często kojarzona jest z uruchomieniem silnika. Jest w tym jednak pewna nieścisłość. Otóż kamery samochodowe są zazwyczaj zasilane za pomocą zasilacza podłączonego do standardowego gniazda zapalniczki w samochodzie. W większości aut to gniazdo jest aktywowane wraz z zapłonem silnika, co w efekcie także uruchamia kamerę. Dlatego “autostart” jest zwykle kojarzony właśnie z uruchomieniem silnika.

Nagrywanie w pętli

Kamery samochodowe rejestrują filmy w postaci cyfrowych plików video, zapisywanych na karcie pamięci. Dzięki funkcji nagrywania w pętli, po zapełnieniu karty pamięci najstarsze pliki są automatycznie usuwane i zastępowane nowszymi. Dzięki temu użytkownik nie musi pamiętać o tym, aby cyklicznie opróżniać kartę pamięci. Kamera bez funkcji nagrywania w pętli praktycznie nie nadaje się do wykorzystania jako rejestrator jazdy.

Karta pamięci microSD

Kolejna wspólna cecha zdecydowanej większości kamer samochodowych to nośnik w postaci karty pamięci microSD, na której zapisywane są pliki z nagraniami (poza nielicznymi wyjątkami modeli kamer, które posiadają wbudowaną pamięć). Istotna jest pojemność i klasa karty - rozsądne minimum to 32GB o klasie co najmniej 10. W większości kamer samochodowych karta 32GB pozwala na zapis ok. 3-4 godzin ciągłej jazdy. Większość współczesnych wideorejestratorów akceptuje karty pamięci o pojemnościach 64GB, 128GB czy nawet 256GB.

Co jednak najważniejsze, to absolutnie nie wolno oszczędzać na kartach pamięci. Wybierajcie karty pamięci uznanych producentów i ze sprawdzonych źródeł. Nośniki o wątpliwej jakości i pochodzeniu są najczęstszą przyczyną niepoprawnego funkcjonowania wideorejestratorów samochodowych.

Zobacz praktyczny poradnik:
Jakie karty pamięci do kamer samochodowych?

Zasilanie z gniazda zapalniczki

Podstawowym źródłem zasilania wszystkich rejestratorów jazdy jest standardowe gniazdo zasilania 12-24V (zapalniczka) w samochodzie. Co ważne, kamery samochodowe nie posiadają akumulatorów pozwalających na ich ciągłe zasilanie przez długi czas. Zatem podłączenie kamery za pomocą zasilacza i kabla jest nieodzowne.W zestawach z kamerami znajdują się zasilacze do gniazda zapalniczkowego 12-24V z kablem o długości ok. 3-4 metrów. Jest to długość wystarczająca do tego, aby poprowadzić okablowanie od źródła zasilania do kamery wewnątrz kabiny auta estetycznie, ukrywając go w elementach tapicerki.

Mocowanie do szyby

Wyróżniamy dwa typowe rodzaje mocowań rejestratora do szyby w samochodzie - uchwyt przyssawkowy oraz uchwyt przyklejany.

Zaletą uchwytu z przyssawką jest prostota montażu i demontażu. Jednym ruchem ręki można zamontować lub zdjąć uchwyt z kamerą w razie potrzeby. Wada to ograniczona trwałość i stabilność mocowania. Przyssawki wykonane z elastycznego tworzywa mogą nieznacznie odkształcać się pod wpływem bardzo niskiej lub wysokiej temperatury.

Zdecydowanie pewniejszym i solidniejszym sposobem jest zastosowanie uchwytu przyklejonego za pomocą dwustronnej taśmy samoprzylepnej. Tego typu mocowania trzymają kamerę na “mur beton”. Samą kamerę można w prosty sposób zdjąć z uchwytu, który pozostaje przymocowany do szyby. Odklejenie uchwytu z szyby wymaga nieco więcej starań (można wykorzystać np. cienką żyłkę czy nożyk), ale nie jest niemożliwe.

Czujnik wstrząsów (G-Sensor)

Wspomniana powyżej funkcja nagrywania w pętli automatycznie kasuje najstarsze pliki na karcie pamięci. Jednakże w razie wykrycia nagłego uderzenia czy kolizji, wbudowany w niemal każdą kamerę samochodową czujnik wstrząsów (G-Sensor) automatycznie zabezpieczy plik wideo przed skasowaniem w kolejnej pętli. Dzięki temu istnieje możliwość odzyskania pliku przedstawiającego przebieg zdarzenia w późniejszym czasie, gdy emocje po kolizji opadną.

Wiele kamer samochodowych - choć nie wszystkie - posiada także dedykowany przycisk zabezpieczający plik przed skasowaniem. Ta funkcja pozwala zachować nagranie przedstawiające przebieg zdarzeń na trasie do późniejszego wykorzystania.

Podsumowanie

Powyższe funkcje to absolutne podstawy każdego wideorejestratora samochodowego. W osobnym artykule znajdziesz informację o tym na jakich pięć kluczowych parametrów i funkcji kamer samochodowych zwracać uwagę, żeby wybrać najlepszy model dla siebie.

Dla głodnych wiedzy polecam artykuły i poradniki o kamerach samochodowych w naszej Strefie Wiedzy.

Strefa Wiedzy o wideorejestratorach

Komentarze do wpisu (1)

7 października 2021

A ktoś z Was wie coś o systemie safewayfx2 ? Wiem, że ma wiele fajnych funkcji, ale między innymi właśnie jest to monitoring. Ciekawi mnie jak to dokładnie działa, bo raczej taki sprzęt do najtańszych nie należy. Myślicie, że warto?

Biuro Obsługi Klienta:

Telefon: 68 411 41 71 (dni rob. 10-16)

bok@wr24.pl (dni robocze 9-17)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium