Artykuły, aktualności i porady

Kategorie artykułów
Wybrane artykuły
Ranking kamer samochodowych 2025

Sprawdź bieżący ranking wideorejestratorów do samochodu i przekonaj się, które kamery samochodowe osobiście poleca Dawid Lorenz, Ojciec Dyrektor WR24.PL.

Wyszukiwarka treści w naszym blogu:

Stałe zasilanie wideorejestratora poprzez powerbank samochodowy - dlaczego warto?
Stałe zasilanie wideorejestratora poprzez powerbank samochodowy - dlaczego warto?

Podłączenie wideorejestratora do stałego zasilania jest warunkiem koniecznym do skutecznego monitorowania parkingowego pojazdu. Najpopularniejszym sposobem jest podłączenie zasilania wideorejestratora do instalacji elektrycznej za pośrednictwem tzw. adaptera zasilania. Dzięki temu kamerka czerpie energię podczas postoju bezpośrednio z akumulatora samochodu. Rozwiązanie to, choć najtańsze i popularne, ma pewne wady i niesie ryzyko rozładowania akumulatora w aucie. W tym artykule (a jeśli wolisz - w filmie) omówię alternatywne rozwiązanie, które stanowi zdecydowanie najlepszy sposób stałego zasilania wideorejestratora podczas postoju.

Jak działają powerbanki samochodowe - poradnik na YouTube

Odbiorców, którzy wolą słuchać i oglądać, aniżeli czytać, zachęcam do obejrzenia wersji wideo niniejszego poradnika (ok. 13 minut):

https://www.youtube.com/watch?v=bigvSadO8TY

SPIS TREŚCI

  1. Bezpośrednie podłączenie kamery do instalacji - potencjalne problemy i zagrożenia
  2. Jakie korzyści niesie powerbank samochodowy?
  3. Obliczanie rzeczywistej pojemności powerbanku i czasu pracy kamery
  4. Wady powerbanków samochodowych
  5. Powerbank samochodowy vs "zwykły" powerbank
 

Bezpośrednie podłączenie kamery do instalacji - potencjalne problemy i zagrożenia

Jak wspomniałem na wstępie, najbardziej powszechnym sposobem dostarczenia stałego zasilania do wideorejestratora, jest wpięcie go do instalacji elektrycznej poprzez tzw. adapter zasilania. Zwykle taki adapter przyjmuje postać dodatkowego modułu pomiędzy kamerą a źródłem zasilania (typowo jest to skrzynka bezpieczników w aucie).

Adapter zasilania VIOFO Hardwire Kit

Kluczową cechą adapterów zasilania jest funkcja zabezpieczenia napięciowego, która w założeniu ma chronić akumulator samochodu przed całkowitym rozładowaniem przez pracujący na postoju wideorejestrator. Funkcja ta opiera się o tzw. “napięcie odcięcia” - czyli wartość napięcia elektrycznego w instalacji elektrycznej auta, poniżej którego adapter odcina zasilanie kamery, by zapobiec dalszemu drenowaniu energii z akumulatora przez kamerę właśnie.

Często adaptery zasilania umożliwiają samodzielne ustawienie napięcia odcięcia. Rodzi się zatem zasadnicze pytanie - jaki konkretnie próg odcięcia ustawić?

 Regulacja progu odcięcia

Załóżmy typową, 12-woltową instalację elektryczną w samochodzie osobowym. Zbyt niski próg odcięcia, np. 11.8V czy 11.6V w dłuższej perspektywie z pewnością zdegraduje sprawność akumulatora, który - szczególnie w okresie zimowym - po prostu znacznie szybciej “padnie”.

Z kolei wysoki poziom, np. 12.4V czy 12.6V zdecydowanie lepiej uchroni akumulator przed rozładowaniem, ale efektywny czas pracy kamery w trybie parkingowym będzie bardzo krótki. Dlaczego? Bowiem ustawiony próg napięciowy zostanie osiągnięty dość szybko po wyłączeniu zapłonu.

Osobiście zalecałbym ustawienie progu odcięcia w typowych instalacjach 12-woltowych na poziomie nie niższym niż 12.0/12.2V.

Dodatkowa komplikacja to niektóre auta hybrydowe, np. marki Kia czy Hyundai, w których instalacja elektryczna w stanie spoczynkowym pracuje na napięciu podwyższonym do ok. 13V (zamiast typowych 12V). Wówczas nawet pozornie wysoki próg 12.6V może być zabójczy w dłuższej perspektywie, a niestety wciąż niewiele adapterów jest dostosowanych do takich nietypowych instalacji elektrycznych.

Ustawianie progu odcięcia dla hybrydy
Przykład regulacji napięcia odcięcia dla wideorejestratorów FineVu - jednym z nielicznych, dostosowanych do instalacji hybrydowych.

Z zabezpieczeniem napięciowym wiąże się jeszcze jeden istotny problem - NIEPRZEWIDYWALNOŚĆ czasu pracy wideorejestratora na postoju. W zasadzie nie da się jednoznacznie określić kiedy dokładnie próg odcięcia zostanie osiągnięty i zasilanie kamery odłączone. Wpływa na to szereg czynników, na które nie mamy wpływu, więc trudno powiedzieć czy zasilana z instalacji kamera będzie na postoju pracować kilkanaście godzin, czy np. tylko pół godziny.

Reasumując, stałe zasilanie wideorejestratora z instalacji elektrycznej samochodu, to:

  1. obciążenie akumulatora samochodu i ryzyko jego rozładowania (szczególnie z niskim progiem odcięcia);
  2. nieprzewidywalność czasu pracy wideorejestratora na postoju.
 

Jakie korzyści niesie powerbank samochodowy?

Powerbanki samochodowe, to - jak nazwa sugeruje - banki energii elektrycznej dedykowane do stałego zasilania wideorejestratorów w samochodzie.

Powerbank samochodowy Cellink NEO8+
Powerbank samochodowy Cellink NEO8+

Najważniejszym atutem zastosowania powerbanku jest odciążenie akumulatora samochodowego podczas postoju. Powerbank ładuje się z instalacji elektrycznej wyłącznie podczas jazdy, a po wyłączeniu zapłonu zgromadzona w trakcie jazdy energia w powerbanku oddawana jest do zasilania kamery samochodowej.

Innymi słowy - dzięki zastosowaniu powerbanku, akumulator samochodowy jest całkowicie bezpieczny i skutecznie zabezpieczony przed rozładowaniem przez wideorejestrator na postoju. Co warto podkreślić, w zależności od sposobu podłączenia zasilania, prądu ładowania, pojemności itp. czas ładowania powerbanku samochodowego od 0 do 100% zamyka się zazwyczaj w ciągu raptem 40-50 minut jazdy.

Kolejną bardzo ważną zaletą powerbanków jest przewidywalność czasu pracy wideorejestratora na postoju. Przewidywalność, która wynika wprost z prostego obliczenia matematycznego, do którego wystarczą dwie składowe: 1) pojemność powerbanku oraz 2) poziom poboru energii elektrycznej przez wideorejestrator.

Powerbank samochodowy Energywell P6
Powerbank samochodowy Energywell P6

Krótko mówiąc, główne wady zasilania kamery bezpośrednio z instalacji są wyeliminowane poprzez dwie kluczowe korzyści płynące ze stosowania powerbanków samochodowych:

  1. SKUTECZNE zabezpieczenie akumulatora przed rozładowaniem przez kamerę;
  2. PRZEWIDYWALNOŚĆ czasu pracy wideorejestratora na postoju.

Z dodatkowych atutów powerbanków warto odnotować m.in. zastosowanie ogniw LiFePo4 (litowo-żelazowo-fosforanowych), które cechują się zdecydowanie wyższą trwałością, odpornością na czynniki zewnętrzne oraz bezpieczeństwem eksploatacji w porównaniu do typowych ogniw litowo-jonowych i -polimerowych.

 

Obliczanie rzeczywistej pojemności powerbanku i czasu pracy kamery

Powerbanki samochodowe tylko pozornie mają niewielkie pojemności. Przykładowo bardzo popularny Cellink NEO8+ legitymuje się pojemnością 7500 mAh. Kluczowe jednak jest napięcie robocze, w którym pracuje powerbank - w tym przypadku 12.8V. Rzeczywistą pojemność powerbanku wyrażoną w watogodzinach oblicza się wg wzoru:

Pojemność [mAh] * Napięcie [V] / 1000 = Pojemność [Wh]

W tym przypadku:

7500 mAh * 12,8 V / 1000 = 96 Wh

Znając pojemność rzeczywistą powerbanku, możemy obliczyć maksymalny czas pracy wideorejestratora zasilanego z powerbanku. Przedtem musimy jednak zmierzyć pobór energii elektrycznej przez wideorejestrator. W trakcie testowania i wdrażania kamer do oferty WR24.PL, wykonujemy szczegółowe pomiary, a ich wyniki uzupełniamy w zakładce Opis funkcjonalny / Zasilanie na karcie produktowej wideorejestratora - tu przykład dla kamery samochodowej 70mai A510 Dual Set:

Przykładowy pobór prądu przez kamerę z opisu produktu WR24.PL

Aby obliczyć pobór energii wyrażony w watach (tj. moc), należy ponownie wziąć pod uwagę napięcie pomiaru i użyć wzoru:

Prąd [A] * Napięcie [V] = Moc [W]

Przykładowo:

0.19 A * 12 V = 2,28 W

Do obliczenia maksymalnego czasu pracy wideorejestratora zużywającego przeciętnie 2,28 W i podłączonego do powerbanku o pojemności 96 Wh pozostaje ostatnie równanie:

Pojemność [Wh] / Moc [W] = Czas [h]

Czyli:

96 Wh / 2,43 W = 42,11 h

W tym konkretnym przykładzie, wideorejestrator będzie pracował w trybie parkingowym nieprzerwanie przez ponad 40 godzin, czyli niemal 2 doby - oczywiście teoretycznie, wg obliczeń matematycznych. :)

W praktyce może dochodzić do minimalnych odchyleń względem obliczeń, jednak co najważniejsze - wykonanie takiego obliczenia w przypadku zasilania wideorejestratora z instalacji elektrycznej jest praktycznie niemożliwe. Dlaczego? Przede wszystkim, nie znamy dokładnego stanu naładowania i pojemności akumulatora w samochodzie po wyłączeniu silnika, ani nie wiemy jakie inne elektroniczne odbiorniki - poza wideorejestratorem - pobierają z niego energię podczas postoju i wpływają na jego pracę.

Zobacz praktyczny test wydajności powerbanku w połączeniu z kamerą samochodową w formie krótkiego filmu (poniżej 3 minuty):

https://www.youtube.com/watch?v=Um-014sz5ys 

Aby ułatwić obliczenie rzeczywistej pojemności powerbanków oraz oczekiwanego czasu pracy wideorejestratora zasilanego z powerbanku, przygotowałem specjalny arkusz kalkulacyjny, za pomocą którego szybko odczytasz konkretny wynik w zależności od podanych parametrów.

Arkusz do obliczania pojemności powerbanków

Arkusz do obliczania pojemności powerbanku i czasu pracy wideorejestratora

 

Wady powerbanków samochodowych

Powerbanki samochodowe - jak wszystko - mają pewne wady.

Nie da się ukryć, że powerbanki samochodowe są relatywnie duże i ciężkie, więc potencjalnie mogą być nieco problematyczne pod kątem ich montażu w samochodzie. Najczęściej powerbanki montuje się np. pod fotelem kierowcy lub pasażera, ale czasem trzeba dla nich miejsca szukać aż w bagażniku, co może dodatkowo komplikować kwestię podłączenia zasilania.

 Cellink NEO8+ pod fotelem kierowcy
Powerbank samochodowy umieszczony pod fotelem kierowcy

W warunkach zimowych, szczególnie w czasie silnych mrozów, niektóre modele powerbanków po rozładowaniu do zera mogą potrzebować chwili czasu na “rozgrzewkę”. To z kolei może skutkować nieco opóźnionym rozruchem kamery po postoju. Biorąc jednak pod uwagę częstotliwość występowania tych faktycznie “silnych mrozów” w ostatnich latach, to raczej problem marginalny.

Wreszcie cena… choć powerbanki samochodowe na przestrzeni ostatnich kilku lat stały się bardziej przystępne, wciąż jednak jest to koszt rzędu co najmniej kilkuset złotych, więc uczciwie mówiąc - nie jest to produkt na każdą kieszeń.

Mimo wszystko, w zestawieniu z niezaprzeczalnymi korzyściami płynącymi z zastosowania powerbanków, podtrzymuję zdanie, że powerbank samochodowy to zdecydowanie najlepsza opcja na stałe zasilanie wideorejestratora i skuteczne zabezpieczenie akumulatora w samochodzie.

 

Powerbank samochodowy vs "zwykły" powerbank

Na koniec pozostawiam kwestię “klasycznych” powerbanków z wyjściem USB, które są tanie, popularne i powszechnie dostępne. Takie powerbanki o pojemności aż 10000 czy 20000 mAh można kupić już za ok. 100 zł, co stanowi bardzo kuszącą ofertę w zestawieniu ze znacznie wyższymi cenami powerbanków samochodowych.

Powerbank samochodowy vs USB
Porównanie gabarytów typowego powerbanku USB z powerbankiem samochodowym

Pojawia się zatem pytanie: czy można korzystać z powerbanków USB do stałego zasilania wideorejestratora wyposażonego w gniazdo zasilania USB?

Odpowiem za pomocą popularnego mema:

A można, jak najbardziej, jeszcze jak!

Ale…

Po pierwsze, jak pokazałem powyżej, pojemność wyrażona tylko w mAh nie daje odpowiedzi co do rzeczywistej pojemności powerbanku. Do obliczenia trzeba wziąć pod uwagę napięcie robocze, które wynosi zwykle tylko 5V, a wówczas rzeczywista pojemność powerbanków USB zwykle nie jest już tak imponująca.

Po drugie, czas ładowania. Powerbanki USB, szczególnie te o dużych pojemnościach, zazwyczaj ładują się dość długo i ładowanie ich podczas jazdy jest mało praktyczne. Tymczasem powerbanki samochodowe, w zależności od pojemności, sposobu podłączenia czy prądu ładowania, są w stanie naładować się od zera do pełna już nawet w ciągu ok. 40 minut jazdy.

Po trzecie, rodzaj ogniw - jak wspomniałem wyżej, w powerbankach samochodowych stosuje się ogniwa LiFePo4 (litowo-żelazowo-fosforanowe), które są dużo trwalsze, bardziej odporne na warunki zewnętrzne i bezpieczniejsze w eksploatacji w porównaniu do “zwykłych” ogniw litowo-jonowych.

Na koniec dodam, że niektóre wideorejestratory do przejścia w tryb parkingowy wymagają sygnału “ACC” (w uproszczeniu - sygnału wyłączenia zapłonu), czego nie są w stanie zapewnić “zwykłe” powerbanki USB. Kamera zasilania z takiego powerbanku będzie po prostu nagrywać stale w pętli i nie przełączy się w tryb parkingowy.

Podsumowanie

Powerbanki samochodowe to zdecydowanie najlepszy i najskuteczniejszy sposób na stałe zasilanie wideorejestratora podczas postoju. Zatem jeśli skuteczne monitorowanie parkingowe jest jednym z kluczowych priorytetów wyboru wideorejestratora, a budżet nie gra większej roli, to moim zdaniem powerbank samochodowy jest absolutną koniecznością.

Bowiem co z tego, że kupisz wypasioną kamerę z super trybem parkingowym, mega jakością nagrywania i jeszcze może powiadomieniami o zdarzeniach do smartfona w czasie rzeczywistym przez chmurę, jeśli jej stałe zasilanie będzie niewystarczającego do tego, by długotrwale i przewidywalnie monitorowała auto na postoju…?

Zobacz także: test porównawczy powerbanków samochodowych ze szczegółowym omówieniem technicznym na naszym blogu.

Powerbanki samochodowe w WR24.PL

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium