Kategorie artykułów
Wybrane artykuły

Wyszukiwarka treści w naszym blogu:

Recenzja usługi BlackVue Cloud

0
Recenzja usługi BlackVue Cloud

Większość wideorejestratorów w naszej ofercie posiada wbudowany moduł WiFi, który umożliwia bezprzewodowe połączenie z kamerą za pośrednictwem dedykowanej aplikacji w smartfonie. Aplikacja pozwala m.in. na przeglądanie i pobieranie zapisanych przez kamerę nagrań video, zmianę ustawień urządzenia czy podgląd obrazu z kamery na żywo. Jednakże funkcjonalności te nie mają nic wspólnego z dostępem do internetu, a połączenie aplikacji z kamerą możliwe jest tylko w bezpośrednim sąsiedztwie wideorejestratora.

BlackVue Cloud

Wyjątkiem od tej reguły są wideorejestratory BlackVue w połączeniu z “chmurową” usługą BlackVue Cloud. Usługa ta umożliwia kompleksowe zarządzanie kamerą znajdującą się wewnątrz samochodu zdalnie, przez internet, z poziomu aplikacji w smartfonie czy przeglądarki internetowej w komputerze.

O tym jakie są istotne atuty usługi BlackVue Cloud, co jest potrzebne do jej wykorzystania oraz ile to kosztuje - dowiesz się z niniejszego artykułu. Zapraszam.

Spis treści

  1. Prezentacja BlackVue Cloud w formie video
  2. Pięć kluczowych atutów i korzyści płynących z BlackVue Cloud
  3. Czego na pewno NIE oferuje BlackVue Cloud?
  4. Co jest potrzebne by skorzystać z BlackVue Cloud?
  5. Ile kosztuje korzystanie z BlackVue Cloud?
  6. BlackVue Fleet dla firm i instytucji
  7. Podsumowanie
  8. Dodatkowe materiały video dotyczące BlackVue Cloud

Prezentacja BlackVue Cloud w formie video

Dla tych, którzy wolą oglądać i słuchać, aniżeli czytać - zapraszam do prezentacji usługi BlackVue Cloud w formie video na naszym kanale YouTube (czas trwania 15m30s):

https://www.youtube.com/watch?v=3mRZIQ9bXL8 

Pięć kluczowych atutów i korzyści płynących z BlackVue Cloud

Wideorejestratory BlackVue połączone z usługą Cloud oferują szeroki wachlarz funkcjonalności i zalet, niemniej Waszą uwagę chciałbym skupić na pięciu kluczowych aspektach.

1. Zdalny dostęp do wideorejestratora 24/7

Jak wspomniałem we wstępie, BV Cloud całkowicie zrywa z koniecznością przebywania w bezpośrednim sąsiedztwie wideorejestratora, aby było możliwe połączenie i zarządzanie nim z poziomu aplikacji w smartfonie. Interfejs aplikacji został zaprojektowany w filozofii cloud-first. To znaczy, że połączenie z kamerą domyślnie będzie nawiązywane przez internet, a dopiero opcjonalnie poprzez bezpośrednie połączenie z modułem WiFi kamery.

BlackVue App

Przez “chmurę” mamy dostęp do pełnej wachlarza funkcjonalności wideorejestratora. Możemy podejrzeć obraz na żywo z kamery (z opcją dwukierunkowej komunikacji głosowej), możemy zmienić wszystkie jego ustawienia oraz naturalnie przeglądać pliki video zgromadzone na karcie pamięci w kamerze. Oczywiście możemy je także pobierać do pamięci telefonu, ewentualnie skopiować z kamery do wirtualnego dysku w chmurze BlackVue. W celu przechowywania nagrań do dyspozycji mamy przestrzeń o pojemności 5GB.

Co więcej, by zdalnie zarządzać kamerą, nie musimy ograniczać się do aplikacji w smartfonie. Połączenie z kamerą poprzez chmurę można uzyskać także z poziomu komputera, a ściślej - z poziomu dowolnej przeglądarki internetowej. Dostęp do wszystkich funkcjonalności usługi można uzyskać także na stronie blackvuecloud.com po zalogowaniu na swoje konto BV Cloud.

BlackVue Cloud WebViewer

2. Powiadomienia o zdarzeniach w czasie rzeczywistym

Kolejnym istotnym atutem usługi BV Cloud jest dwukierunkowa komunikacja z użytkownikiem. To oznacza, że poza zarządzaniem kamerą zdalnie z poziomu apki w smartfonie czy przeglądarki w komputerze, także kamera może wysyłać zwrotnie od użytkownika powiadomienia o rozmaitych zdarzeniach w czasie rzeczywistym. W ustawieniach kamery istnieje szereg kategorii zdarzeń, o których możemy zdecydować, by kamera nas powiadamiała. Najprostszym przykładem jest wykrycie wstrząsu (uderzenia) podczas nagrywania w trybie parkingowym.

BlackVue Cloud powiadomienia

Wyobraźmy sobie, że nasze auto stoi zaparkowane pod galerią handlową w czasie, gdy sami robimy w niej zakupy. Jeśli czujnik wstrząsów wykryje w tym czasie uderzenie, w aplikacji na smartfonie natychmiast pojawia się powiadomienie, które dodatkowo zawiera zdjęcie z przedniej kamery. W tej sytuacji naturalnie możemy w aplikacji zalogować się do kamery, podejrzeć obraz na żywo, bądź odtworzyć nagranie wykrytego zdarzenia i jednocześnie zweryfikować co dokładnie się stało.

3. Automatyczny backup zdarzeń w chmurze

Wysyłanie powiadomień o zdarzeniach to nie wszystko. W razie detekcji zdarzenia, kamera automatycznie zabezpiecza plik video z nagraniem zdarzenia na wirtualnym dysku w chmurze. Tym samym, poza powiadomieniem w aplikacji na smartfonie, kopia z nagraniem zdarzenia zostaje od razu zabezpieczona na naszym koncie BV Cloud do późniejszego pobrania i odtworzenia.

Ważna uwaga, a w zasadzie dwie: 1) w celu zwiększenia wydajności przesyłu pliku, do chmury z automatu zabezpieczane są tylko pliki o rozdzielczości obniżonej do formatu 704x480px, więc plik video w pełnej jakości trzeba pobrać samodzielnie z karty pamięci w kamerze; 2) pliki zdarzeń nie są w chmurze przechowywane w nieskończoność, wygasają one po 7 lub 30 dniach (w zależności od posiadanej subskrypcji - darmowa lub płatna), zatem nie warto zwlekać z zabezpieczeniem plików na odrębnym nośniku.

BlackVue Cloud Live Upload

Mimo wszystko automatyczny backup nagrań zdarzeń w przestrzeni chmurowej to moim zdaniem bardzo istotny atut usługi BV Cloud, który warto rozważyć nie tylko w kontekście zdarzeń parkingowych. Można wyobrazić sobie sytuację, w której złodziej kręci się wokół samochodu, a następnie się do niego włamuje. Jeśli nie odłączy zasilania od kamery wystarczająco szybko, istnieje duża szansa, że nagranie z chwili włamania trafi już do chmury, skąd będziemy mogli je odtworzyć i pobrać nawet nie mając dostępu do samej kamery.

4. Śledzenie na żywo pozycji GPS kamery (czyli samochodu)

Idąc dalej kryminalnym tropem - załóżmy, że złodziej odjeżdża naszym samochodem w siną dal, jednocześnie nie zauważając, bądź ignorując fakt, że wewnątrz pojazdu jest kamera. Jeśli kamera jest w tym czasie zasilana i stale podłączona do chmury BlackVue, wciąż mamy do niej pełny zdalny dostęp z aplikacji oraz - co ważne - do aktualnej lokalizacji GPS kamery (a zatem pojazdu) na żywo. Innymi słowy, kamera jest de facto GPS trackerem, umożliwiającym śledzenie pozycji pojazdu.

BlackVue App GPS Tracking

Aspekt kryminalny funkcjonalności geograficznego śledzenia pozycji kamery (czyli pojazdu) jest mało prawdopodobny, ale nie niemożliwy. Można przypuszczać, że istnieje więcej potencjalnych scenariuszy wykorzystania tej funkcjonalności, niemniej pozostawiam to Waszej wyobraźni. :) Tak czy owak, śledzenie pozycji GPS kamery na żywo to kolejna, ważna korzyść płynąca z usługi BlackVue Cloud.

5. Samochodowy hotspot WiFi

Ostatni z kluczowych moim zdaniem atutów “kamery w chmurze” docenią głównie… pasażerowie samochodu. Wideorejestrator połączony z chmurą poprzez moduł 4G/LTE stanowi jednocześnie hotspot WiFi dla maksymalnie 5 urządzeń. Urządzenia te uzyskują w ten sposób dostęp do internetu w trasie poprzez pakiet transmisji danych przypisany do karty SIM znajdującej się w module 4G/LTE kamery. Warto zatem rozważyć wykorzystanie karty SIM z relatywnie dużym lub nielimitowanym pakietem danych. Wówczas z funkcji hotspotu w długiej trasie swobodnie będą mogli skorzystać m.in. członkowie rodziny czy urządzenia zewnętrzne wymagające podłączenia do internetu poprzez WiFi.

Czego na pewno NIE oferuje BlackVue Cloud?

Ponieważ spotkałem się z tego typu zapytaniami już wielokrotnie, chciałbym jednoznacznie podkreślić, że kamery połączone z chmurą BlackVue Cloud NIE nagrywają filmów w czasie rzeczywistym bezpośrednio do chmury. Materiał video rejestrowany przez kamerę domyślnie nadal zapisywany jest na karcie pamięci microSD wewnątrz rejestratora, a do chmury wysyłane są tylko zdefiniowane w ustawieniach kamery pliki zdarzeń, o których wspomniałem wyżej.

Stałe i bezpośrednie strumieniowanie wideo z kamery do chmury przez sieć 4G/LTE jest w praktyce niemożliwe, bowiem wymagałoby to nieprzerwanie silnego i stabilnego sygnału 4G/LTE, umożliwiającego ciągłe wysyłanie dużej ilości danych. O ile w pozycji stacjonarnej nie jest to wykluczone, tak trudno wyobrazić sobie takie warunki w samochodzie poruszającym się w obszarach objętych zróżnicowanym pokryciem 4G/LTE przez operatorów sieci komórkowych.

Co jest potrzebne by skorzystać z BlackVue Cloud?

Skorzystanie z dobrodziejstw usług chmurowych BlackVue Cloud wymaga trzech komponentów.

Po pierwsze: wideorejestrator BlackVue kompatybilny z BV Cloud, czyli de facto każdy model BlackVue aktualnej w ofercie WR24.PL. Natomiast warto rozróżnić modele kamer ze względu na sposób połączenia z chmurą. W mojej ocenie najlepszym wyborem jest model kamery ze zintegrowanym modułem 4G/LTE. W takim przypadku kartę SIM wkładamy bezpośrednio do wideorejestratora i nie wymagane są żadne inne dodatkowe akcesoria.

Kamera BlackVue z LTE

Alternatywnie można rozważyć mniejsze i nieco bardziej dyskretne w montażu modele kamer pozbawione zintegrowanego modułu. W tej sytuacji dostęp do chmury zapewni albo zewnętrzny moduł 4G/LTE podłączony kablem do kamery, albo mobilny hotspot WiFi, za pośrednictwem którego wideorejestrator uzyska połączenie z Cloudem.

BlackVue + moduł LTE / hotspot WiFi

Oczywiście zadbać należy także o stałe zasilanie wideorejestratora na postoju. Niezbędne okablowanie umożliwiające bezpośrednie wpięcie zasilania do instalacji elektrycznej samochodu znajduje się w zestawie z kamerą, niemniej warto rozważyć zasilanie postojowe poprzez dedykowany powerbank samochodowy.

Po drugie: karta SIM z planem taryfowym zawierającym pakiet transmisji danych w sieci 4G/LTE. Kwestia wyboru operatora nie ma większego znaczenia - karty SIM wszystkich polskich operatorów powinny współpracować poprawnie z modułami BlackVue (osobiście testowałem z powodzeniem SIM-y od T-Mobile i Play).

W kwestii pojemności pakietu danych, z moich doświadczeń wynika, że do wykorzystania podstawowych funkcjonalności usługi rozsądne minimum to 10GB. Planując jednak aktywne wykorzystanie np. funkcji kamery jako hotspotu, warto rozważyć zdecydowanie większy limit lub poszukać oferty nielimitowanej transmisji danych.

Po trzecie: pobranie aplikacji (Google Play lub Apple Appstore) i rejestracja konta w usłudze BlackVue Cloud. Co prawda można z aplikacji i połączenia z kamerą korzystać w bardzo ograniczonym zakresie bez rejestracji konta, niemniej pełen wachlarz funkcjonalności chmurowych dostępny jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

BlackVue App

Zarówno aplikacja jak i rejestracja konta są naturalnie bezpłatne. W ramach darmowego konta otrzymujemy dostęp do praktycznie wszystkich funkcji Cloud, ale z pewnymi ograniczeniami. Oczywiście istnieje możliwość obejścia tychże ograniczeń w wersji płatnej, pojawia się więc ważne pytanie…

Ile kosztuje korzystanie z BlackVue Cloud?

Wideorejestratory BlackVue od zawsze należały i należą do segmentu urządzeń premium, co odzwierciedlają ich ceny detaliczne. Trzeba więc uczciwie przyznać, że próg wejścia do usługi BlackVue Cloud jest wysoki, choć oczywiście jest to kwestia względna.

Za koszt stały korzystania z usługi Cloud uznać należy utrzymanie karty SIM. Mamy jednak to szczęście, że pakiety transmisji danych u polskich operatorów na tle ich europejskich czy światowych odpowiedników są relatywnie tanie, więc można dość łatwo znaleźć atrakcyjną ofertę na pakiet danych.

Sama usługa BlackVue Cloud natomiast jest… bezpłatna. Do wszystkich funkcjonalności, o których wspomniałem powyżej, mamy swobodny dostęp w wersji darmowej usługi. Do codziennego, podstawowego wykorzystania usługi dla jednej kamery jest ona wystarczająca. Przez “podstawowe wykorzystanie” mam na myśli m.in. otrzymywanie powiadomień z kamery (ta funkcja jest dostępna bez ograniczeń w wersji bezpłatnej), czy od czasu do czasu zalogowanie do kamery i odtworzenie oraz pobieranie plików video do telefonu przez chmurę. Co ważne, także w opcji bezpłatnej mamy dostęp do usługi poprzez przeglądarkę w komputerze, nie tylko w aplikacji w smartfonie.

Dla bardziej wymagających użytkowników przeznaczone są płatne plany Lite i Smart. Poszerzają one nieco limity narzucone w planie darmowym oraz pozwalają na podpięcie do konta BV Cloud więcej niż jednej kamery, co może przydać się w rodzinach lub małych firmach. Plany te zasubskrybować można w cenie kilku dolarów miesięcznie bezpośrednio w aplikacji w smartfonie, poprzez Google Play lub Apple Appstore.

Aktualne porównanie cen i możliwości poszczególnych opcji usługi BlackVue Cloud znajdziesz na stronie producenta: https://blackvuecloud.com/pricing (jęz. ang.).

BlackVue Fleet dla firm i instytucji

Możliwości usługi BlackVue Cloud nie zamykają się w funkcjach, które opisałem powyżej. Zarówno w zakresie usług chmurowych, jak i wideorejestratorów czy dedykowanych akcesoriów oferta BlackVue stanowi ciekawą propozycję dla firm i instytucji, poszukujących kompleksowego rozwiązania do nadzoru floty pojazdów służbowych.

Oto wybrane rozszerzone funkcjonalności usługi BlackVue Cloud dedykowane dla flot (niedostępne w planach Free i Smart):

  • Możliwość podłączenia max 999 kamer w ramach konta flotowego.
  • Do 15GB przestrzeni dyskowej w chmurze per kamera.
  • Nielimitowany podgląd obrazu na żywo z 4 kamer równocześnie.
  • Powiadomienia o zdarzeniach wysyłane także na email.
  • 90-dniowa historia śledzenia (GPS Tracking) dla każdej z kamer.
  • Opcja definiowania wirtualnych obszarów (Geofencing) i alertów z nimi związanych.
  • Opcja definiowania logicznych grup administratorów i użytkowników (kierowców).
  • Zaawansowane statystyki i raporty bezpieczeństwa prowadzenia pojazdów przez kierowców.
  • Opcja kompleksowej integracji BlackVue Cloud z istniejącymi rozwiązaniami flotowymi w firmie poprzez BlackVue Fleet SDK.

Poza rozszerzonymi funkcjonalnościami BlackVue Cloud dla flot, w ofercie BlackVue znajdują się także modele wideorejestratorów dedykowane np. dla ciężarówek kamerami zewnętrznymi (do montażu na kabinie lub naczepie), a także do autobusów czy taksówek z kamerami IR rejestrującymi wnętrze kabiny. Z kolei zewnętrzne moduły DMS (Driver Monitoring System) za pomocą systemu kamer i czujników będą monitorować i powiadamiać o niepożądanym zachowaniu kierowcy, np. nieuważna jazda, znużenie, niewłaściwą postawę za kierownicą itp.

Chcesz wiedzieć więcej o rozwiązaniach BlackVue dla firm i instytucji? Skontaktuj się z nami.

BlackVue Cloud

Podsumowanie

Choć na rynku pojawiły się już konkurencyjne rozwiązania umożliwiające zdalny dostęp i zarządzanie wideorejestratorem poprzez internetową chmurę, w mojej ocenie BlackVue Cloud wciąż pozostaje najbardziej kompleksowym i wszechstronnym rozwiązaniem tego typu.

Czy warto zatem posiadać "kamerę w chmurze"? Oczywiście to zależy od indywidualnych potrzeb, jednak zważywszy rosnącą ilość zapytań o tego rodzaju funkcjonalności w kamerach samochodowych, z pewnością warto rozważyć wszystkie możliwości i korzyści płynące z BlackVue Cloud.

Kamery samochodowe BlackVue w ofercie WR24.PL

Dodatkowe materiały video dotyczące BlackVue Cloud

Wszystkich zainteresowanych bardziej poszerzoną i szczegółową prezentacją możliwości oferowanych przez usługę BlackVue Cloud, zachęcamy do sprawdzenia filmów na ten temat na naszym kanale YouTube:

Playlista na naszym kanale YouTube z materiałami dotyczącymi BlackVue Cloud:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLWb1jIrvNpnYJ2g9SUXKFVREC8B1UlLAK 

Komentarze do wpisu (0)

Biuro Obsługi Klienta:

Telefon: 68 411 41 71 (dni robocze 10-16)

bok@wr24.pl (dni robocze 9-17)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium