Kategorie artykułów
Wybrane artykuły

Wyszukiwarka treści w naszym blogu:

Recenzja kamery samochodowej 70mai M500

1
Recenzja kamery samochodowej 70mai M500

Kamera samochodowa 70mai M500 to kolejna ciekawa nowość w ofercie tej firmy. Ta pozbawiona wyświetlacza kamera wyróżnia się zastosowaniem zaawansowanych systemów wsparcia kierowcy, wbudowaną pamięcią na nagrania, a także obsługą głosową.

Prezentacja wideorejestratora w formie wideo

Osoby preferujące formę wideoprezentacji zapraszamy do zapoznania się z recenzją kamery samochodowej 70mai M500, opublikowaną na naszym kanale YouTube.

Film trwa ok. 19 minut i omawia  bardzo szczegółowo m.in. budowę zewnętrzną kamery samochodowej, jej sposób mocowania w pojeździe, komendy głosowe w praktyce, systemy wsparcia kierowcy, akcesoryjne czujniki ciśnienia w oponach, a także realną jakość obrazu generowanego przez wideorejestrator. 

70mai m500 prezentacja

https://youtu.be/w7DmWAg09FA

Dla preferujących formę pisemną polecamy natomiast dalszą część tego wpisu w formie tekstowej. 

Budowa urządzenia

Kamera samochodowa 70mai M500 jest pozbawiona wyświetlacza, a jej obudowa to zgrabny prostopadłościan o wymiarach 2,8 x 2,8 x 9,3 centymetra. Na bokach urządzenia znajdują się wielofunkcyjny przycisk po jednej oraz gniazdo zasilania USB-C po drugiej stronie. Taka forma kamery sprzyja dyskrecji. Urządzenie jest minimalistyczne i nie rzuca się nadmiernie w oczy po montażu w pojeździe. Dodatkowo dzięki obsłudze za pomocą aplikacji na telefon i za pomocą komunikatów głosowych wideorejestrator nie musi być zamocowany w polu widzenia kierowcy. 

70mai M500 wyróżnia się wysoką jakością wykonania. Do budowy urządzenia użyto tworzyw sztucznych dobrej klasy. Tyczy się to również uchwytu, który trzyma kamerę w sposób pewny, a także umożliwia jej szybkie wpinanie i wypinanie. Sam uchwyt mocowany jest do szyby pojazdu za pomocą dwustronnej taśmy klejącej, której pewność trzymania nie budzi zastrzeżeń. 

70mai m500

Wbudowana pamięć

Kamera wyróżnia się obecnością wbudowanej pamięci. Wprawdzie na rynku występują już inne wideorejestratory z takim rozwiązaniem, jednak wciąż jest ono stosowane niezmiernie rzadko. A szkoda, ponieważ wbudowana pamięć to szereg zalet, wśród których za najważniejszą można uznać zapewnioną pełną kompatybilność kamery z zastosowanym nośnikiem pamięci. W przypadku zewnętrznych kart pamięci zapewnienie kompatybilności potrafi być problematyczne. Przy wbudowanym nośniku mamy gwarancję braku problemów w tej kwestii. Warto zauważyć, że brak konieczności zakupu karty pamięci, to również zwolnienie nabywcy z konieczności poniesienia kolejnego wydatku.

Kamera występuje w 3 wersjach pojemności:

  • 32GB - ok. 2h50m nagrań przed nadpisywaniem plików,
  • 64GB - ok. 5h40m przed rozpoczęciem zapętlania,
  • 128GB - ok. 11h15m nagrań

Dochodzimy w tym miejscu do wady zastosowania wbudowanej pamięci. Musimy już na etapie kupna podjąć decyzję, jaka pojemność będzie dla nas odpowiednia, ponieważ nie będziemy mieli możliwości jej rozszerzenia w przyszłości. Osoby poruszające przeważnie na krótkich, miejskich trasach mogą wybrać z 2 mniejszych wariantów, jednak kierowcom pokonującym większe przebiegi zalecamy wariant o najwyższej pojemności. Naturalnie po zapełnieniu pamięci kamera będzie nadpisywać najstarsze pliki, nagrywając w pętli.   

70mai m500

Zastosowana w tym modelu pamięć jest szybka i pozwala na sprawne używanie w trybie pamięci masowej. Tryb ten wymaga podłączenia kamery do komputera za pomocą kompatybilnego przewodu, obsługującego transmisję danych. Niestety przewodu takiego nie znajdziemy w zestawie. Zobacz kompatybilne przewodu USB-C

Rozbudowana aplikacja

Kamera samochodowa 70mai M500 jest pozbawiona wyświetlacza, więc obsługiwać będziemy ją głównie z poziomu aplikacji na telefon. Sama aplikacja jest rozbudowana i spolszczona. W razie ewentualnych problemów z jej konfiguracją zachęcamy do posiłkowania się naszym poradnikiem przeprowadzającym przez proces konfiguracji. Dzięki aplikacji możemy w łatwy sposób zarządzać wszystkimi funkcjami wideorejestratora, zmieniać ustawienia, aktualizować oprogramowanie, czy też pobierać zapisane nagrania.

Na uwagę zasługuje sposób dostępu do zapisanych w pamięci urządzenia plików. Mamy dostęp do nagrań widocznych jako oś czasu, z podziałem na poszczególne dni. Dzięki temu możemy odtwarzać nagrania w sposób ciągły i pobierać tylko te wycinki, które nas realnie interesują. Jednocześnie mamy wciąż dostęp do klasycznego podglądu pojedynczych plików, dzielonych na zadane interwały czasowe. Opcje takie, jak konfiguracja systemów wsparcia kierowcy, czy też dodawanie do kamery kompatybilnych czujników ciśnienia powietrza w oponach to intuicyjne, prowadzące nas krok po kroku kreatory.  

70mai m500 app

Aplikacja 70mai App do pobrania bezpłatnie z Google Play (Android) oraz App Store (iOS)

Zachęcamy również do zobaczenia szczegółowego omówienia aplikacji 70mai w formie wideoprezentacji:

70mai m500 prezentacja funkcji

https://youtu.be/c96VKodfraI

Sterowanie głosowe

Model M500 to powrót znanych z niektórych starszych modeli tego producenta funkcji sterowania głosowego. Jest to niezwykle wygodna forma zarządzania wideorejestratorem, ponieważ nie wymaga odrywania rąk od kierownicy. Kamera obsługuje następujące komunikaty:

Take a photo - wykonanie zdjęcia

Shoot a video - zabezpieczenie nagrania

Enable sound recording - włączenie nagrywania dźwięku

Disable sound recording - wyłączenie nagrywania dźwięku

Open hotspot - włączenie WiFi

Close hotspot - wyłączenie WiFi

Na chwilę obecną komunikaty testowane na aplikacji pod kontrolą systemu Android, są dostępne jedynie w języku angielskim. Możliwe jest również wprowadzenie ich polskojęzycznych odpowiedników przyszłymi aktualizacjami.

Komunikaty są w większości przypadków rozpoznawane poprawnie, a także nie jest wymagana nienaganna dykcja, aby kamera poprawnie zinterpretowała nasze intencje. Mogą wystąpić jednak sytuacje, kiedy kamera nie będzie mogła rozpoznać poprawnie. Ich działanie w praktyce przedstawione jest na zamieszczonym już w pierwszym akapicie filmie

70mai m500 voice control

Zaawansowane systemy wsparcia kierowcy

Kamera posiada bardzo rozbudowane funkcje ADAS. Systemy wsparcia kierowcy wymagają uprzedniego skalibrowania. Proces kalibracji wymaga utrzymania jednostajnej prędkości przekraczającej 40 km/h przez czas kilku minut. Kalibrację taką dobrze wykonać na drodze podmiejskiej, o dobrze widocznych pasach na jezdni. Po jednorazowej kalibracji jest już ona zapamiętywana przez urządzenie do momentu przywrócenia ustawień fabrycznych. 

70mai M500 posiada ostrzeganie o następujących sytuacjach w ruchu drogowym:

  • Komunikat "ZMIANA PASA RUCHU" informuje dokładnie o zmianie pasa, przy czym nie ma tutaj znaczenia czy pasy rozdzielone są linią ciągłą, czy przerywaną.
  • Komunikat "UWAGA PRZÓD SAMOCHODU" informuje o znalezieniu się przed nami obiektu w niewielkiej odległości. W praktyce kamera informować będzie w sytuacji, kiedy zbliżymy się do poprzedzającego pojazdu. 
  • Komunikat "WYKRYTO RUCH Z PRZODU" oznacza, że pojazd przed nami ruszył. Komunikat może pojawić się nawet wtedy, kiedy nasz pojazd również włączył się do ruchu, ale z jeszcze niewielką prędkością.
  • Komunikat "UWAŻAJ NA PIESZYCH" ostrzega o pieszych wkraczających na jezdnię. Rozpoznawanie działa niezależnie od tego czy piesi przekraczają jezdnię na pasach, czy też w miejscu do tego niewyznaczonym. 

70mai m500 konfiguracja adas

Zwraca uwagę zwłaszcza ostatnia funkcja, ostrzegająca o pieszych. Działa ona sprawnie, również wieczorem. Piesi nie są wprawdzie rozpoznawani ze stuprocentową trafnością, a czasem komunikat o ich obecności wydawany jest dopiero, kiedy już od jakiegoś czasu przechodzą przez jezdnię. Jednak w czasie testów zdarzyła się jednak sytuacja, kiedy to pieszy wychodzący bezpośrednio zza samochodu ciężarowego został zauważony przez urządzenie praktycznie równocześnie z kierowcą. W sytuacji nie zachowania należytej koncentracji opcja ta może więc realnie pomóc uniknąć potrącenia

Na poniższych zrzutach ekranu z aplikacji na telefonie widać, jak wiele danych kamera analizuje w czasie jazdy. Poprawnie wykrywa ona obiekty, inne pojazdy, czy rowerzystów, a także określa odległości oraz nasz przewidywany kierunek jazdy. Zastosowane algorytmy sztucznej inteligencji robią naprawdę niemałe wrażenie, wyznaczając jedną z potencjalnych dróg rozwoju kamer samochodowych.  

70mai m500 app ai

Dużym plusem jest możliwość deaktywowania nieinteresujących nas komunikatów, a pozostawienia aktywnych jedynie tych, z których pomocy chcemy korzystać. Przykładowo osoba poruszająca się przeważnie w gęstym ruchu miejskim może zechcieć deaktywować ostrzeżenie o braku zachowania odległości z przodu pojazdu.

Bezprzewodowe czujniki ciśnienia w oponach

Wideorejestrator 70mai M500 jest kompatybilny z bezprzewodowymi czujnikami ciśnienia w oponach 70mai TPMS T04. Przypisujemy je do naszego konta 70mai i parujemy z kamerą za pomocą tej samej aplikacji, która służy do obsługi kamery. Sam proces nie należy do skomplikowanych. Każdy z czujników ma oznaczenie, świadczące o tym, na którym kole powinien zostać zamontowany:

"LF" - lewe przednie koło,

"RF" - prawe przednie koło,

"LR" - lewe tylne koło,

"RR" - prawe przednie koło.

Natomiast kod QR pozwala na odczytanie przez telefon na etapie konfiguracji. 

70mai tpms t04

Czujniki 70mai TPMS T04 stanowią doskonałe zwiększeniu możliwości pojazdu, który nie posiada własnych czujników, lub też posiada takie, o mniejszym stopniu dokładności. Zabezpieczenie o zbyt niskim ciśnieniu działa i jest trudne do zignorowania (jest być może nawet zbyt natarczywe, ale spełnia swoją rolę). 

Mniej dokładne zdają się być odczyty temperatury, ponieważ różnią się one pomiędzy poszczególnymi kołami tej samej osi, aczkolwiek może to wynikać z czynników zewnętrznych, jak praca układu hamulcowego w danym kole, czy też styl jady.  

70mai tmps app

Cieszy uwzględnienie przez producenta systemów utrudniających kradzież samych czujników. Z jednej strony w zestawie mamy 4 nakrętki zabezpieczające przed odkręceniem, a z drugiej czujniki zostają przypisane do naszego konta w aplikacji 70mai, uniemożliwiając połączenie z innym kontem, bez uprzedniego rozparowania. 

Tryb parkingowy

Wideorejestrator posiada aktywny tryb parkingowy, nagrywający timelapse. Otrzymujemy wtedy film poklatkowy w ok. 30-krotnym przyśpieszeniu. W czasie rejestrowania materiału timelapse kamera wciąż jest w stanie wykrywać wstrząsy, aby po ich zarejestrowaniu zapisać klasyczne, zabezpieczone nagranie. Do skorzystania z aktywnego trybu parkingowego konieczne jest podłączenie kamery poprzez kompatybilny adapter stałego zasilania.

Docenić należy poinformowanie komunikatem głosowym po włączeniu zapłonu, jeśli kamera zarejestrowała zdarzenie w trybie parkingowym.  

70mai m500 tryb parkingowy

Jakość obrazu i tryb HDR

Wideorejestrator zapewnia dobrej jakości obraz, który jest bogaty szczegóły o wysokiej czytelności. Cieszy bardzo szerokie rzeczywiste pole widzenia, które zapewnia doskonały przegląd sytuacji, mających miejsce w ruchu drogowym. 

70mai road test screen hdr on

70mai m500 hdr screen

Kamera posiada możliwość nagrywania zarówno w klasycznych, panoramicznych proporcjach obrazu 16:9, jak i w proporcjach 4:3. W tej drugiej sytuacji widzimy obszar o jeszcze większym polu widzenia. 

70mai m500 road test screen

70mai M500 to pierwsza kamera tego producenta oferująca dobrze działający tryb HDR, którego główną zaletą jest umożliwienie odczytywanie tablic rejestracyjnych w warunkach nocnych. Naturalnie nie zawsze i nie ze stuprocentową skutecznością, jednak skuteczność tej funkcji pozwoliła kamerze dołączyć do elitarnego grona wideorejestratorów "Super HDR".

70mai m500 hdr

Jak zawsze zachęcamy do przekonania się na własne oczy jak wyglądają nagrania pobrane bezpośrednio z kamery, a także pełne road testy, które znajdziesz na dedykowanej playliście na naszym kanale YouTube: 
https://www.youtube.com/watch?v=irUBnoKSCIM&list=PLWb1jIrvNpnZP3U3hyS9leOEIwuuxTPbB

70mai m500 road test hdr on

https://youtu.be/faoCzY84VI4

Porównanie modeli

W poniższej tabeli zestawiamy M500 z najpopularniejszymi wideorejestratorami 70mai 

porównanie modeli 70mai m500 m300 a500s a800s

(kliknij aby powiększyć)

Zachęcamy również do porównania kamer w czasie bezpośredniego przejazdu. Zwraca uwagę najszerszy rzeczywisty kąt widzenia w modelu 70mai M500.

70mai m500 a800s a500s

https://youtu.be/E5LZyRPKH_Y

Podsumowanie

Model 70mai M500 to kamera nowoczesna, obsługiwana za pomocą aplikacji i posiadająca rozbudowane systemy wsparcia kierowcy. Potrafi rozpoznawać komunikaty głosowe i nie wymaga zakupu karty pamięci. Dzięki zaawansowanym algorytmom przetwarzania obrazu posiada tryb HDR, poprawiający czytelność nagrań w trudnych warunkach.

Sprawdź oferty na 70mai M500 i kompatybilne akcesoria

PS PROMOCJA! Dla uważnych i wytrwałych czytelników dedykujemy kupon rabatowy M500BLOG na zakup kamery samochodowej 70mai M500 (z wyłączeniem gotowych zestawów) w naszym sklepie. Zapraszamy!

Komentarze do wpisu (1)

3 listopada 2022

Krzaczy się ciągle. -- ODPOWIEDŹ WR24.PL: Tomek skontaktuj się z BOK WR24. Chętnie zweryfikujemy zaistniały problem.

Biuro Obsługi Klienta:

Telefon: 68 411 41 71 (dni robocze 10-16)

bok@wr24.pl (dni robocze 9-17)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium