Kategorie artykułów
Wybrane artykuły
Kupujemy rejestrator jazdy - skrócony poradnik 1
Kupujemy rejestrator jazdy - skrócony poradnik

Rozumiem, że nie masz czasu czytać wszystkich z dziesiątek artykułów, które napisaliśmy na temat kamer samochodowych na naszym blogu WR24.INFO oraz w Strefie Wsparcia, ani też oglądać testów, recenzji i poradników na naszym kanale YouTube. Rozumiem również, że być może miałeś/-aś ostatnio stłuczkę, albo ktoś porysował karoserię w Twoim samochodzie i po prostu potrzebujesz kamery, ale nie potrzebujesz wiedzieć na jej temat wszystkiego.

Tutaj znajdziesz kilka lat naszej pracy, doświadczenia i wniosków skondensowanych w jeden krótki artykuł - liczę, że po jego przeczytaniu na pewno dużo łatwiej będzie dobrać Ci sprzęt.

Ważne cechy i funkcje rejestratorów jazdy

Esencja wideorejestratorów, czyli kluczowe parametry, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszej kamery do swojego auta. 

Jakość obrazu video / rozdzielczość

Fundamentalna cecha rejestratora jazdy. Jeśli macie do wyboru sprzęt, który dobrze nagrywa lub taki, który ma milion zbędnych bajerów - wybierz ten, który ma lepszą jakość obrazu. Odrzucamy w takim razie wszystkie kamery, które nie oferują choćby rozdzielczości Full HD (1920x1080p). Jednocześnie mam dla Ciebie świetną wiadomość - wszystkie kamery samochodowe w naszym sklepie nagrywają w rozdzielczości Full HD lub wyższej, np. 2.5K.

Warto także mieć na uwadze kamery umożliwiające nagrywanie w rozdzielczości 4K. Są to urządzenia wciąż zauważalnie droższe od konkurencji, ale jednocześnie gwarantujące fantastyczną jakość i szczegółowość nagrywania filmów.

Jednocześnie zwracam uwagę, że postrzegana jakość nagrywania jest w dużej mierze subiektywna. Dlatego szczególnie polecam odwiedzić nasz kanał na YouTube - znajdziecie tam przykładowy materiał video z każdej kamery samochodowej, którą mieliśmy i aktualnie mamy w ofercie sklepu. A w opisie każdej kamery samochodowej w sklepie WR24 znajdziecie także odnośniki do pobrania surowych plików video z danego modelu. Dzięki temu zobaczycie rzeczywistą jakość nagrywania, nie obarczoną dodatkową kompresją charakterystyczną dla YouTube.

Przy okazji zerknij na naszego bloga i przeczytaj dlaczego kamery nie zawsze radzą sobie z odczytywaniem tablic rejestracyjnych i z czego to wynika.

Przetwornik obrazu / sensor / matryca

Jeden z najważniejszych podzespołów w każdej kamerze samochodowej. Od jego jakości i parametrów w dużej mierze zależy efekt końcowy, czyli jakiej jakości obraz będziemy mogli oglądać. Skupmy się na kamerach, które opierają się na matrycach marki Sony, Aptina czy OmniVision. Naszym zdaniem najlepsze przetworniki produkuje Sony i sensory tej marki są synonimem bardzo dobrej jakości obrazu, także w warunkach nocnych.

Wartość przysłony obiektywu

Im niższa wartość przysłony obiektywu, tym lepiej. Zwykle jest to wartość ok. F/2.0, dobre kamery mają wartość F/1.8-1.6, a najlepsza dostępna nawet F/1.4. Co to daje? W dużym uproszczeniu - im niższa wartość przysłony tym więcej światła pada na matrycę. To z kolei ma ogromne znaczenie w jakości i szczegółowości nagrań - szczególnie tych rejestrowanych po zmroku.

Kodek video / Bitrate

Warto zwrócić uwagę na to, jakiej technologii kompresji (kodeka) używa kamera. Powinniśmy brać pod uwagę modele, które wykorzystują co najmniej kodek H.264 i jest to de facto aktualny standard na rynku. Od jakiegoś czasu można jednak spotkać także sprzęt wykorzystujący nowocześniejszy i bardziej wydajny kodek H.265 (znany także pod skrótem HEVC - High Efficency Video Coding) - szczególnie w przypadku kamer nagrywających w wyższych rozdzielczościach, np. 2.5K czy 4K.

Jeśli zobaczymy kamerę z oznaczeniem MJPEG (Motion-JPEG) lub AVI - uciekamy wzrokiem i nawet nie patrzymy w stronę tego sprzętu. Jest to kodek przestarzały i mało wydajny.

W kontekście kodeka należy także poruszyć kwestię bitrate'u. Bitrate to w skrócie ilość informacji i szczegółów zapisanych w obrazie video przez kamerę w określonym odcinku czasowym. Im wyższy bitrate, tym lepsza jakość obrazu. Rozsądne minimum wartości bitrate to 15 Mbps (megabit na sekundę), aczkolwiek wiele wideorejestratorów w naszej ofercie oferuje poziom 20-25 Mbps i wyższy - co naturalnie przekłada się na znacznie wyższą jakość zapisu.

Kondensator

Standardowe akumulatory litowo-jonowe pod wpływem warunków zewnętrznych (np. niska lub wysoka temperatura) tracą swoje właściwości i wydajność, a w efekcie podlegają szybszemu zużyciu. Kondensator jest trwalszy i mniej podatny na czynniki zewnętrzne w porównaniu z akumulatorami Li-Ion. Dlatego warto zwracać uwagę na rejestratory jazdy zasilane kondensatorem.

Więcej informacji na temat różnych rodzajów zasilania rejestratorów jazdy oraz zalet kondensatorów zobaczysz w wideoprezentacji na naszym blogu: Artykuł "Zasilanie rejestratorów jazdy" na blogu WR24.INFO

Tryb parkingowy

Nie jest to parametr obowiązkowy, aczkolwiek kupując kamerę możemy sobie zapewnić ochronę nie tylko podczas jazdy, lecz także podczas postoju. Najlepszą opcją w tym zakresie jest tryb parkingowy “aktywny” z automatyczną detekcją postoju, który jest rozwiązaniem najskuteczniejszym i jednocześnie najwygodniejszym z punktu widzenia użytkownika.

W skrócie - aktywny tryb parkingowy samoczynnie wykrywa kiedy auto jest zaparkowane i przełącza się w funkcję nagrywania postojowego (np. detekcja ruchu i wstrząsów). Analogicznie też wykrywa jazdę i automatycznie wznawia nagrywanie trasy w pętli. 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat trybów parkingowych, przeczytaj dedykowany artykuł: Jak działa tryb parkingowy w kamerach samochodowych?

Mniej ważne cechy i funkcje rejestratorów jazdy

Poniżej kilka funkcji dodatkowych, które pozornie wydają się istotne, ale w rzeczywistości mają znacznie mniejsze znaczenie i nie są ważnym wyznacznikiem jakości lub możliwości danego rejestratora jazdy.

Kąt widzenia

Kąt widzenia podawany w specyfikacji przez producenta mierzony jest przeważnie po przekątnej kadru, zamiast horyzontalnie, więc jest sztucznie naciągany. Ponadto, im szerszy kąt widzenia, tym bardziej wyraźny jest efekt “beczki” i optycznego złudzenia oddalenia obiektów. W rzeczywistości większość kamer ma bardzo zbliżony kąt widzenia, więc najlepiej samemu obejrzeć przykładowe nagrania i ocenić, czy dany obraz nam odpowiada. Czasami nie widać różnicy pomiędzy deklarowanymi 120 a 140, czy nawet 170 stopniami.

Pojemność akumulatora

Pojemność akumulatora w kamerze nie gra praktycznie żadnej roli. To nie jest sprzęt, z którym powinniśmy biegać jak z komórką - w razie kolizji i braku prądu, kamera ma zapisać ostatni plik, abyśmy mieli dowód w postaci nagrania. I to robi. Nie kupujmy więc kamery na podstawie tego, że jedna ma akumulator o pojemności 180mAh, a druga 400mAh.

A poza tym, lepiej szukać kamery wyposażonej w kondensator zamiast akumulatora - z powodów opisanych wcześniej.

Asystenci kierowcy ADAS, FCWS, LDWS itp.

FCWS, czyli ostrzeżenie przed uderzeniem w pojazd znajdujący się przed nami, LDWS, czyli po prostu asystent pasa ruchu, a także inni wszelkiego rodzaju “pomocnicy” w kamerach w domyśle miały pomagać użytkownikom. Niestety w rzeczywistości głównie denerwują kierowcę niezbyt dokładnymi wskazaniami i ostrzeżeniami

Wyjścia A/V, HDMI i tryb Mass Storage

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będziecie tego używać. Najwygodniejszym rozwiązaniem na podejrzenie nagrań jest wyciągnięcie karty pamięci i użycie czytnika kart pamięci na USB - tego rozwiązania sami używamy i proponujemy je naszym klientom.

Ostrzeganie przed fotoradarami

Ta funkcja to tak naprawdę wbudowana w kamerze baza danych z lokalizacjami fotoradarów wgrana przez producenta. Nie uwzględnia ona świeżo postawionych fotoradarów, nie uwzględnia zmian ich lokalizacji. Im dłużej od zakupu tym lista aktualnych koordynat żółtych skrzynek będzie się kurczyć, a aktualizacje od producenta nie zawsze są regularne. Nie zalecamy zatem polegać na tej funkcjonalności.

Diody doświetlające

Wiecie ile kamer z podczerwonymi diodami doświetlającymi jest w naszym sklepie? Zero. Przy jeździe w nocy rozwiązanie to nie daje żadnego efektu. Przy montażu w pomieszczeniu być może byłoby to rozwiązanie, jednak na drodze wszystko jest za daleko i za szybko, abyśmy mogli cokolwiek dojrzeć.

Który rejestrator jazdy wybrać?

W sklepie WR24.PL dokładamy starań, aby każda kamera w ofercie nagrywała wysokiej jakości filmy video i była godna polecenia.

Kluczowym czynnikiem wyboru jest na pewno zakres cenowy. Załóż określony budżet na zakup i sprawdź najlepsze kamerki w najbardziej popularnych segmentach cenowych:

Podsumowanie

Mam nadzieję, że kilka powyższych punktów i porad rozwieje Wasze wątpliwości związane z parametrami rejestratorów jazdy i pozwoli łatwiej dokonać wyboru właściwego rejestratora jazdy. 

Dla bardziej głodnych wiedzy czytelników polecam zapoznanie się z dodatkowymi materiałami na temat kamer samochodowych i nie tylko:

 

Data pierwotnej publikacji: 12.09.2018 (Maciej Molka)
Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 (Dawid Lorenz)

Komentarze do wpisu (1)

12 sierpnia 2020

od paru miesięcy jeżdżę w aucie z mikavi pq4, uważam, że wybór dobry, dużo rankingów przeglądałem i na pewno porady byy przydatne, bo na wiele rzeczy zwrócilem uwagę Warto mieć takie urządzenie, jestem zadowolony z wyboru, szczególnie funkcja trybu parkingowego mnie do zakupu przekonał, bo mogę nagrywać w sumie 24h/dobę jeśli jest taka potrzeba

Biuro Obsługi Klienta:

Telefon: 68 411 41 71

bok@wr24.pl (dni robocze 9-17)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium