do kasy suma: 0,00 zł
  • Potrzebujesz pomocy? 68 411 41 71  ·  bok@wr24.pl Pracujemy w dni robocze 9-17
Kategorie artykułów

Kupujemy rejestrator jazdy - skrócony poradnik

 

Kamery samochodowe

 

Rozumiem, że nie masz czasu czytać wszystkich z dziesiątek artykułów, które napisaliśmy na temat kamer samochodowych na naszym blogu WR24.INFO oraz w Strefie Wsparcia. Rozumiem również, że być może miałeś ostatnio stłuczkę, albo ktoś porysował karoserię w Twoim samochodzie i po prostu potrzebujesz kamery, ale nie potrzebujesz wiedzieć na jej temat wszystkiego. Tutaj znajdziesz kilka lat naszej pracy, doświadczenia i wniosków skondensowanych w jeden krótki artykuł - liczę, że po przeczytaniu tego na pewno dużo łatwiej będzie dobrać Ci sprzęt.

Ważne cechy i funkcje rejestratorów jazdy

Esencja wideorejestratorów, czyli najważniejsze parametry, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszej kamery do swojego auta.

Jakość obrazu video

Fundamentalna cecha rejestratora jazdy. Jeśli macie do wyboru sprzęt, który dobrze nagrywa lub taki, który ma milion zbędnych bajerów - wybierz ten, który ma lepszą jakość obrazu. Odrzucamy w takim razie wszystkie kamery, które nie oferują choćby rozdzielczości Full HD (1920x1080p). Jeśli mamy możliwość sprawdzenia przykładowego nagrania z danej kamery - nie wahajmy się. Jeśli na filmie nie możemy ani razu w różnych warunkach atmosferycznych i oświetleniowych rozpoznać literek na tablicach rejestracyjnych, a co gorsza mamy problem z rozpoznaniem marki nagranego pojazdu, nie wahajmy się takiej kamery odrzucić - to nie jest dobry sprzęt. Szczególnie polecam odwiedzić nasz kanał na YouTube - znajdziecie tam przykładowy materiał video z każdej kamery samochodowej, którą mieliśmy i aktualnie mamy w ofercie sklepu.

Przy okazji zerknij na naszego bloga i przeczytaj dlaczego kamery nie zawsze radzą sobie z odczytywaniem tablic rejestracyjnych i z czego to wynika.

Przetwornik obrazu / sensor / matryca

Jeden z najważniejszych podzespołów w każdej kamerze samochodowej. Od jego jakości i parametrów w dużej mierze zależy efekt końcowy, czyli jakiej jakości obraz będziemy mogli oglądać. Skupmy się na kamerach, które opierają się na matrycach marki Sony, Aptina czy OmniVision. Naszym zdaniem najlepsze przetworniki produkuje Sony i sensory tej marki są synonimem bardzo dobrej jakości obrazu, także w warunkach nocnych. Warto także mieć na uwadze nowe sensory z rozdzielczością 4K, a takim z kolei jest np. OmniVision OS08A10 stosowany aktualnie w BlackVue DR900S.

Wartość przysłony obiektywu

Im niższa wartość przysłony obiektywu, tym lepiej. Zwykle jest to wartość ok. F/2.0, dobre kamery mają wartość F/1.8-1.6, a najlepsza dostępna - F/1.4. W dużym uproszczeniu - im niższa wartość przysłony tym więcej światła pada na matrycę, co ma wielkie znaczenie przy nagraniach nocnych.

Chipset / procesor

Odpowiada za przetworzenie sygnału cyfrowego z matrycy czy zapis nagrania w postaci pliku na karcie pamięci. W świecie komputerów mamy dwóch wielkich producentów - Intel i AMD. W przypadku kamer samochodowych jest podobnie - liderami są procesory Novatek oraz Ambarella, które zalecamy wybierać. Do ścisłej czołówki należą także konstrukcje firmowane przez HiSilicon. Szukajmy kamer wyposażone w te właśnie procesory.

Kodek video / Bitrate

Warto zwrócić uwagę na to, jakiego kodeka używa kamera. Powinniśmy brać pod uwagę modele, które wykorzystują co najmniej kodek H.264 i jest to solidne minimum - na rynek w ostatnim czasie trafiło kilka kamer korzystających z H.265 i jest to zdecydowanie przyszłość tego segmentu - warto zwracać uwagę na te wartości. Jeśli zobaczymy kamerę z oznaczeniem MJPEG (Motion-JPEG) lub AVI - uciekamy wzrokiem i nawet nie patrzymy w stronę tego sprzętu. Jest to kodek przestarzały i mało wydajny.

W kontekście kodeka należy także poruszyć kwestię bitrate'u, czyli - w skrócie - ilości informacji i szczegółów zapisanych w obrazie video przez kamerę. Im wyższy bitrate, tym jakość obrazu lepsza. Rozsądne minimum wartości bitrate to 10-15 Mbps, aczkolwiek coraz więcej wideorejestratorów oferuje poziom 20 Mbps i wyższy.

Kondensator

Jest trwalszy i mniej podatny na uszkodzenia w porównaniu do typowego akumulatora Li-Ion i choć wciąż są one w mniejszości, warto zwracać uwagę na rejestratory zasilane kondensatorem. Więcej informacji na temat różnych rodzajów zasilania rejestratorów jazdy oraz zalet kondensatorów zobaczysz w wideoprezentacji na naszym blogu: Artykuł "Zasilanie rejestratorów jazdy" na blogu

Tryb parkingowy

Nie jest to parametr obowiązkowy, aczkolwiek kupując kamerę możemy sobie zapewnić ochronę nie tylko podczas jazdy, lecz także podczas postoju. Najlepszym obecnie trybem jest tryb parkingowy “aktywny” z automatyczną detekcją postoju, który jest rozwiązaniem najskuteczniejszym i jednocześnie najwygodniejszym. Więcej szczegółowych informacji na ten temat w naszej Strefie Wsparcia: Monitorowanie parkingowe w kamerach samochodowych (Strefa Wsparcia) 

Mniej ważne cechy i funkcje rejestratorów jazdy

Poniżej kilka funkcji, które pozornie wydają się istotne, ale w rzeczywistości mają znacznie mniejsze znaczenie i nie są ważnym wyznacznikiem jakości lub możliwości danego rejestratora jazdy.

Kąt widzenia

Kąt widzenia podawany w specyfikacji przez producenta mierzony jest przeważnie po przekątnej kadru, zamiast horyzontalnie, więc jest sztucznie naciągany. Im szerszy kąt widzenia, tym bardziej wyraźny jest efekt “beczki” i optycznego złudzenia oddalenia obiektów. W rzeczywistości większość kamer ma bardzo zbliżony kąt widzenia, więc najlepiej samemu obejrzeć przykładowe nagrania i ocenić, czy dany obraz nam odpowiada. Czasami nie widać różnicy pomiędzy deklarowanymi 120 a 140 stopniami.

Pojemność akumulatora

Pojemność akumulatora w kamerze nie gra praktycznie żadnej roli. Czy wytrzyma 3 minuty czy 10 - nie ma różnicy. To nie jest sprzęt, z którym powinniśmy biegać jak z komórką - w razie kolizji i braku prądu, kamera ma zapisać ostatni plik, abyśmy mieli dowód w postaci nagrania. I to robi. Nie kupujmy więc kamery na podstawie tego, że jedna ma akumulator o pojemności 180mAh, a druga 400mAh.

Asystenci FCWS, LDWS itp.

FCWS, czyli ostrzeżenie przed uderzeniem w pojazd znajdujący się przed nami, LDWS, czyli po prostu asystent pasa ruchu, a także inni wszelkiego rodzaju “pomocnicy” w kamerach w domyśle miały pomagać użytkownikom, niestety w rzeczywistości głównie denerwują kierowcę niezbyt dokładnymi wskazaniami i ostrzeżeniami.

Diody doświetlające

Wiecie ile kamer z podczerwonymi diodami doświetlającymi jest w naszym sklepie? Zero. Przy jeździe w nocy rozwiązanie to nie daje żadnego efektu. Przy montażu w pomieszczeniu być może byłoby to rozwiązanie, jednak na drodze wszystko jest za daleko i za szybko, abyśmy mogli cokolwiek dojrzeć.

Wyjścia A/V, HDMI i tryb Mass Storage

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będziecie tego używać. Najwygodniejszym rozwiązaniem na podejrzenie nagrań jest wyciągnięcie karty pamięci i użycie czytnika - tego rozwiązania sami używamy i proponujemy je naszym klientom.

Ostrzeganie przed fotoradarami

Ta funkcja to tak naprawdę wbudowana w kamerze baza danych z lokalizacjami fotoradarów wgrana przez producenta. Nie uwzględnia ona świeżo postawionych fotoradarów, nie uwzględnia zmian ich lokalizacji. Im dłużej od zakupu tym lista aktualnych koordynat żółtych skrzynek będzie się kurczyć, a aktualizacje od producenta nie zawsze są regularne. Nie zalecamy zatem polegać na tej funkcjonalności.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że tych kilka punktów rozwieje wątpliwości związane z parametrami rejestratorów jazdy i pozwoli łatwiej dokonać wyboru właściwego rejestratora jazdy. W razie dodatkowych pytań, chętnie służymy pomocą - zachęcam do kontaktu z nami.

A dla bardziej głodnych wiedzy czytelników polecam zapoznanie się z rozszerzonym artykułem dotyczącym kamer samochodowych i ich najważniejszych parametrów na blogu WR24.INFO:

Artykuł "Jaki rejestrator jazdy kupić? Na co zwrócić uwagę?" na blogu WR24.INFO

Zobacz także:

Od czego zacząć? Zbiór przydatnych artykułów i poradników dotyczących kamer samochodowych i nie tylko

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Sklep własności ZOYA LAB Arkadiusz Dawid Lorenz Siedziba: Modrzewiowa 2B/8, 65-120 Zielona Góra NIP: 9730587206 REGON: 9707749862

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium