Kategorie artykułów
Wybrane artykuły

Wyszukiwarka treści w naszym blogu:

Recenzja usługi 70mai Cloud

0
Recenzja usługi 70mai Cloud

Funkcja zdalnego dostępu do wideorejestratora przez internetową “chmurę” zatacza powolutku coraz szersze kręgi. Kilkuletnia dominacja chmurowej usługi jednego producenta zaczyna się nieco kruszyć, bowiem z podobną, ale bardzo konkurencyjną cenowo propozycją debiutuje na polskim rynku producent wideorejestratorów popularnej marki 70mai. Co oferuje “chmura” od 70mai, jak działa, jakie ma ograniczenia oraz ile kosztuje? Zapraszam do lektury.

Wideorecenzja 70mai Cloud

Jeśli wolisz oglądać i słuchać - zobacz prezentację usługi 70mai Cloud na naszym kanale YouTube. Prezentacja podzielona została na dwie części: w pierwszej demonstrowane są funkcjonalności chmurowe (czas trwania ok. 11 minut); w drugiej części instruktaż jak połączyć, skonfigurować i aktywować łączność internetową w kamerach 70mai (ok. 6 minut). Zapraszamy.

https://www.youtube.com/watch?v=Z3o3LmSefNg 

Co jest potrzebne do skorzystania z usługi 70mai Cloud?

Po pierwsze: wideorejestrator 70mai kompatybilny z usługami chmurowymi. W chwili przygotowywania niniejszego artykułu, kompatybilne modele kamer samochodowych 70mai to X200 Omni oraz 70mai A810.

Zobacz wideorejestratory kompatybilne z 70mai Cloud

Po drugie: zewnętrzny moduł 70mai UP04, który spełnia dwie funkcje: 1) funkcję adaptera stałego zasilania do trybu parkingowego; 2) funkcję modemu 4G/LTE, za pośrednictwem którego kamera łączy się z usługą chmurową.

Zobacz moduł 70mai UP04

Po trzecie: karta SIM z aktywnym pakietem transmisji danych (zalecamy min. 10GB) w dowolnej sieci komórkowej. Kartę SIM wkładamy do modułu UP04, a następnie aktywujemy usługę chmurową za pomocą aplikacji w smartfonie. Ważne! Karta SIM powinna mieć wyłączoną blokadę kodu PIN.

Na naszym blogu znajdziesz osobny artykuł z opisanym krok po kroku procesem aktualizacji aplikacji i oprogramowania kamery, a także aktywacji modułu UP04 i karty SIM w celu skorzystania z 70mai Cloud.

Warto zwrócić uwagę na punkt montażu modułu UP04 wewnątrz samochodu i w miarę możliwości umieścić go w miejscu, które nie będzie ograniczało sygnału sieci komórkowych. Schowanie modułu np. głęboko pod deską rozdzielczą może skutkować problemami ze stabilnością połączenia, szczególnie w obszarach o słabym zasięgu sieci 4G/LTE. 

Kluczowe funkcje usługi 70mai Cloud

Głównym zadaniem usługi chmurowej od 70mai jest umożliwienie zdalnego monitoringu parkingowego naszego samochodu. Dlatego większość wymienionych tutaj funkcjonalności działa dopiero po przejściu wideorejestratora w tryb parkingowy.

70mai App ekran główny

Zdalny podgląd i kontrola kamery

Za pośrednictwem połączenia chmurowego i aplikacji możemy połączyć się bezpośrednio z wideorejestratorem i zobaczyć obraz rejestrowany przez kamery w czasie rzeczywistym. W przypadku kamery A810 możemy przełączać się pomiędzy widokiem z kamery przedniej i tylnej, z kolei w modelu X200 Omni - możemy obracać głowicą obiektywu. Można też wyłączyć/włączyć nagrywanie dźwięku przez mikrofon w kamerze.

70mai App - podgląd na żywo

Ponadto do dyspozycji mamy opcję zabezpieczenia 30-sekundowego nagrania, a także zrobienia zdjęcia. Po wykonaniu tych czynności plik z nagraniem lub zdjęciem zostanie zabezpieczony na karcie pamięci, a także automatycznie skopiowany do przestrzeni w chmurze, skąd można go następnie pobrać do pamięci smartfonu.

70mai App - ustawienia trybu parkingowego

W trybie zdalnego połączenia mamy dostęp do podstawowych ustawień trybu parkingowego wideorejestratora - funkcji detekcji kolizji, detekcji ruchu oraz nagrywania poklatkowego.

Centrum alarmów i zabezpieczanie plików wideo w chmurze

Crème de la crème, czyli esencja systemów chmurowych w wideorejestratorach to funkcje wysyłania powiadomień o zdarzeniach wykrytych w trybie parkingowym. Dzięki tej funkcjonalności, do aplikacji w smartfonie w czasie rzeczywistym trafiają alerty o potencjalnym uszkodzeniu samochodu lub wykryciu niepożądanych osób w jego pobliżu.

70mai App - Centrum alarmów

Dokładnie tak właśnie działa “Centrum alarmów” w aplikacji 70mai. W momencie wykrycia zdarzenia, na smartfonie niemal natychmiast pojawia się powiadomienie.

70mai App - przykładowe powiadomienie

Jednocześnie na serwer wysyłany jest 30-sekundowy plik wideo przedstawiający przebieg zdarzenia. Plik ten możemy odtworzyć bezpośrednio w “Centrum alarmów”, a także pobrać do pamięci smartfonu.

70mai App - odtwarzanie pliku

Tutaj istotna uwaga - na serwerze zabezpieczony jest plik tylko z przedniej kamery z kamery przedniej i tylnej [po aktualizacji firmware v1.4.77ww na serwer wysyłany jest także plik z kamery tylnej], w rozdzielczości ograniczonej do 848x480px, przez co objętość pliku jest zredukowana do minimum. Oczywiście oryginał pliku w pełnej jakości wciąż można skopiować bezpośrednio z karty pamięci w wideorejestratorze.

Wśród rodzajów powiadomień można także wyróżnić wykrycie podejrzanej osoby w polu widzenia kamery (inteligentna detekcja ruchu) czy też ostrzeżenie o zbyt niskim napięciu akumulatora (czyli efektywnie jest to powiadomienie o wyłączeniu kamery).

70mai App - ochrona baterii

Co ciekawe, algorytmy detekcji wstrząsów są w stanie rozpoznać uderzenie powstałe na skutek np. trzaśnięcia drzwiami tuż przed włączeniem zapłonu. W takich przypadkach powiadomienie nie jest wysyłane, a w centrum alarmów widnieje jedynie wpis “Normalne zachowanie podczas wsiadania”. Sprytne.

70mai App - normalne zachowane podczas wsiadania

Z drugiej jednak strony, przy ustawieniu najwyższej czułości detekcji uderzeń, relatywnie często otrzymywałem fałszywe alarmy o “uszkodzeniu pojazdu”, np. pod wpływem uderzeń w szybę kropel ulewnego deszczu czy drgań wywołanych przez przejeżdżającą w pobliżu ciężarówkę. Warto zatem poeksperymentować i poszukać najbardziej optymalnego ustawienia czułości detekcji uderzeń.

Geolokalizacja i śledzenie pozycji pojazdu

Ostatnią z głównych funkcjonalności chmurowych dostępnych w aplikacji jest opcja podglądu i śledzenia aktualnej lokalizacji geograficznej kamery, czyli samochodu. Co ciekawe, jest to też jedyna z funkcji chmurowych, która jest dostępna podczas jazdy, a nie tylko w trybie parkingowym.

70mai App - śledzenie GPS

Po włączeniu opcji śledzenia lokalizacji, bieżąca pozycja geograficzna samochodu jest odświeżana co 15 sekund i prezentowana na mapie. Jest to niewątpliwie funkcja bardzo przydatna w kontekście flotowym.

Koszty, limity i ograniczenia usługi 70mai Cloud

Na dzień przygotowania niniejszego artykułu (październik 2023), korzystanie z funkcji chmurowych 70mai jest darmowe i nie wymaga dodatkowej, płatnej subskrypcji. Co więcej, w ramach jednej aplikacji (a właściwie konta 70mai) możemy zarejestrować więcej niż jedną kamerę i uzyskać zdalny dostęp do każdej z nich. Dzięki temu możemy zdalnie nadzorować więcej niż jedno auto, co docenią rodziny lub firmy dysponujące flotą pojazdów.

70mai App - wiele kamer cloud

Gdzie zatem tkwi haczyk? Haczyk tkwi w narzuconych limitach korzystania z usługi.

70mai App - Album w chmurze limity

Pojemność “Albumu w chmurze” jest ograniczona do 520MB, a przechowywać w niej jednocześnie można maksymalnie 15 filmów oraz 50 zdjęć. Po wykorzystaniu limitów obowiązuje zasada pętli, czyli najstarsze pliki są kasowane i nadpisywane najnowszymi. Ponadto, maksymalny okres przechowywania plików w przestrzeni chmurowej wynosi 15 dni. Z kolei funkcja podglądu obrazu na żywo z kamery przez internet jest ograniczona do 30 minut dziennie, a funkcja śledzenia lokalizacji GPS pojazdu do 15 razy w miesiącu kalendarzowym.

Limity 70mai Cloud

Ponadto funkcjonalność zdalnego dostępu do kamery oraz powiadomień jest ograniczona właściwie wyłącznie do kontekstu parkingowego. Usługa 70mai Cloud w obecnej postaci nie daje zatem możliwości m.in. zdalnego konfigurowania ustawień wideorejestratora, podglądu i pobierania nagrań zgromadzonych na karcie pamięci, przeglądania historii przebytych podróży czy przeprowadzenia zdalnej aktualizacji firmware.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że usługa 70mai Cloud jest wciąż na relatywnie wczesnym etapie rozwoju. Na bazie doświadczeń ze wcześniejszymi produktami 70mai, można przyjąć założenie, że nowe funkcjonalności będą dodawane w przyszłości poprzez aktualizacje oprogramowania, a do oferty dołączą także płatne plany subskrypcyjne, rozszerzające bieżące limity i ograniczenia.

Podsumowanie

Przyznam, że usługa chmurowa 70mai Cloud miło mnie zaskoczyła swoją prostotą i stabilnością działania. Choć proces aktualizacji kamery i modułu może być nieco przytłaczający (jeśli jest wymagany), finalnie po połączeniu i aktywacji modułu 4G całość działa zaskakująco sprawnie i skutecznie.

Pomimo ograniczonej funkcjonalności i dość restrykcyjnych limitów, kluczową zaletą 70mai Cloud jest cena. Próg wejścia w usługę chmurową w porównaniu do konkurencyjnego rozwiązania jest znacząco obniżony. Brak zaawansowanych funkcji niekoniecznie musi stanowić wadę, bowiem właśnie zdalny monitoring parkingowy jest często kluczowym aspektem wyboru kamery “w chmurze”.

Reasumując, 70mai zaskoczyło pozytywnie i zaproponowało prosty, skuteczny i relatywnie tani system chmurowy w swoich wideorejestratorach, który śmiało mogę polecić.

Zobacz wideorejestratory kompatybilne z 70mai Cloud

Komentarze do wpisu (0)

Biuro Obsługi Klienta:

Telefon: 68 411 41 71 (dni robocze 10-16)

bok@wr24.pl (dni robocze 9-17)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium